Ceyhun İRGİL

Ceyhun İRGİL

ceyhunirgil@gmail.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mustafalı gündem…
11 Aralık 2013 Çarşamba, 08:50

“Mustafa Bozbey, Mustafa Esgin, Mustafa Balbay, Mustafa Kemal, Muhammed Mustafa”
Karşımda televizyon, önümde bilgisayar haberler, gelişmeler akıyor.
Gündem oldukça Mustafalı…  İlk haber Muharrem İnce’nin açıklaması oldu.
Yıllar önce bir söyleşide benim de vurgu yaptığım bir konuda açıklama yapmış Muharrem İnce “ iki Mustafa’yı da seviyoruz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa’yı da, Mustafa Kemal’i de seviyoruz.”
Anadolu insanının Buhara’dan Anadolu’ya gelen İslam’ın “temiz suyunun” ifadesidir bu…
Gönül zengini Anadolu insanı, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Kaygusuz Abdal’a aynı muhabbet ve samimiyet ile sarılmıştır. Sahip çıkıp, yaşatmıştır.
Yobaz zorlar… İlla birini seveceksin, mutlak birini seçeceksin diye…
Gönül zenginliği bu kardeşim karışma… Ve anla artık Anadolu insanın gönlünde hepsine yer var.
Yobaz dayatıyor.  Birilerine göre Ya Allah’a, ya Atatürk’e tapmalısın. Oysa “Allah’a şükür, Atatürk’e teşekkür “ diye bir seçenek de var.
(…)
Facebook akıyor bir yandan Twitter…
Mustafa Balbay’ın tahliyesi ve yorumları ile dolu sanal dünya…
Bazı televizyonlar canlı veriyor haberi…
Ve Mustafa Balbay’ın ilk sözleri “ bir girdim, bin çıktım, içerde geleceği biriktirdim”
Bir başka televizyon Mustafa Balbay’ın Nazilli’deki baba evinde… Mütevazı bir evde, belli ki mütedeyyin iki yaşlı insan, gözleri yaşlı dua ediyorlar. Israrla soruyor gazeteci; “Oğlunuza yaşatılanlar için kızgın olduğunuz, hesap sormak istediğiniz kimse var mı?”
Balbay’ın Hacı babası ve Melek annesi mahcup, gözleri yerlerde “kimseye nefretimiz yoktur, kolumuz kısa, güçsüz, kendi halinde insanlarız, biz bize yapılan her kötülüğü Allah’a havale ederiz.”
Melek anne börek yapmış oğlunu bekliyor ama adaletsizliğin 4 yıl 277 günü demokrasi tarihinde hep aç kalacak…
(…)
Akıyor facebook önümde…
Malum seçim öncesi, her daim çıkarılan Mustafa Bozbey haberleri…
“Şöyle soruşturma, böyle dava” ve bir dolu mavra, asılsız, abartılı haber…
Nilüfer’in Mustafa’sı için her seçim öncesi beklenen klasik haberler…
İlginç olan muhaliflerinin Mustafa Bozbey’i devirmek için bu yoldan başka bir yol bilmedikleri için, her seçim Nilüfer’in Mustafa’sı “ oyunu BOZ, BEY’e ver” stratejisi ile seçimi kazanıyor.
Facebook haberleri akarken sanal âlemdebu aralar yoğun olarak karşımıza çıkan bir Mustafa daha var.
Nilüfer’in Mustafa’sı deyince artık Bozbey yalnız değil…
AKP’nin Nilüfer aday adayı bir de Dr. Mustafa Esgin var. Dr. Mustafa daha aday adayı ama şimdiden facebook âleminde fetih harekâtına başlamış.
Neden önemli derseniz? Mustafa Bozbey Bursa’da sanal âlemi ilk keşfeden ve en iyi kullanan başkandır. Ve Dr. Mustafa Esgin bu konuda dişli bir rakip gibi çünkü her 3-5 Mustafa haberinden biri “Dr.Mustafa Esgin haberi”…
“Büyük Mustafa ile küçük Mustafa’nın seçim yarışı” diye Esgin Mustafa’ya kaybetmenin psikolojik çilesini erkenden yaşatma çabası içinde olanlara küçük bir uyarım var;
“Mustafa Bozbey’i tanırım, başkanımdır, çalışma arkadaşımdır ve Nilüfer’de marka ve efsane olduğu konusunda zerre kuşkum yoktur. Ancak Dr. Mustafa Esgin’i de tanırım, arkadaşımdır, cerrahtır, kararlıdır, çalışkandır ve Bozbey’in karşısına kaba saba AKP stratejisi ile çıkmaz. Deyip dokunur, samimiyetle seveceğiniz iyi kalpli, nazik bir adamdır. Üstelik ilk kez seçilme heyecanı ve coşkusu ile gençlik enerjisini de hesaba katarsak Nilüfer’de Mustafa Esgin’i küçümseyip, anket sarhoşu olmayın. ” derim…
Velhasıl dün gece televizyonlar ve sanal âlemde Mustafa’lar ile doluydu.