Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altı şeritli yolda bebe arabalı anneler
14 Ağustos 2015 Cuma, 07:20
"Geçtiğimiz yıllarda bir belgesel programda İsveç'in başkenti Stockholm'de bebekli bir bayanın şehiriçi belediye otobüsünde bilet ödemesi yaparken ani fren nedeniyle düşüp yaralandığından bahsedilmişti. 
Bir daha benzer kazalar yaşanmasın diye Stockholm Belediyesi bebekli bayanlardan ücret almamaya karar vermiş. 
Yıllardır Carrefour kavşağı, Orhaneli yolu üzeri, Eker Park önünde yaya geçidinden Carrefour yönünde geçmeye çalışan bebek arabalı yayaların telaşı dikkatimi çeker durur. 
Burada yol 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şerit. Son derece yoğun ve tehlikeli bir bölge. 

Yaya geçidi elbette var ama sadece varlık olarak mevcut. Elbette hiçbir anlamı veya faydası yok. Özellikle metrodan veya iç hat otobüslerinden inen yayalar ezilmeden Carrefour'a ve buradaki plazalara ulaşmaya çalışıyor. 
Yolun sorumluluğu hangi kuruluşun bilemiyorum?.. 
Ama lütfen yetkililer günün her saati çok yoğun yaya geçişi olan bölgeyi yerinde gelip incelesin ve riskleri yerinde görsünler. 
Buraya acilen bir üstgeçit gerekli. Hayırsever kurum veya kuruluşlar veya vatandaşlar da böyle bir üstgeçidi yapabilir. Her konuya sahip çıkan Büyükşehir Bld.nin konuya sahip çıkmasını rica ediyorum. 
İnanın buradaki birkaç kazayı veya yayaların her an ezilme tehlikesi nedeniyle yaşadıkları stresi kaldırabilsek bu hayır hepimize yeter. Saygıyla."
S.Ö 
(Not: Aynı konudaki bir yakınmayı da bu fotoğrafla Ali Vatansever gönderdi. Okurlarıma teşekkürler)

***

BUSKİ, toz içindeyiz...

"Bir süre önce Çekirge, Selvili Cad.'de yapılan çalışma sonrası BUSKİ asfalt yolu kazdı. İş bitti ve sonra açılan yeri toprak doldurup gitti. 
Şimdi Komutan Sitesi civarındaki yol çok berbat. Buradan geçen her araç yoğun toz bulutları kaldırıyor. Resmen toz solumak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden sıcak havalarda pencere, kapı açamıyor, balkona çıkamıyoruz.
Sayın BUSKİ yöneticilerinin duruma müdahale etmesini ve yolda gerekli onarımın acilen yapılmasını diliyoruz."
Çevre sakinleri

***

BOİ'den bir istek


"Yıldırım ilçesi, Mollaarap Mah. sakinleri olarak, Mollaarap Meydanı'nda muhtarlık civarında Kerpiçhane denilen noktada kapalı BOİ durağımız var.
Bu durak karşısındaki durak ise açıkta.
Bu yüzden yazın yakıcı güneşte, kışın kar-yağmur altında otobüsümüzü beklerken büyük sıkıntıdayız.
BOİ'den buraya da kapalı bir durak konmasını rica ederiz."
Bölge sakinleri

***

Rögar kapağı yerine sopa


"Osmangazi, Yeniceabat ile Armutköy Mah. arası yolda mezarlık civarında bir rögar kapağı yerinden çıkarılmış. Hurdacıların aldığını sanıyoruz. Boşluk olan derin çukura tehlike yaratmasın diye dikkat çeken sopalar konmuş. Ama gece karanlığında sopalar belli olmuyor. Her an bir kaza olabilir. Yeni kapak konmasını rica ederiz."
Yasin İRİS

***

Sorunlar sürüyor!


"23.6.2015'te yayınlanan 'Yıldırım Bld.'ne' başlıklı şikayetimde Vatan Mh. Kenar Sk.'taki olumsuzluklara değinmiştim.
Geçen süreçte maalesef değişiklik olmadı. Hala çöp atılıyor, at besleniyor, her yer pislik içinde.
Sadece düzenli olarak sinek ilaçlaması yapılıyor. Binası içine çöp atılan işyeri sahibi bunu engellemek için tuğla örmüş. Bld. cevabi yazıda konuyu izleyeceğini,  arsa sahibine tebligat (arsasına tel çekmesi için) yapılıp 20 gün süre tanıdığını belirmişti.
Sokakta kalıcı bir değişiklik için bu arsadaki barakaların kaldırılması gerekiyor. Konu Bld'ce tekrar değerlendirilmelidir."
Çevre sakinleri

***       

Dondurmayı yedik ama ya sonrası?


"Yaz sezonu Küçükkumla'dayız. Akşam sahil yolu çok kalabalık. Uzunca bir sahil olmasına rağmen 2-3 çöp kovası var.  
Dondurma aldığımızda ambalajını atacak çöp kovası bulmak için dakikalarca yürüyoruz. Birçok insan yerlere atıyor çöpleri. Mahalle aralarında pek sorun yok ama dediğim gibi; sahilde birçok çöp kovasına ihtiyaç  var. 
İlgililerden ricam, bu konuya ilgi göstermeleri."
 Halil ALTIN