Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
“Aşık isen vur sazına!..”
16 Mayıs 2012 Çarşamba, 09:20
İlginç bir kamyon arkası yazısı vardır. Zaman zaman rastlarım. 'Aşık isen vur sazına, şoför isen bas gazına!..' şeklinde. Belki sizler de rastlamış ve okumuşsunuzdur bir kamyonun arkasında.
Okurum Enver İrece'nin gönderdiği fotoğraflarla oluşmuş uyarı aklıma bu kamyon arkası yazısını getirmedi desem yalan olur doğrusu.
Evet, uyarımız UEDAŞ'ın değerli yöneticilerine:
***
"14 Mayıs Pazartesi, saat tam 13.17'de Merinos Kavşağı'nda UEDAŞ binası yakınlarında bir arkadaşımla buluşacaktım. Onu bekliyordum.
O sırada bir aracın çok yüksek ve adeta homurtular saçan motor sesi dikkatimi çekti.
Evet, bir araç vardı homurdayan. Bu UEDAŞ'ın merdivenli kamyonuydu. Ana yol üzerinden kaldırıma geri geri çıkmak için gaza yükleniyordu..
Bu kamyon aniden yüksek bir hızla kaldırıma çıktı ve o yüksek hızla da UEDAŞ'ın duvarına öyle bir bindirdi ki sanki bir bomba patlamış gibi sesler yükseldi..
Kamyon o hızla geri geri gelip vurduğu duvarı tahrip ettiği gibi duvar üzerindeki demir parmaklıkları da kopardı, attı.
Çarpan merdivenli kamyon UEDAŞ'ın, çarptığı yer de UEDAŞ binası. Söylenecek bir şey yok..
Olayı size o anda çektiğim üç ayrı fotoğafla gönderiyorum.
Ya o sırada kaldırımdan gelip geçen bir vatadaş olsaydı ne olurdu?. Duvarla kamyon arasında sıkışıp kesin can verirdi.
Büyük gürültü üzerine UEDAŞ çalışanlarından bir kısmı da hemen binadan çıkıp koşturarak kamyonun yanına geldiler.
Sonra ne oldu bilemem? Benim üzerinde durmak istediğim mesele, ya o anda kaldırımdan bir yaya geçiyor olsaydı?
UEDAŞ'ın hızlı şoförünün UEDAŞ yönetimince uyarılması gerekir düşüncesindeyim. Saygılar."
- Enver İRECE

Dere ıslahı yarım kaldı
"Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer'de kışın yaşanan sel baskını ve tıkanan derenin ıslahı konusunda 2 yıl önce başlattığı çalışmalarda bir arpa boyu yol alamadı. 3 ayda batçık yapmakla övünen Büyükşehir, 2 yıldır dere ıslahını bitiremedi. Altınşehir'de aylardır santim çalışma bile yapılmadığı gibi inşaat sahasını andıran ve gelişigüzel bırakılan taş yığınları ve iş makineleri çevreye büyük tehlike yaratıyor.
Ayrıca çocukların oyun alanı haline gelen ve çevresinde hiçbir önlemin alınmadığı çalışma sahası evlere şenlik. Dere üstündeki köprünün yeniden yapılmasıyla başlayan dere ıslahı o şekilde kaldı. Ana yol üzerinde dereye su tahliyesi için oluk bırakmayan Büyükşehir ekipleri, 3 ay önce asfaltlanan yol ve dere ıslahı duvarlarını yeniden kırarak yarım bıraktı.
Altınşehir Mahallesi 303. Sokak sakinleri olarak 300 m. uzunluğundaki sokağımızın 50 m. yapılaşma tamamlanmadı diye asfaltlamadan yarım bırakan ilgili belediyeye  günde 50 kişinin kullandığı ve bir tek yapılaşmanın olmadığı Altınşehir Metro İstasyonu'na yapılan kaldırım, trotuar ve asfalt çalışmalarını örnek göstermek istiyoruz."
Altınşehir Mahallesi
303 Sokak sakinleri

Mudanya yolu ve büyük çile
"Mudanya yolu, İstanbul'a açılan önemli bir güzergahımız. Elbet bu yolda çalışma yapılması doğal. Ne var ki, bu yolda tüm yıl boyunca hiç çalışma yapılmazken, yaza girdiğimiz ve turizmin canlanabileceği şu günlerde trafiği allak bullak eden hummalı bir çalışma var. Bu planlama ve zamanlama hatasıdır. Daha iyi zamanlama yapılması gerekirdi. Mudanya'dan Bursa'ya geliş, günün her saati inanın tam üç saati alıyor. Yine de bu konuda çalışma yapanlara ve bu çileye katlanan insanlarımıza kolaylıklar dilerim.
Söz, yolların genişletilerek yeniden yapılabilmesi için trafik akışının kesilmişliğine gelmişken, aşağıda sıralanan konulara yönelik ilgililerden açıklama bekliyoruz.
1- Şebeke suyunun bu güzergahta iletimi ve dağıtımı
2- Telefon ve enerji hatlarındaki düzenleme ve hatların yeraltına alınması
3- Doğalgaz hatlarının güzergahta projelendirilmesi
4- İşletme tabelalarına getirilecek düzenlemeler
5- Kanalizasyon ve yağmursuyu kolektörleri konusu çalışmaları
6- Sıcaklarda bir turizm kentine yakışmayan, koku yayan Geçit ve Çağrışan Deresi  ıslah çalışmaları yapılacak mı?
Ya da ne oranda yapılacak? Yetkililerden ilgiyle çalışma takvimini ve bu işler konusunda bilgi vermesini önemle bekliyoruz."
Prof.Dr.Rasim OKURSOY