Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Alman Hastanesi ve “Ya sabır, ya stop!”
23 Şubat 2012 Perşembe, 08:45
Bursa'da açılan özel sağlık kuruluşları ve özel hastanelere bir yeni hastane daha eklenecek gibi..
Ufukta Alman Hastanesi görülüyor şimdi de.
Doğrusunu isterseniz, bugüne dek bunu duymamıştım. Okurum Tufan Acun'dan gelen ve içeriğinde bazı 'iddialar'ın da olduğu bir e-mail'den öğrendim..
Sayın Acun, Fomara Caddesi'ndeki Kayalı Sokak esnafına tercüman olarak yazmış.
Buyrun birlikte okuyalım:
***
"Fomara Cddesi'ndeki Vergi Dairesi karşısında bulunan Kayalı Sokak esnafı adına yazıyorum..

Konu; yukarıda söz ettiğim Vergi Dairesi karşısında yer alan lacivert, uzun ve yüksek bina..
Uzun bir süreden beri bu binanın Alman Hastanesi olarak hizmet vereceği söylenip duruyor..
Kayalı Sokak'ta işyerleri bulunan esnaf arkadaşlarımız da tam altı yıldan bu yana önlerinde yükselen bu binayı sırf 'ileride hastane olacak ve bizlerin işlerini belirgin şekilde artıracak' diye büyük bir umutla seyredip duruyor..
Ancak bu umutlar sürekli şekilde ertelenen açılış tarihleri ile çoktan sıkıntılı bir hale gelmiştir.
Çektiğimiz bu büyük sıkıntıların süresi şimdilerde yedinci senesini icra ediyor..
Aldığımız duyumlara göre eskiden otopark olarak kullanılan ve belediyeye ait olan bu alan yatırımcı bir firma tarafından 'yap işlet,devret' modeliyle kiralanmış.
Ancak ileri sürülen iddialara göre taahhütteki gecikmeler nedeniyle devamlı olarak birtakım yasal işlemlere neden olmuş..
Eğer bu konuda ödenen cezalar olduysa bu da  yatırımcı firmayı hiç sarsmayabilir ancak biz esnafın işlerine olan olumsuzluğu da inkar edilemez.
Uzun sözün kısası; bu durum acaba daha ne kadar devam edecek?. Açılış ne zaman yapılacak?.
Bu konuda çevre esnafı olarak ilgili kuruluşlardan köşenize gönderilecek ve yayınlayacağınız bilgilerle bizleri aydınlatacak bir açıklama bekliyoruz..
Siz belki bu hastanenin kısa bir süreç içinde açılmasını tayin edemezsiniz.
Ancak ekonomik sıkıntının had safhada olduğu günümüzde bizlerin sesi olabilirsiniz..
Mağduriyet içindeki esnaf da neticeye göre kendilerine ait gelecek çizgisini böylece belirleyecek. Yani ya sabır, ya stop!.
Ayrıca belirtmek isterim; ilettiğim konu sadece söz konusu olan bu sokakla ilgili değil, çok büyük bir kesimin de merak ettiği bir konu durumundadır..
Saygılarımı sunarım."
Tufan ACUNGüzellikler gölgelenmesin

"Fotoğraflarda gördüğünüz bu şık ahşap binayı Şehreküstü Mahallesi Muhtarlığı ve Osmangazi Belediyesi Zabıta noktası olarak ortaklaşa kullanıyor.
Ama özenli ahşap yapının hemen arasına bir bakar mısınız? Düzensiz bir ardiye gibi.. Uzun zamandır da böyle..
Söz konusu yapıyı kullananlar bunu bir ihtiyaçtan dolayı oluşturmuş olabilirler. Buna bir diyeceiğimiz olamaz. Ama madem ki böyle bir yere ihtiyaç duyuluyor o halde buraya bırakılan malzemeler kötü görüntüler oluşturmasın diye önüne bir kapı yapılması neden düşünülmez ve bu çok şık ahşap yapının güzelliği gölgelenir?.
İlgililerin dikkatine sunarım."
Adının açıklanmasını  istemeyen bir okurNilüfer'de iki tehlikeli tuzak

"Nilüfer ilçesinde, Yıldırım Caddesi çevre sakinleri olarak iki önemli noktaya dikkat çekiyoruz.
1- Karakaş Sokak girişi (Özhan Market önü) asfaltında yarım metre genişlik ve yaklaşık 20 santim derinliğinde bir çökme var.
2-  Yıldırım Caddesi'nde Furkan Kuru Temizleme önündeki kaldırımda da ne olduğu belli olmayan bir çalışma sonrası yaklaşık 45 santim genişlikte ve kaldırım seviyesinden de yaklaşık 25 santim derinikte kalan metal bir kapak konulmuş..
Uzun zamandan beri de resmen tuzak şeklindeki bu iki tehlikeli durum daha ne kadar devam edecek acaba?
Nilüfer Belediyesi'nin bu iki nokta üzerinde de gerekli çalışmayı acilen yapmasını önemle rica ediyoruz.
Saygıyla."
Çevre sakinleriPark yapılmaz levhası gerek
"Osmangazi'deki Darmstadt Caddesi üzerinde bulunan apartmanlara ait otopark çıkışlarına diğer araçların parketmesi ve çıkışı kapatmasını önlemek için Belediyemiz tarafından 'park yapılmaz' levhalarının yerleştirilmesini rica ediyoruz.
Artık bu konuda kalıcı çözümler üretilmesini bekliyoruz.. Yapılacak çalışmalar için peşinen teşekkürler."                   
Çağatay GÖLLÜBOİ'den okula durak isteniyor

"BTSO'nun yaptırıp Milli Eğitim'e bağışladığı Yeniceabat'taki Eğitim Kampusu önüne bir BOİ durağı istiyoruz.
Burada öğrenim gören kişiler oldukça uzak bir mesafede bulunan Yeniceabat Okulu önündeki durağa kadar karda, çamurda, yağışta yürümek zorunda kalıyorlar.
İsteğimizin en kısa zaman içinde gerçekleştirilmesini rica eder, saygılar sunarız."
Ahmet YILDIRIM ve öğrenci velileriHalı sahalara lütfen dikkat!

"Belediyece yaptırılan sentetik halı sahalarının birkaçından bahsetmek istiyorum.
Emek'teki halı sahada bazı eksikler var. İlgilenen kimse yok.
Sporcular çamurlu zeminde ısınıp halı sahaya giriyorlar. Sahamızda şanlı Türk Bayrağımız'ı da görmek istiyoruz.
Tribünden çamurlar sahaya akıyor.. Ayrıca bütün çöpler, şişe kırıkları vb. maddeler sahada. Tribün betonu ve demirler sahaya çok yakın ama bunlara hiçbir önlem alınmış değil. Gerekli önlemlerin de alınması gerek. Ciddi ölçüde olası bir kaza olunca mı önlem alınacak?.
Bu arada hiçbir güvenlik koridoru da yok.. Her an, her şey olabilir..
Dikkaldırım sahasında da çok sorunlar var.. Yağışlı havalarda sentetik çim tamamıyla çamur içinde kalıyor.
Soyunma odaları da yetersiz ve sağlıksız.
Bu uyarılarımla kimseyi suçlama amacında değilim.. Sporcularımızın bu tesislerde daha iyi ve sağlıklı koşullarda spor yapmalarını arzuluyorum.
Saygıyla."
Adının açıklanmasını istemeyen bir okurEmniyet'ten bir açıklama

"15.2.2012 tarihli gazetenizdeki köşenizde yayınlanan 'Ah şu kural tanımaz motosiklet sürücüleri' başlıklı okur şikayet yazısı İl Emniyet Müdürlüğümüzce incelenmiştir.
Söz konusu yazıda, şehir merkezi ile ana arterlerde fastfood türü yiyecek taşıyan motosiklet sürücülerinin kurallara uymadıkları ve yaya kaldırımları üzerinde seyir ederek yaya vatandaşlarımızı tehlikeye düşürdükleri belirtilmiştir.
Konu üzerine motosiklet sürücüleri üzerindeki denetimler artırılmıştır. 2011 yılı içerisinde şehir merkezi ve ana arterlerde 7 bin 932 motosiklet sürücüsü kontrol edilmiş, kurallara uymadıkları tespit edilen bin 150 sürücüye cezai işlem uygulanmıştır.
Ayrıca şehir genelinde trafiğin daha akıcı olması için denetim ve kontroller sürdürülmektedir.
Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz."
Emniyet Md. Basın Halkla İlşk.Şb. Md.Alo, burası Osmangazi

HAKAN TURNA'YA:- "Bursa Hakimiyet Gazetesi'nin 26 Ocak 2012 tarihli     sayısındaki köşenizde "Yaya kaldırımları istila edildi" başlıklı yakınmada Emek'te, Korupark arkasındaki caddede yaşanan kaldırım işgaliyle olarak Hakan Turna'nın şikayetine yer verildi.
Zabıta Müdürlüğümüz şikayete konu olan bölgede gerekli incelemeyi en kısa zamanda gerçekleştirmiş, 2 adet işyerine gerekli uyarılar yapılarak kaldırım üzerinde bulunan malzemeleri kaldırmaları sağlanmıştır. Ekiplerimiz konunun takipçisi olacaklardır." 
*
HATİCE KARAKULAK'A:
- "10 Şubat 2012 tarihli sayfanızda 'Spora meraklı genç bir kızın yakınması' başlıklı yazıda, Demirtaş, Barbaros Mahallesi'nde park ve spor tesisi talebiyle ilgili okurunuz Hatice Karakulak'ın şikayetine yer verildi.
Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz şikayet üzerine gerekli araştırmayı kısa zamanda yaparak gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilecek olan yatırımlarla ilgili tespitlerde bulunmuştur.
Demirtaş'ta 2011 yılı içinde 4 mahallede 3 adet yeni park yapılmış ve hizmete açılmış, 2012 yılı için ise Cumhuriyet Mahallesi 229. Sokak'ta ve Sevinç Sokak'ta park yapımı, Barbaros Mahallesi'nde İbrahim Ürgün Parkı ve basketbol sahası ile Zafer Parkı'nın yenilenmesi programlanmıştır.
İmar planları doğrultusunda sosyal donatı alanı, park ve spor tesisi gibi yatırımlarımız aralıksız sürecektir.
Konulara duyarlılıklarından dolayı okurlarınız Hakan Turna ve Hatice Karakulak'a ve konuyu bize ilettiğiniz için size teşekkür eder, esenlikler dilerim."
Mustafa DÜNDAR
Osmangazi Bld.Bşk.