Burcu REŞİT

Burcu REŞİT

burcuresit@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sinematek
04 Mart 2015 Çarşamba, 07:53
Sanki yeterince vakit geçirmiyormuşuz gibi bilgisayar karşısında, internet sayfalarında, ilgimizi çekmekle kalmayıp, saatlerimizi çalacak bir site açılmış bulunuyor arkadaşlar, hazır olun dünyadan kopmaya. 
Özellikle sinema tutkunlarının her an her yerde ulaşabiliyor olmaktan mutluluk duyacakları bu yeni site bir dijital sinema kütüphanesi. Evet evet yanlış okumadınız, ne varsa yedinci sanatla ilgili bulmak, öğrenmek için www.sinematek.tv web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.
1965 tarihinde kurulan ve 1980 yılında kapanan Türk Sinematek Derneği’nin, teknolojinin nimetleriyle birlikte hayata dönmesi, sinema tutkumuzu beslemesi anlamına gelen projenin içerisinde neler yok ki. 
Filmler, afişler, elektronik kitaplar, makaleler, tezler, akademik araştırmalar derken kocaman bir dünya yaratan Alternatif Medya Derneği’ne ve sorumlularına ne kadar teşekkür etsek az. Sayfayı incelediğinizde gösterilen çabayı, ortaya koyulan emeği ve projeyi gerçekleştirenlerin yaşadığı heyecanı hissedeceksiniz zaten. 
Yalnızca keyifli vakit geçirmek isteyenlerin değil, sinema hakkında araştırma yapmak isteyen ve ihtiyacı olan kaynaklara nasıl ulaşacağını bilemeyenlerin de müdavimi olacağını düşündüğüm sinematek dijital kütüphanesi; teknoloji hayatlarımızı ne kadar esir alırsa alsın, o esaretin arasından bize gün ışığı görebilmemiz için açılan yepyeni bir penceredir. 
Çok cüzi miktarda bir üyelik aidatıyla siteye üye olmanız, arşivde yer alan filmleri izlemekle kalmayıp filmin gösterime girdiği dönemlerde yayınlanan sinema dergilerini okumanız ve bütün bunları saatlerce yol gitmeden ya da aslında evinizden, ofisinizden hiç çıkmadan yapacak olmanız mucize değil de nedir?
Sinema tarihimizle ilgili sağlıklı bilgiye ve dokümana ulaşabilecek olmak kadar, ne işe yaradığını bildiğimizden tam emin olmadığımız internetin hayatımızı nasıl güzel etkileyebileceğine dair muhteşem bir örnek oluşturduğu için de çok sevdim ben bu dijital kütüphaneyi. 
Tamam, elbette kitapları ya da dergileri matbaa kokusuyla, filmleri de sinema salonunda seviyoruz. Ama bir düşünün, 1900lü yıllarda yayımlanan bir dergiyi elinize kahvenizi alıp rahat rahat okuma ihtimaliniz gerçekte ne kadardır ki? 
Hoş geldin dünyamıza ve sen çok yaşa sinematek.tv, başka söze gerek yok ki…