Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Diriliş: Çocuk tesadüfen doğdu
22 Ocak 2019 Salı, 08:23

Bizim halkın, sinema ve dizi sektöründeki oyuncuları 'sivil'deki hayatlarında da 'öyle' görme gibi bir huyu var.
Erol Taş'ın taşlanması en klişe örnek.
Veya kadın bekar, ama dizide anne rolünde, bir bakıyorsun 'yılın annesi' ödülü almış.
Daha sofistike örnek, adam dizide felsefi konuşmalar yapan balıkçıyı oynuyor. O ara düzenlenen 'felsefe' konulu söyleşiye bizim balıkçı konuşmacı olarak davetli.
Liste uzar da, gerek yok.
'Diriliş Ertuğrul' nam kardeşimiz Engin Altan Düzyatan da, çocuğuna neden küffar alemlerinde doğum yaptırdığına ilişkin salvolara şöyle cevap vermiş:
'Amerika'ya çocuk orada doğsun diye gitmedim. Çocuk tesadüfen doğdu, biz de hiç beklemiyorduk haberimiz yoktu.'
Bana gelse böyle bir suçlama, 'size ne ya, istediğim yerde doğum yaparım, sana mı soracağım' der geçerim. Ama baba belli ki, oynadığı karakterle hafif yollu özdeşleşmiş. Küffar aleminde çocuk sahibi olmayı, 'tesadüf'le açıklayacak kadar zorda demek ki.
Kutu gibi 3 yorum derledim bu beyanata ilişkin. Buyurun:
1. İstanbul- Çorum seferini yapan THY uçağı rotadan çıkıp yanlışlıkla ABD'ye gidince mecburen doğum orada gerçekleşmiş ne var yani bunda?
2. Kadının karım olduğunu ve hamile olduğunu da Amerika'da öğrendim.
3. Bir gün kapı çaldı bir bebek getirdiler, karım doğurmuş haberimiz yok.

EN İYİ PARA MİLYARDERLİKTE!

Rahmetli annem 'bankacı' olmamı öğütlerdi. Bir gün sordum 'Anne niye bankacı olayım ki?' diye. 'Olur mu evladım' dedi, 'En iyi para bankacılarda!'
(Bir gün bir veznedarı para sayarken görmüş olmalı!)
İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın raporuna göre, en zengin 26 kişinin toplam serveti, dünya nüfusunun yarısının servetine eşitmiş.
Terazi düşünün. Kefenin birinde tam 3.8 milyar insan var. Diğer kefede ise 26 kişi.
Ve terazi dengede.
Zenginler ayrıca 2018'de servetlerini 900 milyar dolar daha artırmış.
Başka deyişle zengin-fakir arasındaki uçurum giderek büyüyor.
Meraklısı için söyleyelim bu 26'nın lideri 'amazon.com'un sahibi Jeff Bezos. (Abi bu ara eşinden boşanıyor. Yenge bu boşanmayı büyük paraya tahvil ederse, Jeff Abi liderlikten düşebilir.)
Giderek 'züğürdün çenesinin yorulması' ameliyesine dönüşen bu yazıyı, rahmetli annemin tavsiyesini 'revize' ederek noktalıyorum:
Baylar ve bayanlar! Çocuğunuza 'milyarder' olmasını öğütleyin. En iyi para milyarderlikte çünkü!

FUTBOL SKORDAN İBARET DEĞİL

Günlerden pazartesi. Saat 16.52. Şu an düşündüğüm tek konu, akşam oynanacak Bursaspor- Fenerbahçe maçı. Bu yazı en geç 19.00'da yazı işlerine teslim edileceğine göre, benim buradan maçla ilgili herhangi bir yorum yapma olanağım yok. Gazetenin birinci sayfası ve spor sayfası bekleyecek elbette. O sayfalar bile zamanla yarışılarak siz değerli okurlara ulaştırılmaya çalışılacak.
Kağıda basılı gazete ile elektronik yayıncılığın avantaj ve dezavantajları tam da böyle tipik örnekler üzerinden tartışılabilir aslında.Tek tesellimiz. Bir kare fotoğraf ya da anlık bildirim örneğin gol anı belki çok önemli ama...
Bir futbolseverin asıl beklentisi, 'o maçla' ilgili, akabinde yapılacak yorumların zenginliği.Her maçın bir hikayesi mutlaka vardır ve bu hikaye ancak, yorum zenginliği ile taçlanır.