Sinema Bileti Al
Bursa Hakimiyet

Dağdaki PKK' lılar bugün bile...

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,"Öcalan yasalar çıkarılsın Türkiye demokratikleşsin dağdaki PKK' lılar bugün bile geri dönebilir dedi"

Dağdaki PKK' lılar bugün bile...

Çözüm süreciyle birlikte çekilmeye başlayan PKK'lılar 15 Ekim'den itibaren dağdan inip Türkiye'ye dönüyor.

Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer'in bu konuyla ilgili ilginç analizi şöyle:

‘Hasta ameliyat masasında’

Öcalan’ın BDP’lilerle son görüşmesinde dile getirdiği “15 Ekim” tarihinin anlamı ne?
Öcalan ve BDP sürecin yavaş ilerlemesinden şikâyetçiler. Yaptıkları tanım şöyle:
“Hasta ameliyat masasında, karnı açılmış. Vakit geçirmeden müdahaleyi yapıp kapatmak lazım. Uzun süre açık kalırsa enfeksiyon kapabilir!”
Yani sürecin uzaması halinde içeriden olmasa bile özellikle dışarıdan sabote edilme riskinin artacağından endişe ediyorlar.
Bu yüzden de hükümetin bir an önce hazırlayacağı paketi Meclis’e sunmasını bekliyorlar. Ardından üçüncü aşamaya geçilecek. Yani “örgüt üyelerinin silahlarını bırakarak dağdan iniş” aşamasına.

Ekimde 2. Habur denemesi

Öcalan, BDP’lilere ve onların aracılığıyla Kandil’e “15 Ekim’de ilk grubu dağdan indirebiliriz” mesajını iletmiş durumda.
Yani sonbahar aylarında “ikinci Habur” denemesi gündeme gelebilir.
İlk Habur denemesi 2009’da sadece büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanmakla kalmamış, arkasından başlayan çatışmalarda çok sayıda kayıp da verilmişti.
Umalım ki, bu kez devlet ve müzakere ettiği İmralı-BDP-Kandil üçlüsü geçmişte yapılan hatalardan ders çıkararak ilerler.

DEMİRTAŞ'TAN YALANLAMA

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da görüştükleri Abdullah Öcalan'ın kendilerine yasaların çıkarılması ve Türkiye'nin demokratikleşmesi halinde dağdaki silahlı PKK'lıların bugün bile Türkiye'ye silahsız dönebileceklerini söylediğini ifade etti.

BDP lideri Selahattin Demirtaş, bugün bazı internet sitelerinde yer alan ve silahlı olarak Türkiye topraklarını terk eden ilk PKK'lı grubun 15 Ekim'de Türkiye'ye silahsız döneceği iddiaları ile ilgili haberleri değerlendirdi. DHA muhabirine konuşan Demirtaş, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile yaptıkları son görüşmede Öcalan'ın kendilerine Türkiye'de yasaların çıkarılması ve Türkiye'nin demokratikleşmesi halinde dağdaki silahlı PKK'lıların bugün bile silahsız dönebileceklerini söylediğini ifade etti. Demirtaş, 15 Ekim gibi bir tarihin verilmediğini ve böyle bir tarihin söz konusu olmadığınıda ifade ederek, bu yöndeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledı.
 

Benzer Haberler