Hava Durumu

4 gün mesai, 7 iş günü…

Yazının Giriş Tarihi: 16.07.2014 08:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.07.2014 08:23

Daha çok tatil, daha çok üretim, daha çok iş imkânı
Ezberleri bozabilir miyiz?
Kamuda mesai 4 gün olsa ama
devlet 7 gün açık olsa olmaz mı?
Nasıl olacak?
Kamuda çalışanlar 4 iş günü çalışıp, 3 veya 4 gün tatil yapacak. Aynı işi iki kişi yürüteceği için kendi aralarında 7-8 günü bölüşerek çalışacaklar. Böylece devlet hizmetleri ve araçları her gün açık olacak ve çalışacak. 365 gün çalışan bir ülke ve üretim…
Çünkü hayat ve dünya, uyumuyor ve durmuyor.
Bakalım böyle bir reform ile neler değişebilir?
- 16 iş günü çalışıp tam maaş alınacak. Üretim ve verimlilik 2 katına çıkacak.
- 4 gün çalışma ile hafta da 2 grup halinde çalışılacağı için istihdam 2 katına çıkacak.
- İnsanlar daha az çalışarak daha çok tatil yapabilecekler. Aileleri ile daha çok zaman geçirebilecekler.
- Kamu için hafta sonu tatili olmayacağı için hizmetler kesintisiz ve devamlı olacak.
- 7 gün çalışan kamudaki üretim ve verimlilik 2 katına çıkacak. Hastane, fabrika ve işletmelerde günün 8 saati dışında boş duran tüm cihazlar, aletler ve birimler 7 gün çalışmış olacak.
- Bir düşünün, hastanelerde geç randevu, “pazartesiyi bekle” olmayacak.
- Pazartesi sendromu, hafta sonu banka sorunu kalmayacak.
- Hafta içi yığılmaları, mesai içinde yetişme derdi, gün kayıpları olmayacak.
- Aynı ailedeki 2 kamu çalışanı iş sahibi olurken üstelik 4 gün çalışarak aynı maaşı alacak.
- Tatil ve hafta sonu çalışma saatleri artışı nedeniyle turizm, ticaret sektörlerinde canlanma olacak. Alışveriş artacak. Esnaf ve işletmeler daha çok iş yapabilecek.
- Çalışanlar daha istekli ve kurumlar hafta sonları da açık olacağı için insanların işleri aksamayacak.
- İnsanlar kendilerine, hobilerine, sanata, spora, çevrelerine, kültüre ve dahi her şeye daha çok zaman ayırabilecekler.
- Devlet basit bir reform ile 2 kat büyümüş ve daha etkin olacak.
- Özetle, insanları daha az kullanıp, devleti ve üretim araçlarını 2 kat fazla kullanacağız.
Bir düşünün…
Sanki daha az çalışılıyor gibi gelebilir. Ama 7 gün aktif çalışan bir devlet ama çalışanları 3- 4 gün tatil yapan bir ülke…
Sanki olmayacak gibi görünüyor değil mi?
Bir hayal edin…
Daha çok iş imkânı, daha çok üretim, aksamayan devlet çarkı ve daha çok tatil…
Mümkün bu…
Sadece ezberlerinizi bozun…

Bu fikri sosyal medyada tartışmaya açmıştım, işte bazı gelen mesaj ve öneriler;
Murat Doruk: İngilizler bunu uygulamak için uğraşıyor ve başaracaklar gibi. Bana uyar... Yetmez ama evet.
Yahya Temel Tatlısu: Bal gibi mümkün etkili bir personel reformu ile hemen de olabilir...
Yasemin Türkoğlu: Biz 24 saatlik mesai çalışıyoruz ama yaz dönemi mesai saatlerini ayarlaması çok zor ayda sekiz nöbet tutuyoruz 200 küsur saat çalışmış oluyoruz bir ayda
Nur Hilal Sarıkartal: Olabilir neden olmasın?
Başar Kütükoğlu Herkes çift işte çalışır benden söylemesi
Sema Akbas Tekbıyık: Bence güzel olur. En çok da işsizlik sorununun çözülebilirliği hoşuma gitti. Hadi bakalım sesinizi duyurma zamanı.
Gökçe Eriş: Çok güzel olurdu. Her şey farklı olurdu. İlk değişen insanların yüzleri olurdu herhalde gülen yüzlü… Birçok güzel insan ve iç gücü, verimi artardı.
Özlem Simşek: Hocam özel sektöre ne yapmalı
Yunis Can Topaktaş: Çılgınlık bu. Ama olsun!
Esin Kvnc: Eğitim alanında nasıl düşünebiliriz hocam. Halkın gözünde yarım gün çalışan yazın ohhh tatil yapan biz öğretmenler nasıl çalışabiliriz. Çok büyük bir reform olur. Büyük maliyet gerekir. Okul Öncesi Eğitimi zorunlu yapamadığımız ülkemizde. Ama neden olmasın ki bence de olur.
Vildan Yurtseven: Girgin anne babalar çalışma günlerini ayarlayıp çocuklarını bakıcıya bırakmak zorunda kalmayıp kendileri bakabilirler. Yetişkin çocuklarıyla daha fazla ilgilenip daha fazla iletişim kurabilirler. Mutlu çocuklar mutlu bir nesil:))
Ayşegül Yılmaz: Bana çok uygun
Neslihan Gülmez: Tatil kavramını hiçbir zaman anlamamış biri olarak süper olur
E Feza Soysal: Personel sayısını %100 arttırırken verimi %30 artırıyorsun hoca. Mutlu insanlar öngörüyorsun.
Bülent Peker: Olmaz diye bir şey yok. Gayet rasyonel ve kamunun %70-80’i için gayet de uygulanabilir bir fikir. Beni asıl endişeye sevk eden 2 şey ise: 1) Devletin gereğinden fazla büyümesi 2) Bunun müthiş bir planlama kabiliyeti gerektiriyor olması. İkincisini geçiyorum ama özellikle birincisi bizim gibi toplumlarda devlet istihdamını siyasal güçler elinde müthiş bir silaha dönüştürebilir. Mevcut konjonktürde bunun nelere yol açabileceği ise malûm sevgili hocam
Cengiz Yakut: Sanırım bu öneri öncelikle sağlık sektörü için. Bütçeyi tutturduktan sonra neden olmasın. Her sektör için böyle modeller gelişti-rilebilir. Sosyal devlet bu.
Naciye Kökkülünk: Çok güzel bir proje Ceyhun hocam...(bilhassa banka ve devlet daireleri için)...Bu projeyi partilere iletip, programlarına almaları, çalışmalara başlamaları iyi olur.
Yalçın Tartkoy: Güzel bir düşünce
İsmet Acar: 9 gün olmayan bayram tatilleri için bile içi kanayan Türk milletine uygun bir öneri bence...
Canan Sönmez: Bence süper fikir, zaten sanayi vardiya usulü böyle çalışmıyor mu? Kamuya neden yayılmasın ki?
Kadir Gümüş: İyi bir düşünce bence denemeye değer
Fazilet Ekingen: Çok güzel fikir bence, fabrikalar vardiya usulü çalışmıyor mu? Kamuda neden olmasın ki? Eğitimde uyguluyoruz. Öğrenciler de memnun.

BANA MÜSAADE … Ramazan, bayram derken büyüklerin elini öpme ve ziyaret zamanı geldi. Bayram sonrası yazılara devam… Herkese şimdiden iyi bayramlar… Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.