Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Neşe doldunuz mu?
23 Nisan 2015 Perşembe, 08:56
Bugün bayram. Yalnızca çocuklar için değil hepimiz için bayram. Ama özünde, dünya üzerinde çocuklara hediye edilen ilk bayram. Neşe dolmamız bu yüzden…
Bugün memleketin dört bir yanında birbirinden farklı etkinlikler düzenlenecek, birkaç cümle ile günün anlam ve önemi belirtilecek, çocukları sevindirmek için hayata geçirilen projelerden bahsedilecek ve hepimiz bu mutlu resmi doya doya seyredeceğiz. 
Yarın olduğunda, çocuklar çocuk olmaya, büyükler çocukları ve çocukluklarını unutmaya devam edecek…
Her yıl olduğu gibi bu yıl da, çocuklarımızın bayramını çocukluğun ne kadar güzel ve özel olduğunu hatırlayarak değil, büyümeyi, büyük olmayı özendirerek; küçük çocuklarımızı bir günlüğüne farklı makam koltuklarına oturtarak kutlayacağız. O küçücük ve temiz yüreklerin, o koltuklara oturduklarında söyledikleri içten dilekleri kulak arkası etmeye devam edeceğiz. 
Millet olarak en büyük problemimizin, sorunu çözmek ya da herhangi bir şeyi anmak için girdiğimiz yollarda kaybolmamız ve işin özünü kaçırıp gösteriş kısmına odaklanmamız olduğunu düşünüyorum. Biz bu kutlamayı neden yapıyorduk, amacımız neydi diye her yıl her kutlama ile ilgili kendimize sormamız gerekiyor sanırım. 
Bugün 23 Nisan, siz neşe doldunuz mu bilmiyorum ama ben Belediye Başkanı koltuğuna oturan küçük kızın çocukların daha özgürce oynayabilecekleri alanlar istemesine takıldım. Çocuk olmanın özünü kaçırdığımızı, içimizdeki çocukla birlikte, çocuklarımızın kendilerini var edebilecekleri alanları da ortadan kaldırdığımızı düşününce neşe falan dolamadım haliyle.
Hayatımızın belki de tek özgür anı olan çocukluk bize geri dönmeyecek. Ama biz, gelecek nesillerin özgür birer çocuk olmalarını, çocukluklarını özgürce yaşayabilmelerini sağlayabilmeliyiz… Haksız mıyım? 
Bugün 23 Nisan, günün anlam ve önemiyle ilgili klişe cümleler kurmayacağım. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamakla yetinecek ve çocuklarımız için daha güvenilir, daha özgür, daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya yaratmamız gerektiğini hatırlatacağım… 
Bugün 23 Nisan, yalnızca bir gün değil bir ömür, çocukların yaşam şartlarına baktığında da neşe dolmalı insan…