Barış YALIM

Barış YALIM

barisyalim@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Profesyonellik(?) bize göre delilik
17 Aralık 2015 Perşembe, 08:01
Profesyonelliğin ne anlama geldiğini birçoğumuz biliyoruz!    Biliyoruz ama uygulamıyoruz ya da uygulayamıyoruz.
Sözde profuz!
Gelelim uygulayanlara.
Uygulayanlar genelde yabancı isimler oluyor. Bizde bir de şöyle bir olay var. Sercan’ın ismi Sercaninho olsa, İbrahim’in ismi İbrahimovic olsa gibi…
Tamam olsun da keşke her şey bir isimle değişse. 
Gelelim profesyonelliğe.
Tomas Sivok…
Beşiktaş taraftarının, camiasının ve teknik heyetinin nasıl kaptırdık diye saç baş yolduğu, UEFA’nın Türkiye’ye gelmiş en iyi 10 yabancı futbolcu arasında gösterdiği isim…
Bursaspor’da oynayamıyor.
Oynamamasının sebebi şu anda Bursaspor’un çok az gol yemesi her halde!
Neyse!
Çek futbolcu Büyükçekmece Tepecikspor’la oynanan karşılaşmada maç boyunca ısındı. Esas alkışlanması gereken olaya gelelim. 83’üncü dakikada Necid’in yerine Tom de Sutter’in girmesiyle Bursaspor üç oyuncu hakkını değiştirmiş oldu. Sivok bu dakikadan sonra da tüm gayretiyle ısınma hareketlerine devam etti. Maçın son düdüğü çaldı, çıktı sahaya ısınmaya, antrenmanlarına devam etti.
Bize göre delilik, onlara göre profesyonellik.
Yani gerçek profesyonellik. Dünkü antrenmana da gelecek olursak sahayı en son terk eden Sivok’tu. Antrenmandan sonra da çalışmasını sürdürdü.
33 yaşındaki futbolcu ile ilgili bir anekdot daha vereyim. Sivok, geçtiğimiz kamp döneminde antrenman sonunda vurduğu bir top tellerin arkasına ağaçların arasına kaçtı. Top toplayıcılarına dur işareti yapan Sivok, gidip o topu kendisi aldı.
Bize göre delilik öyle değil mi?
Büyüdükçe küçülen insanları Bursaspor camiasının içinde görmek mutlu ediyor bizleri. Keşke küçüldükçe büyüdüğünü sananlar da bunun farkına varsa.