Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
13. Bursa Kitap Fuarı'nda Müzeyyen Senar da anılacak
07 Mart 2015 Cumartesi, 07:44
13. Bursa Kitap Fuarı, 14-22 Mart 2015 arasında dolu dolu bir programla kitapseverleri konuk edecek. Aralarında İlber Ortaylı, Gülten Dayıoğlu, Can Dündar, Doğan Hızlan, İnci Enginün, Deniz Kavukçuoğlu, Hakan Bıçakçı, Doğu Yücel, Zeynep Oral, Ahmet Şık, Buket Uzuner, Yalvaç Ural, Bengi Semerci, Yekta Kopan, Hakan Akdoğan ve Üstün Dökmen'in de bulunduğu pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı fuar süresince okurlarıyla buluşacak.
300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilecek Bursa Kitap Fuarı'nda dokuz gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletisi ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 80 kültür etkinliği düzenlenecek. 
Çanakkale'nin 100. yılı:
Bursa Kitap Fuarı, ayrıca Çanakkale Zaferi'nin 100. yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Uluslararası basında Çanakkale Zaferi'nin yansımaları üzerine Timaş Yayınları tarafından "Yüzyıl Öncesinde Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları Sergisi" düzenlenecek ve fuar boyunca çeşitli paneller gerçekleştirilecek.
Haldun Taner 100 yaşında:
Bu arada Türk tiyatrosunun önemli ismi Haldun Taner'in 100. yaşı Bursa Kitap Fuarı'nda çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 
14 Mart Cumartesi günü Haldun Taner'in öykücülüğü Doğan Hızlan, Yavuz Ekinci ve Faruk Duman'ın katılımıyla ele alınacak. 21 Mart Cumartesi günü düzenlenecek Haldun Taner'in yaşamı, eserleri, tiyatrosu ve her yönüyle ele alınacağı panele ise eşi Demet Taner, Ömer Naci Topçu ve Kazım Güçlü konuşmacı olarak katılacaklar. Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Okuma Grubu'nca 15 Mart Pazar günü Haldun Taner'in "Timsah" oyunu okunacak.
TÜYAP tarafından, tasarımını Sadık Karamustafa'nın üstlendiği bir sergi de etkinlikler çerçevesinde bulunuyor. Haldun Taner 100 Yaşında "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" sergisinde yazarın yaşamı, fotoğrafları, aile albümü ve eserlerinden metinler okurlarla buluşacak.
Müzeyyen Senar'ın ardından:
Yakın zamanda kaybettiğimiz Müzeyyen Senar da doğum yeri Bursa'daki bu geniş kapsamlı fuarda bir panelle anılacak. 
Sanatçının biyografisini yazan Radi Dikici'nin konuşmacı olarak katılacağı söyleşide Müzeyyen Senar'ın yaşamı ve eserleri kitapseverlerle paylaşılacak.
Fuar girişi ücretsiz ve her gün 10-19.30 saatleri arasında. 22 Mart saat 19'da da sona erecek.

Yolun açık olsun Ceyhun

Milletvekili aday adaylarının Medya S'e ziyaretleri sürüyor. 
Dün de kanser tedavisi çalışmaları, verdiği konferansları, açtığı fotoğraf sergileri ve yayınladığı kitaplarıyla ünlenen CHP milletvekili aday adayı dostumuz Opt.Dr. Ceyhun İrgil'i ağırladık.
80'li yılların başında Uludağ Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında çalıştığım gazetede 'Çocuk Kulübü'nü kuran, yüzlerce çocuk üyeye ağabeylik yapan, onları güzele, doğruya ve çalışmaya yönlendiren İrgil 'Önseçim olmasaydı aday olmazdım. 25 yıl kadın sağlığıyla ilgilendim. Ankara'ya gidersem gittikçe daralan kadın hakları ve sağlığı çalışmalarımı ön plana çıkaracağım.
Ayrıca, partim iktidar olsun, hizmet versin. Ben seçilemeyip üye kalsam da yeter" diyor.
Yolun ve şansın açık olsun Ceyhun. Seninle hep gurur duyduk. Bu devam edecek.. İnanıyorum.  

Bursalı Dilhan müzikle büyüledi

Geçen hafta sonunda İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Bursalı genç ve başarılı viyola sanatçısı Dilhan Kantaş ve arkadaşları Gürel Aykal yönetimindeki büyük orkestra eşliğinde beğeni toplayan bir konser verdi.
Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümü’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi'ndeki yüksek öğrenimine başlayan ve daha sonra da Almanya'daki Berlin Konservatuvarı'na giderek müzik alanında 4 yıldır yüksek öğrenim yapan Dilhan Kantaş aynı konservatuvarda öğrenim gören 52 arkadaşıyla birlikte müziksevelere unutulmaz bir gece yaşattı.
Müzik otoriteleri ve kalabalık bir sanatseverin izlediği konserden sonra genç sanatçımız kuliste tebrik yağmuruna tutulurken annesi Yüksel Torun ve yakınları da da gözyaşlarını tutamadı. 
Bursa Barosu avukatlarından Saadettin Torun'un yeğeni olan Dilhan, dün gece de müzik öğrenimine başladığı Uludağ Üniversitesi'nde bir konser verdi.
Başarılı sanatçımız için her iki konserde de müzikseverleri büyüledi desek abartmış olmayız.
Tebrikler Dilhan.. Seninle gurur duyuyoruz..

Güzel sözler

"Zaman büyük bir öğretmen. Ama bütün öğrencilerini öldürüyor."
**
"İnsan suya düştüğü için değil, sudan çıkamadığı için boğulur."
**
"Durulduğu zamanlar olur insanın, yorulduğu zamanlar da. Ama ömrü götüren şey, kırıldığı zamanlar"
**
"Dünyanın en uzun hüznü yağıyor, yorgun ve yenilmiş insanlığımızın üstüne"

(Teşekkürler Lal T.)

Cumartesi neşesi

BALIK:- Temel'in küçük oğlu babasına sormuş: 
"Babacuğum, ha şu paluklar niye konuşamayi?.." 
Temel cevap verir:
"Ula sok sen de kafani suyun içine, hemen anlarsun.." 
**
GÖZ:- Adam arkadaşına sordu:
"Gözüm çok ağrıyor. Ne yapsam dersin, çaresi ne acaba?.
Arkadaşı umursamadan yanıt verdi:
"Valla, evvelki yıl da benim dişim ağrıyordu; söküp attım.."

(Teşekkürler Müjdat VARDAR)