Yırtık donlu o çocuk bakan oldu
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin 1980'lerden bu yana ekonomik gelişimini anlatırken şu örneği verdi: "Bizim de bir fotoğrafımız yayımlandı, yırtık donlu Nihat'tı. Yırtık donlu Nihat'ı bu memleket okuttu, Türkiye'nin, yetmedi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuttu. O çocuk geldi, (siz yapamadınız, edemediniz size ekonomi bakanı gönderelim) denilen ülkeye ekonomi bakanı oldu."
EKONOMİ , 06 Haziran 2014 Cuma, 14:50
Yırtık donlu o çocuk bakan oldu

Zeybekci, Ekonomi Kulübü üyesi iş adamlarıyla Sheraton Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda konuşan Zeybekci, Ekonomi Kulübü'nün kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşu sayısının birçok Avrupa Birliği ülkesinden geride olduğunu, bu konuda gelişilmesi gerektiğini vurguladı.
     
''YIRTIK DONLU NİHAT'I BU MEMLEKET OKUTTU''

Türkiye'nin 1980'lerden bu yana ekonomik gelişimini anlatan Zeybekci, "Bizim de bir fotoğrafımız yayımlandı, yırtık donlu Nihat'tı. Yırtık donlu Nihat'ı bu memleket okuttu, Türkiye'nin, yetmedi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuttu. O çocuk geldi, (siz yapamadınız, edemediniz size ekonomi bakanı gönderelim) denilen ülkeye ekonomi bakanı oldu" diye konuştu.

Aradan geçen zamanda Türkiye'nin IMF'e olan borçlarını ödediğini, hatta borç veren ülkeler arasına girdiğini anımsatan Zeybekci, kapatılması veya satılması konusunda baskı yapılan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar Bankasının değerlerinin aradan geçen sürede dünya ölçeğinde büyüdüğünü aktardı. Marmaray, İstanbul'a üçüncü köprü, üçüncü havalimanı gibi dev projelerin önemine işaret eden Zeybekci, öte yandan enerji alanında çok önemli yatırımların yapıldığını söyledi.
     
Bütün bu gelişmelerin ardından ortaya çıkan Gezi Parkı olayları ve 17 Aralık sürecine değinen Zeybekci, "Bu, Tayyip Erdoğan, Ak Parti meselesi değil, doğrudan milleti, Türkiye'yi hedefleyen bir operasyondur" ifadesini kullandı.
      
''KÖKÜNE KEZZAP SUYU DÖKÜLSÜN''

      
Zeybekci, 17 Aralık operasyonlarında ismi geçenlerin hukuk karşısında cevabını vereceklerini ifade ederek, "Türkiye'de, hem kim bu memlekette bu milletin en ufak hakkına gözünü uzattı, elini uzattı, o el kırıla, hukuki hesabı sonuna kadar sorulsun. Köküne kezzap suyu dökülsün, bir daha çıkmasın. Ama bu memlekette hukuk var, mahkeme var. Niye bekledin, niye suç üstü yapmadın, niye derdest etmedin? Nerede kullanacaktın onu eğer doğruysa" değerlendirmesinde bulundu.

''YIRTIK DONLU NİHAT EKONOMİ BAKANI''
      
"Allah'a şükürler olsun bu memleketin artık sahipleri var. Bu memleketin artık yırtık donlu Nihat'ı ekonomi bakanı. O oyunlar tutmayacak, onlar artık o kadar basit, kolay değil" diyen Zeybekci, Türkiye'nin son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle bir yıldır ağır bir maliyet ödediğini belirtti.
     
Türkiye'nin büyümesine yönelik olumsuz eleştirileri anımsatan Zeybekci, "İlla diyorlar ki Türkiye yüzde 2 büyüyecek. Onların bir hesabı varsa Rabbimin de bir hesabı var" dedi.

''MAALESEF ÇOK ÜZÜLECEKLER''
     
Zeybekci, gelecek hafta Salı günü Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağını ifade ederek, "Maalesef çok üzülecekler, çok üzgünüm. Çok üzülecekler, kahrolacaklar, ne yapalım. Türkiye yüzde 4-4,5'in de üzerinde büyüyecek. Bu rezervle Türkiye ikinci çeyrekte de hemen hemen aynı suçu işleyecek. Onlar da temmuz ağustos gibi, biliyorum 10 Ağustos'tan önce yapmazlar, Türkiye'nin büyümeyle ilgili beklentilerini yukarı yönde revize edecekler" diye konuştu.
      
''FAİZ İNDİRİMİYLE İLGİLİ ADIMLARI GÖRECEĞİZ''

      
Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Zeybekci, Merkez Bankasının faiz oranlarına dair kararlarına ilişkin şunları kaydetti:
"Merkez Bankamızdaki arkadaşlarımız dahil olmak üzere Türkiye'deki nerede olursa olsun hiçbir Türk vatandaşının faizin yüksek olmasını isteyeceğini asla ve asla kabul etmiyorum. Yüksek faiz demek yatırım yapmamak, üretim yapmamak, büyümemek, ihracat yapmamak, faizleri bu seviyede tutarsanız dünyadan Türkiye'ye doğru sıcak para akışını tahrik etmek demek... Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin."
     
AB Merkez Bankasının parasal genişleme programının başlayacağına ilişkin açıklamalarını anımsatan Zeybekci, "Bu da Merkez Bankamızın faiz indirimi ile ilgili cesaretini artıracaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde faiz indirimiyle ilgili adımları göreceğiz" ifadesini kullandı.
      
''PERAKENDE YASASI SONBAHAR ÇIKACAK''
      
Zeybekci, "Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde partinizin politikası ne olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
 "30 Mart seçimlerinde bu millet güzel bir mektup yazdı, sandığa attı, o mektubun içerisinde her şeyin cevabı var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partimizin politikasının ne olacağını o millet söyledi. O millet çok büyük bir yetki, çok büyük bir ruhsat verdi. Onun için ben cumhurbaşkanlığı adayının da bu yöntemin de cumhurbaşkanlığından sonra gelecek süreçle ilgili her şeyin orada çok açık seçik belli olduğunun altını çizeyim. Takdir büyüklerimizindir."
     
Bakan Zeybekci, başka bir soru üzerine "Perakende Yasası gündemde, sonbahar döneminde çıkacak" dedi.
     
Kırmızı et fiyatlarındaki artışa çözüm olarak ithalatın önünün açılıp açılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, Gümrük Birliği kapsamında AB ile tarım ürünleri ticaretini de görüşmeye açacaklarını belirten Zeybekci, böylece Türk çiftçisini zarar ettirmeden, dünya fiyatlarında kırmızı et tüketilebileceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR