Barış YALIM

Barış YALIM

barisyalim@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
STADYUMLAR YAPILSA NE OLUR?
19 Eylül 2012 Çarşamba, 09:39

34 golün atıldığı haftada tribünleri dolduran taraftar sayısı 9 maçı toplasan 70 bini geçmiyor. Pahalı biletler mi? Soğutulan Türk futbolu mu? Zevksiz maçlar mı? Aslında bunun sebebini tek bir nedene bağlamak galiba yanlış.
Twente maçında şanssız bir şekilde sakatlanan Bursaspor’un genç stoperi, yeni transferlerin de takıma katılmasıyla çok güçlü bir takım olduklarını ve iki kulvarda da şampiyonluk istediklerini belirtti.

Ligde heyecan milli aradan sonra devam ediyor.
Önce Belediye’ye, sonra Twente’ye ardından da Galatasaray’a yenilen ve taraftardan büyük tepki toplayan Bursaspor, 4-1’lik galibiyet ile sıcak havada biraz olsun serinledi.
Zaten Yeşil Beyazlıların İstanbul’daki performansı Karabük karşılaşmasında alınacak farklı galibiyetin sinyalcisiydi.
Nitekim öyle de oldu.
Bursaspor’un olmazsa olmaz futbolcuları Batalla ve Pinto, Timsah’ı aldı götürdü.
Sonradan transfer edilen Belluschi herkesten tam not aldı. Bu saatten sonra “Keşke bu transferler sezon başında yapılsaydı” demek sonuçlara ne kadar tesir edebilir ki? Zamanaşımına uğradı bu söz-ler.
Ancak taraftarın sokaktaki konuşmalarında gündem değişmiyor. Herkesin kafası hala Twente maçında. “Ben ne yapayım Avrupa gittikten sonra Karabük galibiyetini” diyor ve tepki olarak da tribünleri boş bırakıyorlar. Bu kadar kötü sonucun ardından Karabükspor maçının kale arkası bilet fiyatı: 25 lira.
Bedava gel deseler taraftarın düşünüp gideceği maçın fiyatı bu.
Açıkçası bilet fiyatlarının çok ucuz olması da doğru değil. Kulüp gelirlerine taraftarın da katkılar yapması lazım. Ancak bilet fiyatlarını ayarlayanların ilk önce fiks-türe bakması ardından ücret tablosunu oluşturması en doğrusu olacak.
Bursaspor’dan bu kadar kopuk yaşamayalım. Özellikle yöneticiler.
 

BU STATLAR BİLE FAZLA
Tribünlerin dolmamasının nedeni sadece bilet fiyatları mı?
Türk futbolundan herkesi soğuttular. Bu hafta 34 gol atıldı. Lütfen 9 maçın golleri-ne değil de tribünlere bir bakın. Aşağı yukarı toplam 70 bin taraftar vardı. Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da, İtalya’da bir maçta bu seyirciye ulaşılıyor. Ama sahada futbol var.
Bursa’da olduğu gibi birçok şehirde de yeni stadyumlar yapılıyor. 20 bin kapasiteli statlarda 5-10 bin taraftar normal gibi dursa da 40-50 binlik tribünlerde bu sayı nokta gibi kalacak. Peki bunca para neden harcanıyor? Kimin için ne için?
Açıkçası futbol adına da fazla bir şey göremediğimiz bu lig için mevcut statlar bile fazla değil mi?
 

BURSASPORLU FUTBOLCU OZAN!
Bursaspor’un yıldız futbolcuları kimler diye bir soru ile karşılaşsak bunların içinde Ozan İpek’i mutlaka gösteririz.
Ancak Ozan’ın son aylar, hatta yıllardaki tavırlarındaki değişiklikleri herkes farkındadır. Bu olay futboluna da oldukça fazla yansıyor.
Twente maçındaki olaylar ve havaalanında taraftarla yaşanan talihsiz sürtüşmeyi hatırlıyorsunuzdur.
Bunları yaşayan futbolcu değil her kim olursa olsun bir oturup düşünür. Ben nerede hata yapıyorum diye.
Ancak Ozan’da bu kesinlikle yok.
Hem antermanlarda hem saha içinde ve dışında görülen o...
Son olarak bilindiği gibi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Özlüce Tesisleri’ne gelmiş ve futbolcularla kısa süreli muhabbet etmişti.
Musa sen olmalısın, İbrahim sen olmalısın, aa Pinto, Batalla nasılsın muhabbetleri dönüyor.
Hatta Arınç, Ömer Erdoğan’ı tanımı-yor. Sen kimsin diyor? Kaptan da tebessümle Ömer diyor.
Ancak sıra Ozan’a geldiğinde ağzında kürdan, kimseye bakmıyor. Cevap yok. Kafasını dahi çevirmiyor. Ertuğrul Sağlam, Bülent Arınç ve futbolcu arkadaşları bir oluyor ‘Ozan’ diyor. Ancak Ozan kaş göz işaretleri yapıp bakmıyor bile.
Açıkçası Ozan İpek’in ‘Bursasporlu futbolcu’ kimliğine uymayan davranışlarından sadece biri bu. Bu örnekler oldukça fazla.
İşin garibi bu örnekleri herkesin bilmesi...
 

FAUL NE ZAMAN OLDU?
Lige dönelim...
Fenerbahçe-Mersin İdman Yurdu maçını izledikten sonra  bir kez daha futboldan soğumamak elde değil. Karşılaşma 1-1 devam ediyor. Dakikalar 89, Mersin atak geliştiriyor. Mersinli futbolcu neredeyse kaleci ile karşı karşıya kalacakken hakem Hüseyin Göçek durduruyor.
“Nereye gidiyorsun?” dercesine...
Gole koşan oyuncuyu durduran Göçek, sanki ilkyarıda yapılan pozisyona faul çalıyor.
O kadar komik ki...
Daha sonra çaldığı faulden Fenerbahçe gol atıyor, 3 puanı kapıyor.
Yazıktır, günahtır.