Yine ciğerlerimiz yandı!
Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları yapılıyor.
GÜNDEM , 11 Ağustos 2019 Pazar, 09:54
Yine ciğerlerimiz yandı!

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. 10 saatin sonunda kontrol altına alınan yangın için soğutma çalışmaları yapılıyor.

Behramlı köyünün üst kesimlerinde kalan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ve AFAD ekipleriyle çeşitli özelliklerde 40 araç, 15 dozer ve 100 arazöz ile çok sayıda işçi sevk edildi.

Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, yangın alanına intikal eden ekiplerin çalışmaya başladığını bildirdi.

Saat 22.40'ta başladığı bildirilen yangın, Behramlı köyü ile Davutbey Çiftliği mevkilerinde sürüyor. Rüzgarın etkisiyle ara ara büyüyen yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

Çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin yanı sıra çevre köylerin sakinleri de söndürme çalışmalarına yardım ediyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ÇOK BÜYÜK BİR YANGIN DEĞİL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli canlı yayında Eceabat'ta çıkan orman yangınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, "Çok büyük bir yangın değil, ekipler 20 araç, 9 dozer ve 72 arasöz ile yangına müdahale ediyor. Büyük bir yangın değil. Yangın iki hatta başladı, tek hat üzerinde sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan da müdahalede bulunacağız" dedi.

VALİ TAVLI DA BÖLGEYE GELDİ

Yangın bölgesine gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy'dan bilgi aldı.

Öte yandan GESTAŞ, Çanakkale yönünden Eceabat'a geçirilecek müdahale araçları için ek feribot seferleri düzenliyor.

"YERLEŞİM ALANLARINI TEHDİT ETMİYOR"

Canlı yayına katılan Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, 150 dönümlük bir alanda etkili olduğunu belirterek, "Yangının büyüme ihtimali yüksek, rüzgar müdahaleyi güçleştiriyor. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor" dedi.

ÇALIŞMALAR HAVADAN VE KARADAN DEVAM EDİYOR

Ekipler gün ağırmasıyla birlikte yangını kontrol altına almak için havadan da müdahale etmeye başladı. Yaklaşık 10 saattir rüzgarın da etkisiyle şiddetini sürdüren yangına müdahale için saat 06.30'dan itibaren 10 helikopter de Behramlı köyündeki sahada, havadan söndürme çalışmalarına başlande ve 10. saatin sonunda kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları yapılıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR