Yılmaz Vural'dan olay sözler
Teknik direktör Yılmaz Vural, Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmemesinin en büyük nedeninin bu toplumun ayrılmaz bir bütün olduğunu belirterek, “Benim ailemde birçok Kürt var, eniştelerim Kürt. Biz şimdi ailemize, kuzenimize silah mı çekeceğiz?” dedi.
SPOR , 15 Ocak 2016 Cuma, 17:35
Yılmaz Vural'dan olay sözler
Vanspor'un Süper Lig’de olduğu yıllarda kalesini koruyan ve şu anki yardımcı antrenörü olan Cemal Tosun'un babasının taziyesi için Van'a gelen Yılmaz Vural, İHA muhabirine Türkiye’de yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

30 yıldır Türkiye’de işin antrenörlük tarafında olduğunu ifade eden Vural, futbol geçmişi ile ilgili bilgiler verdi. Futbol için Van’a defalarca gelip gittiklerini anlatan ve futbol adamı olarak siyasetin çok dışında olduklarını kaydeden Vural, “Çünkü her yapacağımız yorum siyaseti ilgilendiriyor. Biz ülkemizi seviyoruz, insanımız seviyoruz, dolayısıyla bu topraklar hepimize yeter. Hep birlikte bu ülkenin nimetlerinden, güzelliklerinden istifade etme hakkına hepimiz sahibiz. Devlette kolay yönetilen bir kurum değil. Dolayısıyla onun da deneyim açısından yıllara ihtiyacı var, yaptığı yanlışları doğruları görmesi açısından kendi özeleştirisini yapması açısından. Artık herkes bu konuda üzerine düşeni yapmak zorunda. Şu an iyi durumda değiliz maalesef, bizde olayları takip ediyoruz.

Böyle olduğuna çok üzülüyoruz. Bu ülkede bölünme lafları benim çok garibime gidiyor. Çünkü benim ailemde birçok Kürt var. Eniştelerim Kürt. Biz şimdi ailemize, kuzenimize silah mı çekeceğiz? Dolayısıyla bugüne kadar Türkiye iç savaşa sürüklenmediyse en büyük nedeni bu toplumun ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeği var. Bunu belki teoride deneyen insanlar var, ama pratikte bunu başarmak mümkün değil. Dolayısıyla biz bir an evvel sorunların çözülüp ülkemizin maddi manevi bütün yörelerinde aynı dengede, aynı imkanları halkına sağlayacak bir ortam oluşsun istiyoruz. Umarım doğruyu en kısa zamanda siyasetçilerimiz görürler. Siyasetçilerimiz üzerine düşenleri yaparlar. Çünkü tamamen siyasi bir konu, biz halk olarak bundan mutlu değiliz. Biz halk olarak kendi adıma bu olayların sona ermesi için Türkiye’nin düzene kavuşmasını çok istiyorum” ifadelerini kullandı.

 “TFF YAPILAŞMASINDA BİR MECLİS KURULSUN”
 
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yapılaşmasında bir futbol meclisinin kurulmasından yana olduğunu dile getiren Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Genel kurul diye bir meclis kurulsun, 81 vilayette bu meclise delegasyon tarzı tarif edilsin ona uygun insanlar gelip bu meclisi kurarak, Van’ın sorunlarını, Hakkari’nin,Diyarbakır’ın sorunlarını konuşabilecek hale gelsin. Şimdi futbol adamları Van’da ne gibi problemler var kimse bilmiyor. Yani bu sorunları yöre insanları anlatacak, bu sorunları çözecek olan kurumlar belli. Eğer bunları anlatırsanız, çözüm için bir neden ortaya çıkacaktır. Ben bundan yanayım, ama bu söylemler ne derece hayata geçer bilemem ama işin doğrusu bu.”

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR