Yılmaz Akkılıç Ödülleri sahiplerini buldu
Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden araştırmacı-gazeteci yazar Yılmaz Akkılıç’ın adını yaşatmak için Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri” törenle sahiplerini buldu.
BURSA , 01 Mayıs 2013 Çarşamba, 13:02
Yılmaz Akkılıç Ödülleri sahiplerini buldu

Nilüfer Belediyesi, Akkılıç ailesi, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Bursa Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı tarafından düzenlenen “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri” Uğur Mumcu Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Yener Akkılıç, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Savaş Başkaya, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Neslihan Sam ve Hacı Tonak’tan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu, akademik alandaki başarı ödülü Bursa tarihine özgün katkıları sebebiyle Sibel Polat’ın “Kamusal Dış Mekanda Mimari Kimliği Değerlendirmek İçin Bir Yöntem Önerisi: Bursa Cumhuriyet Alanı Örneği” başlıklı doktora tezine verildi.
Aynı alandaki teşvik ödülü ise Gizem Akkaya’ya ait, “Bursa İlindeki Toprak Numunelerinde Radyonüklid Dağılımının İncelenmesi” başlıklı doktora tezinin oldu.

‘Akademi dışı alanlar’ kategorisinde İsmail Yaşayanlar’a ait ‘Osmanlı Dönemi Bursa Otelleri" başlıklı araştırma; Bursa'da Osmanlı döneminde yaşanan modernleşme sürecini özgün biçimde yansıtarak kent kültürüne sağladığı katkı sebebiyle başarı ödülüne layık görüldü. Bu alanda Raif Kaplanoğlu'na ait "İlk Nüfus Sayımlarına Göre Bursa’da Sosyal Ve Ekonomik Yaşam" başlıklı araştırma teşvik ödülünün, Uğur Ozan Özen'in "Bursa Oda Tiyatrosu" başlıklı araştırması da Seçici Kurul Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
Yılmaz Akkılıç’ın aklın gösterdiği yolun izini süren bir insan olduğunu anlatan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bizim abimizdi Yılmaz Akkılıç. Bize yön veren insanlardan biriydi. Pozitif düşüncelere sahipti. Bilimsel düşünceyi ve araştırma kültürünü de araştırmaya özen gösteren biriydi. Bu ödüller onun hedeflerini hayata geçirme konusunda devralmış olduğumuz bayrağın elden ele taşınması anlamına gelmektedir” dedi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da, “Bursa basınının duayeni, araştırmacı, gazeteci ve yazar Yılmaz amcamız üç yıl önce aramızdan ayrıldı. Yılmaz amcamızın bedeni aramızda olmasa da, kişiliği, ilkeleri, dürüstlüğü ve Türkçeyi doğru kullanımıyla hep aramızda yaşıyor. Bursa Defteri, dört ciltlik Bursa Ansiklopedisi ve Kurtuluş Savaşı’nda Bursa gibi birçok esere imza atan Yılmaz Akkılıç, binlerce kitabını benzersiz belgelerini ve iki dairesini de Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ne bağışlayarak Akkılıç Kütüphanesi’nin oluşmasını sağladı” şeklinde konuştu.

Şef Göknur Yıldız yönetimindeki Nilüfer Çok Sesli Koro’nun da şarkılarıyla renk kattığı ödül törenine, Yılmaz Akkılıç’ın eşi Güner Akkılıç ve kardeşi Yener Akkılıç katılırken Türk basın ve edebiyatının emektar kalemlerinden biri olan gazeteci-yazar Hıfzı Topuz’un yanı sıra Çağdaş Gazeteciler Derneği yönetimi de törende yer aldı.

Ödüller sahiplerine verilirken, davetliler düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi koridorunda yapılan kokteylde, Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü’nü alan araştırmacılar, Akkılıç Yayınları’ndan basılan kitaplarını imzaladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR