Zeytin Dalı Gümrük kapısı faaliyete başladı
Afrin'e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı faaliyete başladı. İlk olarak yardım geçişlerine açılan gümrük kapısı ilerleyen süreçlerde ticari faaliyetlere de açılacak.
GÜNDEM , 15 Mart 2019 Cuma, 16:41
Zeytin Dalı Gümrük kapısı faaliyete başladı

Ticaret ve Gümrük Bakanı Ruhsar Pekcan'ın 13 Mart Çarşamba günü imzaladığı onay yazısının ardından Zeytin Dalı Gümrük Kapısı faaliyete başladı. Gümrük kapısı ilk olarak yardım geçişlerine açılırken, kapının ilerleyen süreçte ise ticari faaliyetlere de açılacağı öğrenildi.

İLK OLARAK İNSANİ YARDIM TIR'LARI GEÇTİ

Hatay ile Suriye arasında ticari sınır bağlantısını oluşturacak olan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı, ilk olarak insani yardım TIR'larının geçişiyle faaliyete açıldı. Geçişi yapılan TIR'larda, kabin kontrol ve şoför kimlik bilgisi işlemlerinin ardından, ağırlık kontrolü ve tescil gümrük işlemleri gerçekleştirildi. TIR'lar daha sonra kaçak istihbarat müdürlüğü ekiplerine bağlı 'Bambi' isimli bomba ve patlayıcı uzmanı köpek tarafından yapılan aramanın ardından X-ray'dan geçerek gümrük geçişleri sağlandı. Sınır kapısında 30 gümrük muhafaza memuru, 23 idareci ve gümrük personeli görev alıyor.

"STRATEJİK ÖNEME SAHİPTİR"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Cilvegözü'nün ardından Hatay'a açılan ikinci sınır kapısı olan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı, başta Afrin olmak üzere terörden arındırılan bölgelere insani yardımların daha kolay ulaştırılması ve altyapı iyileştirme çalışmalarının daha hızlı ilerlemesi açısından stratejik öneme sahiptir. Kapımızın ilçemizdeki ticari hayata ve istihdama etkisi olumlu olacaktır" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR