Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Güle güle Bay Çikolata
17 Şubat 2015 Salı, 07:32
Yaşımız kaç olursa olsun, biz kadınların en sevdiklerinin arasında her zaman yer alacaktır çikolata ve türevleri. Hastalandığımızda, sevgilimizden ayrıldığımızda, yalnızlıktan bunaldığımızda ya da yalnızca canımız istiyor diye kaşıkladığımız kavanozlar var birçoğumuzun çeyizinde. 
Ruh halimizi o kadar sık bozuyor ki memleketin halleri, işyeri dertleri, üçüncü sayfa haberleri ve erkeklerin malum öküzlükleri, ister istemez kavanozlar dolusu çikolata tüketiyoruz biz de. 
Çikolatanın hormonlarımızı etkilediği, seratonin salgılanmasını artırdığı ve bu yüzden mutlu ettiği bilimsel bir gerçek. Aşkın çok fazla çikolata yemekten bir farkı olmadığı düşüncesi ise yalnızca bir iddia. Ama ben yine de eğer izlemediyseniz, Renee Zellwegger ve Ewan Mcgregor'un başrolde oynadığı 2003 yapımı 'Down With Love', Aşka Veda filmini izlemenizi öneririm. Aşkın, çikolatanın ve erkeklerin şu hayatta başımıza açtığı dertlerle ilgili oldukça eğlenceli bir film olan Aşka Veda'yı izlerken yanınızda bolca çikolata bulundurmayı da unutmayın. 
Çikolatanın mucidi kim diye sorsanız hiçbir kadın bilmez, tarihini araştıranımız falan çok azdır. Ama çikolata fiyatlarından hangi çikolatanın daha lezzetli olduğuna kadar geniş bir yelpazede soru ve cevapları bilmeyen kadın azdır. 
Kahvaltılarımızın ve aylık döngülerimizin vazgeçilmez çikolatası Nutella'nın yaratıcısı, Ferrero çikolatalarının sahibi Michele Ferrero hayata veda ederken arkasında bir imparatorluk ile birlikte tüm kadınların minnet duygularını bıraktı. 
89 yaşında aramızdan ayrılan Bay Çikolata'ya ne kadar teşekkür etsek, aşk kadın ruhundan anlamazken, kadınlar için yaptıkları için ne kadar minnet duysak azdır. 
Güle güle bay çikolata, öldüğünün haberi yayınlanana kadar adını bile duymamıştık ama inan her kavanozda kulaklarını çınlatmıştık.