Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Amcabey
01 Mart 2015 Pazar, 09:25
Bundan yüz yıl önce Bursa'da doğan, en işlek caddelerimizden birine adını veren Cemal Nadir ile ilgili en bilinen tiplemelerden birisidir sanıyorum Amcabey. Kim ne zaman nerede karikatürden bahsetse, Amcabey düşer benim zihnime. 
Cemal Nadir'in torunları olarak karikatüre yeterince kıymet vermediğimizi, çizgilerle yaratılan dünyanın içerisine yeterince girmediğimizi ve bu yüzden çok şey kaçırdığımızı düşünürüm. 
Karikatürü mizah dergilerinden ya da günlük gazetelerin köşelerinden ibaret sanmamıza da içerler, dönem dönem karikatür sanatçılarının hakkının yendiğini düşünür, üzülürüm. 
Bursa, yıllarca karikatür sanatına ve sanatçısına destek olan etkinliklere ev sahipliği yapmış bir şehir. Uzattığı çizgilere dünyanın dört bir yanından mürekkep eklemeyi bilmiş, tarihin çizgi sayfalarında yerini almış bir şehir. 
Son zamanlarda çizgilerinin üzerine bir örtü örttüğünü, genlerinde taşıdığı mirasın önemini unuttuğunu düşünürken güzel bir afişle, yeni bir umutla karşılaştım. 
Nilüfer Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Anadolu Karikatürcüler Birliği ile birlikte Uluslararası Karikatür Yarışması düzenliyormuş. 
Yarışmaya son başvuru tarihi 3 Mart olduğundan, sonucu da kısa zamanda göreceğimi düşündüğüm için ayrı bir heyecan duyduğum yarışmanın konusu ise “Savaş ve Barış”. 
Dünyada her gün insanlar ölürken, inançlar bahane edilerek bin yıllık sanat eserleri toza dönüşürken, çocuklar annesiz, babalar evlatsız kalırken; çizgileriyle dünyayı saran karikatür sanatçılarının bu yarışma ile bizlere çok güzel mesajlar vereceğine inanıyorum. Belki bakış açımızı değiştirecekler belki hiç görmediklerimize ışık tutacaklar. Ama ne olursa olsun, yarattıklarıyla aklımızı başımızdan alacakları kesin. 
9 Mart günü toplanacak olan jüri, ödüle kimi layık görürse görsün eminim ki yarışma sergisi açıldığında bütün karikatürler içimize dokunacak. 
Ve karikatürün gerçekte ne olup ne olmadığını anladığımızda, sanatın gerekliliğinin farkına vardığımızda, çizgilerden umut dolu yepyeni bir dünya yaratmayı başardığımızda da inanıyorum ki Cemal Nadir de Amcabey de bizimle gurur duyacak…