Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Anne babalar çocuğunuz okula başlıyorsa dikkat!
27 Ağustos 2016 Cumartesi, 04:33
“Yaz günleri devam ediyor sevgili okurlarım. Ama yakında okullar açılacak.. Yaşanan güzelim tatil günleri sımsıcak birer anı olarak belleklerde yerini alacak..
Okula yeni başlayacak çocukların anne ve babalarında da tatlı bir heyecan başladı bile.. 
Okullara kayıt işlemi, okul giysileri, araç ve gereçleri için alışverişlere çıkanlar var..
Ama tüm bu hazırlıklar içinde çok daha önemli bir nokta var..
Çocuklarınızı okul günleri başlamadan önce muhakkak bir göz hekimine götürüp gerekli sağlık incilemesini yaptırmamayı aman sakın ihmal etmeyin. 
Uzmanlara göre aslında çocuk doğduktan sonra bebeklik döneminde bile bu işlemi yaptırmanız daha yerinde oluyor.
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan bu konuda velilerin dikkatini çekerek ‘görme kusurları okul başarısını da etkiler’ diyor ve şunları ekliyor:“Çocuklarla iletişim kurmanın nispeten daha güç olduğu 2 yaş dönemine girmeden önce 18’inci ayda göz muayenelerinin tekrarlanması uygundur. Bu muayene çocukta ileride göz tembelliğine yol açabilecek olan kırma kusurlarının saptanabilmesi için önemlidir. 
Gözlük gerekliliği saptanırsa çocukların bu dönemde gözlüğe alışması mümkündür. Gözler tamamen normal görünse dahi göz muayenesi 3-4 yaşlarında tekrarlanmalıdır. Bu yaşta çocukla genellikle iyi bir iletişim kurmak mümkün olmakta ve çocukların önemli bir kısmında görme keskinliği ölçümü, biyomikroskopik muayene ve göz dibi muayenesi yapılabilir. 
Genellikle tek gözde bulunan göz tembelliği, muayene edilmedikçe gözden kaçabilir. Okul öncesi dönemde de muayene tekrarlanarak çocuğun görme keskinliği değerlendirilmelidir. Okul çağında düzeltilmemiş kırma kusurları çocuğun okul başarısını ve sınıftaki iletişimini etkileyebilmektedir.”

Yeni çıkan bir kitap

‘SEVGİLİ İSTANBUL’:- Yazar Remzi Gökdağ, E Yayınları arasında çıkan ve kikapçı vitrinlerinde yerini alan eserinde eski İstanbul beyefendilerini, hanımefendilerini kendine özgü bir dille anlatıyor. 
Ayrıca Safa Önal, Ara Güler, Hıfzı Topuz, Halit Kıvanç, Müjdat Gezen gibi ünlü sanatçılarla yapılan söyleşilerin en güzel notlarıyla oluşan güzel bir kitap.

Güzel sözler

* “Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi daima aynıdır.”
* “Ve bir gün herkes anlar sevdiği o kişinin kıymetini. Ama gidince ama bitince ama ölünce.. Kısaca; iş işten geçince!...” 
* “Pahalı parfümleri bir kenara bırakmalıyız.. İnsan güven kokmalı..” 
* “Hiçbir canlının acısı seninkinden az değildir. Sakın unutma...”
* “Ağaç ne kadar yüksek olursa olsun, yaprakları her zaman ve yavaş yavaş yine de yere düşer.” 
(Teşekkürler T.Gürcan YILMAZ)

Cumartesi neşesi

SİNYAL:  “Temel tam yola çıkacakken aklına gelmiş ve arkadaşı Dursun’a, ‘Sen in arabadan da arka sinyallere bi bak bakayim çalışiy mi?’ demiş..
Dursun hemen arabadan inmiş ve aracın arkasına geçip bağırmaya başlamış:
‘Bi yaniyi, bi yanmiyi, bi yanıyi, bi yanmıyi, bi yanıyi, bi yanmiyi!..”
(Teşekkürler Abdullah ABBASOĞLU)