Barış YALIM

Barış YALIM

barisyalim@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
45 dakikalık beraberlik alerji yapıyor
11 Mart 2015 Çarşamba, 06:31
Bursaspor’u birisinin uykudan uyandırması gerekiyor. Özellikle ilkyarıdan bahsediyorum. Artık Yeşil Beyazlı takım gol mü atar, gol mü yer, hakem hatasıyla bir anda hırslanır mı? Bilemem. Ama ne olursa olsun devre berabere bitmesin. Hareket olmayınca Bursaspor’da işler tersine gidiyor. Bu sezon ilkyarıyı 8 kez berabere tamamlayan Yeşil Beyazlı takım, sadece 1 kez hanesine üç puan yazdırdı. Bu arada Şenol Güneş’in eleştirilecek bir yanı ortaya çıktı: “Oyuncu değişiklikleriyle zaman geçirme!”
8’DE 1 İHTİMAL KAZANIYOR
Bursaspor, sezonun en kötü futbolunu Eskişehir’de ortaya koydu.
Zeminmiş, havaymış, sakatlarmış, cezalılarmış bunlar bahaneden ileriye gitmez.
Sezon başında, kimse ceza almaz ve kimse sakatlanmaz diye garanti veren yok. Türkiye’de zeminlerin durumları da belli, herhalde Premier Lig’de oynadığımızı kimse düşünmüyordur!
Şimdi gelelim somut gerçeklere.
Bursaspor, Beşiktaş’a kaybettikten sonra gözle görülür bir düşüş yaşadı. Bunu da bir kenara bırakalım. Dikkat çeken esas olay ise Yeşil Beyazlı takımı uyandıracak bir unsur olmazsa üç puanı unut gitsin.
Peki nedir bu unsurlar?
Bu sezona baktığımızda ilginç bir istatistik göze çarpıyor.
Tabii bu istatistiğe dayanarak, bu böyle, şu şöyle olmalı yazmak bizim işimiz değil. Çıkarılacak dersler önemli.
Anlaşılıyor ki Bursasporlu futbolcular macera istiyor.
Takım ilk 45 dakikayı önde kapatırsa farka koşuyor, yenik kapatırsa maçı çeviriyor, hakem hatalarına maruz kalırsa hırslanıp bu sefer de maçı kopartabiliyor.
Yani ne oluyorsa ilkyarıda oluyor.
Aksi halde 5’i 0-0 olmak üzere 8 kez devreyi beraberlikle kapatan Bursaspor, sadece 1 kez galip geldi.
Açıkçası 45 dakikalık beraberelikler Bursaspor’a alerji yapıyor.
Ve ayrıca şunu da hatırlatmakta yarar var; Bursaspor ilk golü attığı 11 maçın 6’sını kazandı, 4’ünde berabere kaldı, sadece 1 maçı kaybetti.
ZAMANSIZ DEĞİŞİKLİKLER
Son haftalara baktığımız zaman ilk kez Şenol Güneş’i eleştirecek bir konu bulduk.
O da şu:
“Son dakikalarda zaman geçirmek için yapılan oyuncu değişiklikleri”
Rize maçında skor 1-1’ken dakika 90’dan sonra Bakambu-Enes, Holmen-Ertuğrul değişikliklerinin ardından Eskişehirspor maçında da durum 0-0’ken 89’da Ozan İpek-Holmen 90’da da Bekir-Ozan Tufan değişiklikleri şaşırtıcıydı.
Bu değişikliklerin ardından Güneş’in demeci de zaten, ‘Zaman geçirmek için yaptım’ oldu. Tabii ki tecrübeli hocanın işine karışarak ‘neden değiştiriyorsun?’ gibi bir soru sormak doğru olmaz ama Bursaspor’un her zaman galibiyeti kovalayan taraf olması gerektiğini de unutmamak lazım.