Ceyhun İRGİL

Ceyhun İRGİL

ceyhunirgil@gmail.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Üzülme, unutursun…
11 Haziran 2014 Çarşamba, 07:58

Ülkede her gün bir çılgınlık oluyor.
Kardeşim 10 yıldır her gün bayrak iniyor, ülke bölünüyor, hazine soyuluyor, yolsuzluk yapılıyor, insanlar ötekileştiriliyor, gençler ölüyor, sunni-alevi ayrışması yapılıyor, ülke yandaşlara peşkeş çekiliyor, polis sindirildi, asker sindi, hukuk bitti, devlet çöktü diye bağırıyor bu milletin bir yarısı…
Ülkenin bir bölgesinde ayrı polis teşkilatı kurulmuş. Yol kontrolü yapıyor. Vergi topluyor. Ayrı mahkemeler kurulmuş. Asayiş güçlerinin bayraklı flamalı diploma törenleri yayınlanıyor.
Birlikte yaşama ülküsüne ait ne varsa yerle bir edilmiş.
Artık açık aleni “ayrılma, bölünme “ konuşuluyor.
Şerbetlendik adeta…
Genç bir provokatör eylemci çıkıp bayrak direğinden bayrağı indirince millet delirdi.
Dellenmeyin unutursunuz.
11 yıldır yaşanan yolsuzlukları, hukuksuzlukları, “sıfırlanan paraları” acayip tuhaf nice konuları unuttunuz.
Sivas’ı, Gezi’yi, Uludere’yi, Soma’yı nicelerini unuttunuz. Bunu da unutursunuz.

Bayrak hafızası…

Yakın tarihteki bayrak ile ilgili olayları bir hatırlayalım…
14 Ağustos 1996 K.K.T.C Derinya Bölgesi, Türk Bayrağı’nı indirmek isteyen Rum vatandaşı Solomos Solomou bayrağı indiremedi.
17 Ekim 2011 Irak’ın kuzeyindeki Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Hanakin şehrinde, Kürt bayraklarının devlet binalarından indirilmesi emrinin ardından olaylar çıktı. Kürt milletvekili Kemal Kirkuki bayrak konusu  “kutsaldır” derken, Kürt partisi PUK üyesi Mahmud Sangavi de “Binlerce Kürt bu bayrak için öldü, bu bayrağı kanımızla savunmaya hazırız” dedi.
27.Eylül.2009 ve 4 Kasım 2011 Başbakan G-20 Liderler Zirvesi oturumlardan önce liderlerin çektirdiği aile fotoğrafı sırasında, Türk bayrağını yerden aldı ve katlayarak cebine koydu.
22 Mart 2014  güçlerinin Süleyman Şah Türbesi’ni kuşatıp, ‘’3 gün içinde Türk bayrağını indirmezse türbeyi yerle bir
ederiz’’ tehdidinde bulunmasının sorulması üzerine, “Hükümet bu savaş nedenidir. Gereken yapılır. Türkiye güçlü bir
devlettir ve kendi vatan topraklarını koruma gücüne sahiptir” açıklaması yapıldı.
27 Mart 2013 Hakkâri Yüksekova’ya 40 km uzaklıkta bulunan ve İran’a açılan Esendere Sınır Kapısı’ndaki Türk bayrağının indirildiği iddiası karşısında Bakan Yazıcı ‘’Olsa kıyameti kopartırız” diye konuştu.
9 Haziran 2014 Bayrak indirme olayı sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri açıklama yaptı; “Türk Bayrağı’na, hiçbir değerden nasibini almamış bir şahıs tarafından saldırıda bulunulmasını nefretle kınıyor, bu saldırıyı yapan kişinin bulunup gerekli cezanın verilmesinin takipçisi
olunacağının ve hiçbir kişi veya grubun Şanlı Türk Bayrağı’nı dalgalandığı gönderinden indiremeyeceğinin bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Açıklamanın tarzına bakılınca olayın sanki yurtdışında olduğu anlaşılıyor. Kaldı ki TSK “bayrağın indirilemeyeceğini” vurgulamış. Ama indirildi.
30 Mart seçimleri öncesi AKP “bayrak” provokasyonlu seçim filmi ile bayrağı milletçe tepeye dikti. İzleyenler ağladı. Filmde 70 milyonu bir direğe yığıp bayrağı diktirip, sonra da bir kişi yalın ayak gelip o bayrağı indirirse bu tepki olur.
Ardından Apo açıklama yapmış. “Konu her iki tarafın kurumları tarafından soruşturulsun”
Anlaşılan iki ülke ve iki ayrı ülkenin kurumları var.
RTE:”bayrağı indirten komutan hakkında soruşturma başlattık”
Apo:”bayrağı indiren soruşturulsun”
Eşbaşkanlık dedikleri bu olsa gerek!

TÜBİTAK’ın montaj raporu

mon-taj bun-lar mon-taj…Duy-g-uyu öf-ke-yi bi-le mon- taj- la- ya- bi-le-cek bü-yük ül-ke-nin bu he-ce-le-me mon-ta-jı-na i-na-na-cak in-san-la-rı-na- se-lam ol-sun...
( bu rapora inanan arkadaşların eski konuşmalarından hece hece montajlanmıştır)