Yıldırım-Bahçeli görüşmesi sona erdi! İşte ilk açıklama
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya geldi. AK Parti-MHP uzlaştı, teklif haftaya TBMM'ye sunulacak
GÜNDEM , 01 Aralık 2016 Perşembe, 14:13
Yıldırım-Bahçeli görüşmesi sona erdi! İşte ilk açıklama
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemin konusunu Çankaya Köşkü’nde görüştü. İki lider ortak açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım, "Haftaya teklifimizi Meclis'e sunacağız" dedi. Yıldırım, seçilen Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişkisinin süreceğini söyledi. Yıldırım, "Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, bütün her şey yolunda giderse yazın başında böyle bir durum olabilir" diye konuştu.

İşte iki liderin açıklamaları:

Bahçeli:

Görüşmemiz olumlu geçti, inşallah kısa süre içinde TBMM'ye bir metin sunulacaktır, memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Yıldırım:

Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu gündemimizdedir, bu konuda MHP ile yürüttüğümüz müzakereler belirli bir olgunluğa erişti.

Önümüzdeki hafta AK parti olarak anayasa değişikliği teklifimizi TBMM'ye sunmuş olacağız

Meclis'te 330'u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki referandum süreci başlasın, milletimize hayırlı uğurlu olur diye umuyorum. 

2007 cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ortaya çıkan mevcut durumun yasayla düzenlenmesi ve istikrar ve güveni sağlayacak şekilde, siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacaktır. 

Sistem tartışmasıyla zaman kaybedilmesini istemiyoruz, yapılacak değişiklik bellidir,

Seçilen Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişkisi sürecek. Yapılan en önemli değişiklik budur.

Mevcut anayasada partisiyle ilişiği kesilir yazıyor. Yapılan bu. AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifi sunacak.

Şüphesiz sunacağımız bu teklif MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı ve üzerinde anlaştığı bir teklif olacak. Şüphesiz şekil, usul, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme gereği var. Bu bizim ortak görüşümüz.

Bu bir iki gün içinde arkadaşlarımız bunları sayın genel başkanın ve bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacak. 

Seçim kanununun anayasada yeri yok. Açıklandığı zaman vatandaşlarımız bütün ayrıntılarını bilecek. Biz siyasi partileriz, gizli saklı bir şey olmaz. Her şey milletimizin gözü önünde olmaktadır. İstikrarın ve güçlü siyasi iktidarın devamı için pürüzlerin ve anlaşmazlıkların kaldırılmasını hedef alıyoruz.

YAZ BAŞINDA REFERANDUM OLABİLİR

Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, bütün her şey yolunda giderse yazın başında böyle bir durum olabilir.

SEÇİM DİYE BİR ŞEY GÜNDEMDE YOK

Seçim diye bir şey gündemde yok. Vatandaş artık işine gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşın ne vaktini ne parasını israf etmemek lazım. 
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR