Zürafalara Uludağ'dan özel diyet
Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ne (EAZA) üye olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne Danimarka’dan bağışlanan 4 zürafa, Uludağ’dan günlük getirilen meşe, kayın ve söğüt yapraklarından oluşan özel diyetle besleniyor.
BURSA , 27 Mayıs 2012 Pazar, 13:00
Zürafalara Uludağ'dan özel diyet
Danimarka’daki Givskud ve Aalborg Hayvanat bahçelerinden bağışlanan, Danimarka, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinden yaklaşık 3 bin 500 kilometre karayolunu kat ederek Bursa’ya ulaşan 4 zürafa uyum sürecini sağlıklı bir şekilde tamamladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 yıl önce yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerine kurulan Hayvanat Bahçesi’nin kuruluş aşamasında barınakları özel olarak yaptırılan ancak bir türlü Bursa’ya getirilemeyen zürafalar ilgi odağı oldu. Nisan ayının sonunda Bursa Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve bugüne kadar barınak dışına bırakılmayan 4 zürafa, uyum sürecini tamamlamalarının ardından açık alandaki padoklarına çıkmaya başladı. Hayvanat bahçesi ziyaretçilerinin en fazla ilgi gösterdiği bölüm de zürafaların bulunduğu alan oldu.

Yaşları 1 ile 2,5 arasında değişen zürafaların uyum sürecini sorunsuz aşmaları için Hollanda’dan uzman bir ekip geldi. Zürafalarla ilgilenecek bakıcılar, 5 günlük eğitimden geçirilirken, düzenli beslenmenin sağlanması için özel diyetler hazırlandı. Zürafaların özellikle meşe, kayın ve söğüt yapraklarını iştahla tüketmesi nedeniyle, Orman Bölge Müdürlüğü ile temasa geçen hayvanat bahçesi yetkilileri, Uludağ’da rutin olarak yapılan budamalardan sağlanan ağaç dallarından özel diyet programı hazırlıyor. Zürafa midesinin diğer hayvanlara göre çok hassas olduğunu belirten yetkililer, meyve gibi şekerli gıdaların zürafalarda rahatsızlıklara hatta ölümlere bile yol açabileceğini vurguladı. Bazı ziyaretçilerin sırf hayvanları beslemek amacıyla ellerinde ne varsa zürafalara da uzattıklarını kaydeden hayvanat bahçesi yetkilileri, özellikle zürafalara hiçbir şekilde dışarıdan yiyecek verilmemesini istedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR