Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Karagöz ile Hacivat bir efsane değildir
11 Eylül 2014 Perşembe, 10:01
Karagöz ile Hacivat Neden Öldürüldü filmini izlediniz mi bilmiyorum, izlediyseniz mevzunun aylaklık edip işçileri işlerinden alıkoymak olmadığını düşünenler arasına katılmışsınızdır sanıyorum. Çocukluğumuzdan beri anlatılan efsanenin aksine ben, yalnızca aylak oldukları için iki insanın kafalarının kesildiğine inanmak istemiyorum. Sebebi birçok şey olabilir elbette ama işçileri eğlendirmek değildir diye umuyorum. Atalarımın bu kadar gaddar olabileceğine inanmayı yıllardır şiddetle reddediyorum.
Böyle durumlarda bilginin kaynağına gitmek gerek elbette. Bilgisayar başında oturup internette yazılanları okumak her ne kadar size bir iki fikir sunsa da, aslolan yıllardır yapılan araştırmalar ve kitaplara dökülen bilgilerdir mutlaka. E Karagöz ile Hacivat'a adanmış koca bir müze de var Bursa'da!
Eylülün gelmesiyle güneşin altında mayışmaktan sıkılan bedenlerimizi o aktivite senin bu aktivite benim gezdireceksek, bari biraz da bilgi edinelim diye düşünüyorum. Her ne kadar aklınızda gölge oyunundan yalnızca çocukların zevk alabileceği önyargısı varsa da ben şiddetle bir gölge oyunu izlemenizi tavsiye ediyorum.
Şehir Tiyatroları eylül ayı boyunca haftada beş gün ücretsiz gölge oyunu gösterilerine Karagöz Müzesi'nde devam edecek. Gölge Oyunu sanatçısı Hayali Tayfun Özeren tarafından oynatılacak oyunlar için salı, çarşamba, perşembe, cuma saat 14.00'te ve cumartesi 11.00 ve 14.00 saatlerinde orada olmanız yeterli.
Hazır gölge oyunu izlemeye gitmişken müzeyi de gezersiniz belki. Belki de Karagöz ile Hacivat'ın temsili mezarlarını ziyaret edersiniz çıkışta, kim bilir… Yüzyıllardır yüzümüze bir gülümseme yerleştiren bu ikilinin hikâyesi sizin de dikkatinizi çeker belki ve sormaya başlarsınız kendinize gerçekten öldürülmelerinin sebebi düşük çeneleri miydi; kovulsalar yetmez miydi diye.
Karagöz ile Hacivat neden öldürüldü bilmiyoruz ve belki de gerçek sebebini hiç öğrenemeyeceğiz ama bizi içimizdeki çocuğu önyargılarımızla öldürmekten vazgeçirdikleri için onlara hep minnet duyacağız kuşkusuz…