20 Ağustos 2014, Çarşamba Son güncelleme : 17:30
Bizi izleyin :
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
Bursa 31°C Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu
  • Dolar : 2.181
  • BİST : 78825.81
  • EURO : 2.898
  • Altın : 90.7296

Yangın var!

Burcu REŞİT

03 Şubat 2014

Bir Hayali’nin hayalini izlemek isterseniz… Bir kentin geçmişinin izlerinin peşinden koşmadan anlayamazsınız o kenti. Bir kentin hatıralarına göz atmadan hissedemezsiniz şehrin soluk sesini.  Ve Karagöz ve Hacivat bu şehrin en önemli simgelerinden biri…
Cuma günü, Tayfun Özeren tarafından yazılan ve oynatılan gölge oyununu (Koş Karagöz Yangın Var) izlemeye Karagöz Müzesi’ne gittik yeğenlerimle. Ve iyi geldi Karagöz ile Hacivat hepimize. Oyun çıkışı hep bir ağızdan “yangın var” şarkısını dilendirdik istemsizce.
Oyun başlarken Karagöz ve Hacivat efsanesinin kısa özetini dinliyor çocuklar ve oyunu izledikçe bilgisayar ya da televizyon olmadan eğlenebileceklerini de anlıyorlar. Kuklalar ışığın önünde dans ettikçe büyüyor minik yüzlerdeki gülümseme. İtfaiyeci Karagöz, akıl hocası Hacivat, Arap, Tuzsuz Deli Bekir, Dombili, yüzünü görmediğiniz ama şeklini çok net tahmin ettiğiniz Karagöz’ün eşi…
Mukaddime, muhavere, fasıl… Hayali’nin ellerinde gölgeler yeni anlamlar taşır. Sahnedeki perdenin dünya, kuklaların insanlar ve arkadan vuran ışığın ruh olduğu söylenir. Işık söner, ruhlar evlerine döner. Ömer Hayyam bununla ilgili bir rubaisinde  “Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz” der.
Bursa; köşe başlarında sakladığı tarihi anları, simaları, olayları gizleyerek taşır göğsünde mücevher gibi. Ve gölge oyununda yer alan karakterlerden her biri bu büyük mücevherin değerli taşları değil mi?
Karagöz Müzesi’nin internet sayfasından ya da 224 76 00 numaralı telefondan oyun gün ve saatlerini öğrenmeniz mümkün. Okullar açılmadan çocuklarınıza kendinizle, köklerinizle, kentimizle ilgili bir hediye verin ve onları bu büyülü dünyayla tanıştırın derim ben. Ve gittiğinizde çocuğunuzu öne oturtup kendiniz arka sıralara geçin lütfen.

Tüm yazıları

Reklam