Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başımıza icat çıkarın
21 Ocak 2015 Çarşamba, 07:59
Öyle güzel bir slogan bulmuşlar ki, insanın başka herhangi bir şey ile anması mümkün değil. Evet evet, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin düzenlediği Bilim Şenliği'nden ve bu şenlik kapsamında düzenlenen proje yarışmasından bahsediyorum. Gençleri yaratıcı düşünmeye ve bilimsel çalışmalara teşvik eden bu merkez ve etkinlikleri, yediden yetmişe herkesin takip etmesini gerektiren bir nitelik taşıyor. 
Yıllarca okul sıralarında bilim ile uğraşmanın zor ve hatta sıkıcı olduğunu düşünen herkesi, farklı bir bakış açısıyla, eğlenceli aktivitelerle, bilimin aslında ne kadar da hayatımızın başrolünde olduğuyla tanıştıran Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği Bilim Şenliği, 8-10 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı'nda gerçekleştirilecek. 
Afişleri ve heyecanı şimdiden şehri saran şenliğin içerisinde başvuruları çoktan başlayan bir de proje yarışması bulunuyor. Okul arkadaşlarınızla takım kurup katılabileceğiniz gibi, bireysel olarak da başvurabileceğiniz yarışmada dağıtılacak toplam para ödülü ise 65 bin Türk Lirası. 
Temel hedefleri arasında bilimi sevdirmek, analitik düşünceyi sağlamlaştırmak ve bir farkındalık yaratmak olan yarışmanın bu yılki konsepti ise tasarım ve inovasyon. Yani gençlerimizin yaratıcılıklarını kullanabilecekleri sonsuz bir alan! Hayatı kolaylaştıran tasarımlardan mobil uygulamalara kadar birçok alanda başımıza icat çıkarması beklenen gençler için yarışma başvuruları Şubat ayı sonuna kadar devam edecek. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız elbette www.bilimsenligi.org <http://www.bilimsenligi.org> internet adresinden ya da 250 50 63 numaralı telefondan iletişime geçmeniz mümkün. 
Her gün kullandığımız, yokluklarında nasıl yaşadığımızı bile hatırlamadığımız, icat edenin adını bilmesek de ruhuna dualar okuduğumuz her bir detay; farklı düşünebilen ve bilimin getirdiklerinden korkmayanlar tarafından kazandırıldı insanlığa. Dilerim ki, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin bu çabaları yanıtsız kalmaz ve geleceğin mucitleri uğraştıkları şeylerin aslında ne kadar da önemli olduğunun farkına vararak yollarına devam ederler. 
“İcat çıkarma başımıza” sözünü ve bu kısıtlayıcı anlayışı yerle bir eden bu projeye katılım hayallerimizin üzerinde olur dilerim. Başımıza icat çıkarın gençler, icatlardan korkmamamız gerektiğini hep birlikte öğrenelim.