Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ah şu Cemal Bey’in gözlüğü!
04 Şubat 2016 Perşembe, 08:13
“Bursa’dan yetişen dünyaca ünlü sanatçımız karikatürist Cemal Nadir Güler’in adı yıllar önce bir vefa göstergisi olarak Bursa’nın en işlek anacaddesine verilmiş. 
Aynı şekilde sanatçımızın bir büstü de yine bu caddede 
Tophane yamaçları altında daracık, sapa bir köşeye sıkıştırılmış. Pek görülmüyor bile. Çevresi de çöplerle doluyor.
Yanı sıra sanatçımızla bütünleşen, görünümünü tamamlayan kalın çerçeveli gözlüğü yine yerinden kopartılmış.


(İlgililere yardımcı olma adına büstün arşivimizdeki eski bir fotosunu yayınlıyorum) 

Bu yakışıksız ve üzücü davranış sık sık yineleniyor. Bursalı metal heykel sanatçısı Yılmaz Emen işi gücü bırakıp büste yeni bir gözlük yapıp monte ediyor.
Cemal Nadir Bey’in büstündeki gözlük birilerince maalesef yine kopartılmış. Çok saygısızca bir davranış. Bunun önüne de maalesef geçilemiyor.
Bu durum dikkate alınarak rahmetli sanatçımızın büstü daha görünür bir yere nakledilmeli. Böylece gözlük hırsızlıklarının da önüne geçilmiş olur..
Sanat kenti Bursa’nın adeta simgelerinden biri olan Cemal Nadir Bey’e gerekli saygı göste-
rilmeli. Böyle bir sanatçı başka ülkelerde yaşasaydı, ona gerekli değer verilir, büstü ve heykeli şehrin en mutena köşesine konur ve geceleri de aydınlatılırdı.
Bursa’nın estetik güzellikleriyle ilgili Büyükşehir Bld.’ndeki ilgili birimin bu konuda harekete geçmesini rica ediyorum. 
Saygıyla.”  Adının açıklanmasını istemeyen emekli bir resim öğretmeni    

İçme suyu çok pahalı

“Su kenti Bursa’da yaşıyoruz. Ama maalesef BUSKİ evlerimize suyu çok pahalı yansıtıyor. Hatta dolara göre fiyat uyguluyor ki sanki abone sahipleri dolar kazanıyor. 
Ayrıca su sarfiyatından daha fazla yan giderleri faturalara yansıtıyor. Fatura incelendiğinde gözlerimize inanamı-
yoruz. 
Örneğin; çevre temizlik vergisi, kullanım su bedeli, atık su bedeli ve vergisi, bakım bedeli ve vergisi, katı atık toplama bedeli ve KDV vergileri ne olduğunu bilmediğimiz önceki dönem ve bu dönem yuvarlama ücretleri. 
Oldu olacak musluk açıp kapatma ücreti de alınsın (!). Nasıl olsa vatandaş ister istemez ödüyor. Bu anlayış acaba başka hangi ülkede var? 
Su, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt temel ihtiyaç maddesi ve çok kullanılan  maddeler. Bu nedenle fiyatları ucuz ve ekonomik olmalı, vatandaş rahatlatılmalıdır.
Sarfiyat faturaları neredeyse asgari ücretin yarısı kadar oluyor ilgili makamların ve yet-
kililerin dikkatine diyorum. Saygılar.”  Erdoğan EVCAN

Yıldırım’dan Özcan Tarzan’a

“2/2/2016 tarihli köşenizde ‘Büyükşehir ve Yıldırım’a..’ başlıklı okurunuz Özcan Tarzan’a ait Çobanbey Çocuk Parkı’ndaki baz istasyonu şikayeti ilgisi gereği Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazılı dilekçe veya BTK’nın internet sayfası üzerinden yapılacağı kurumla görüşmemiz neticesinde anlaşılmıştır. Konu hakkında 0212 465 62 65 no’lu telefondan ayrıntılı bilgi alınabilir. 
İyi çalışmalar dileriz.” Yıldırım Bld. Basın Halkla İlşk. Md.