Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Komplo uzmanı
29 Eylül 2014 Pazartesi, 07:56
Hemen hepimizin bileğine zincirlenen akıllı telefonlar ve de her an her dakika bize bilgi sunmaya hazır internet sağ olsun, hepimiz her konuda uzman olduk. Bilgilerin doğruluğuna bakmadan kabullenir olduk. Bulduğumuz, gördüğümüz, okuduğumuz her şeye inanır olduk. 
Sosyal medya ve internet kullanıcılarını, ilgi alanları ve düzenli paylaştıkları konulara göre birçok sınıfa ayırmak mümkün. Ama benim en çok ilgimi çekenler oyun isteği ile sizi sosyal medya hesaplarından soğutanlardan çok, “komp-lo teorisi” uzmanları. Bence internet çağının en ciddi sonucu ve en fazla mürit yaratan akımı bu. Sağımız solumuz komplo teorisyeni dolu. Mutlaka sizin etrafınızda da vardır böyle birisi. Eğer yoksa şanslı azınlıktansınız, tadını çıkarın. 
Adını bile duymadığınız hesapları takip eder, dünyanın öbür ucundaki eylemlerden ülkemizde yaşananlarla benzerlik bulur çıkarır bu tipler. Haftada en az bir gün, “mutlaka izle”, “izlemekle olmaz hemen paylaş”, “bir kere izle zaten paylaşacaksın”, “kaldırılmadan, yasaklanmadan hemen izle” konseptli videolar paylaşmayı da ihmal etmezler. Siyaset ile ilgili zaten yeterince karışık olan kafanızı darmaduman etmekten aldıkları keyfi psikologlar nasıl açıklar bilemiyorum ki. 
Hayır, bir de paylaştıkları her şeyde sizi de etiketleme huyları yok mu, evlerden ırak. Uyarsan bir dert, uyarmasan bir dert. “Ya ben bunlarla çok ilgilenmiyorum, okuyorum zaten ben bana gereken bilgileri” falan gibi bir cümle kurmaya kalksanız, anında “duyarsız” vatandaşlıkla yaftalanabilirsiniz. Hiç uyarmazsanız da ömrünüzün sonuna kadar, gelen bildirimlerden çıldırmamak için özel ders almak zorunda kalabilirsiniz. Tamam, etrafımızda olandan bitenden haberdar olalım da, kendi beceriksizliklerimizi de komplo teorilerine mal etmeyelim bir zahmet. 
En son, zorla izlettirilen videoya göre bilgisayarımızda “con” adı ile herhangi bir klasör ya da belge açamamamızın sebebi, İstanbul Boğazı’nın altında yatan cevhermiş mesela. Videoyu hazırlayan arkadaş, erguvanların yalnızca İstanbul Boğazı’nda açtığını anlatırken, Bursa’da gerçekleştirilen “Erguvan Bayramı”nı unutmuş ama o kadar kusur kadı kızında da olur nasıl olsa. 
Paralel, dikey, çapraz falan derken beyin devrelerimizde ciddi sorunlara yol açtıklarının farkında olmayan bu arkadaşlardan tek bir ricam var; bizi de sürüklemeyin Allah aşkına!