Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Atamız’ı saygı ve özlemle anıyoruz
10 Kasım 2014 Pazartesi, 08:08
Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 76. yılında onu bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz.
Mekanı cennet olsun.
Bu anlamlı gün nedeniyle Hünkar Köşkü Müzesi, Cumhuriyet Dönemi Türkiyesi’ni konu alan karakalem karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor.
Bulvar Sanat Resim Atölyesi sanatçıları tarafından Cumhuriyet Dönemi Türkiyesi’nin ve medenileşme sürecinin fotoğraflarından esinlenerek yapılan karakalem eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. 
Onüç sanatçının yaptığı karakalem resim çalışmaları,  Mustafa Kemal Atatürk’ün de Bursa ziyaretlerinde zaman zaman konakladığı Hünkar Köşkü Müzesi’nde havuzlu salonda izlenime açıldı.. 
Genç ve başarılı sanatçılarımız Ahsen Duman, Belgin Çömlekoğlu, Dilara Sultan Namdar, Ebru Atan, Enes Saltık, Gülten Gezer, İrem Aydın, Nurgül Bora, Onur Osman Ekinci, Ömürhan Gür, Selin Filiz, Vildan Erdoğan ve Zehra Gülay, sergiye eserleriyle renk kattılar. 
23 Kasım Pazar gününe kadar izlenebilecek olan sergi 

Hünkar Köşkü Müzesi’nde pazartesi hariç diğer günler, 09.30-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Bugün kentimizin çeşitli bölgelerinde yapılacak olan anma törenlerinden biri de Nilüfer ilçesinde.
Büyük önderimiz vefatın 76. yılında Nilüfer’de de saygı ve özlemle anılacak. 
Bugün Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nin önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda Nilüfer Belediyesi’nin düzenleyeceği anma törenine Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve tüm belediye çalışanları da katılacak.  
Tüm Nilüfer sakinlerinin de davetli olduğu anma töreni 08.45’te çelenk konulmasıyla başlayacak. Törende Başkan Bozbey’in yapacağı konuşmanın  ardından saat 09.05’te tüm Türkiye’de olduğu gibi Cumhuriyet Meydanı’nda da büyük önder Atatürk için saygı duruşunda bulunulacak.  
Evet, büyük Atamız’ı bugün bir kez daha saygı ve özlemle anarken onun bir sözüyle yazımızı noktalayalım:
“Cumhuriyet fazilettir.. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve kollayacak olanlar da sizlersiniz. Bir gün benim naçiz vücudum toprak olacaktır ama Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır..”
Mekanı cennet olsun..

***

SU BASKINLARI OLMASIN UYARISI

“Nilüfer ilçesinde bulunan, Beşevler bölgesinde Bulut Sokak-Beşevler Caddesi, Bilginler Caddesi-Yasemin Sokağın kesişim noktalarına yakın yerlerde fotoğrafladığım yağmur suyu ızgaralarının içi tamamen toprak, kum ve çeşitli pislikle dolmuş durumda. 

Bu yüzden de çevrede oluşan yağmur sularını toplayıp deşarj edemiyor. 
İlgili caddeler boyunca buna benzer tamamen tıkanmış başka yağmur suyu ızgaraları da olabilir. 
Bölgede, su baskını gibi üzücü durumlarla karşılaşılmaması için ilgililerin civardaki ızgaraların içlerini periyodik olarak kontrol edip temizletmelerinde yarar var diye düşünüyorum.
Saygılarımla..”
Ahmet GENCER

***

BİTMEYEN PİS KOKU


“Nilüfer, Altınşehir semtinde oturuyorum.. 
Bölgemize yakın olan Arıtma Tesisi’nden çevreye yayılan ve aşırı iğrenç bir kokuyu soluyor ve çok rahatsız oluyoruz..
Arıtma Tesisi’nden çecvreye yayılan pis kokuların biteceğini söylüyorlar ama uzun zamandan beri hiçbir değişme yok. 
Konuya gazetenizdeki köşenizde yer verirseniz çok sevinirim. İnanın nefes almak istemiyorsunuz böylesi pis kokular geldiğinde..”
Ebru Zeynep TOSUN

***

‘KUNDURUMA KUM DOLDU!.’


“Osmangazi ilçesindeki Armutköy tarafındaki yolların kenarlarına uzun bir çalışma yapıp yeni kaldırımlar döşendi. İşler yapıldı bitti ama şimdi biz yayalar buradan gelip geçerken ‘Kundurama kum doldu, atmaya kürek gerek’ türküsünü söyleyip duruyoruz.
Bunun sebeb-i hikmeti yapılan çalışmalardan sonra yıllara ve kaldırımların üzerlerine bol bol kum attılar. Bunlar da çevreye yayıldı gitti. Bazı yerlerde kum yığınları çok. Araç kullanlar ve özellikle bisikletli vatandaşlarımız için çok tehlikeli bir durum meydana geliyor.
Ayrıca gelip geçen araçların  kaldırdığı toz bulutları da madalyonun arka tarafı.
Kumlarla birlikte biriken toz, toprak ve çeşitli pisliklerin bir an önce temizletilmesi gerekiyor.
Osmangazi Belediyemiz’e saygıyla duyuruyor kumların temizletilmesini rica ediyorum.”
İtfaiye MEHMET

***

TARLALARA, BAHÇELERE GİREMİYORUZ


Osmangazi’ye bağlı Yeniceabat Mahallesi (Köyü) sakinleri genelde meyvecilikle geçiniyor.
Meyve bahçelerimize de her ürün hasadı öncesi çok kereler ilaçlama, budama ve bunun gibi çalışmalar yapmak için gidip gelme durumundayız.
Fakat yaptığımız çalışmalarda kullandığımız traktör, ilaçlama makinesi ve bunun gibi araçlarımızla artık bahçelere, tarlalara girip çıkmamız çok zor. Son yağışlardan sonra bahçeler arasındaki yollarda çok derin çukurlar oldu. Araçlarımızla bu yola girsek makinelerin altındaki hortumlar derin çukurların kenarlarına takılıp kopuyor, araçlar arızalanıyor. İster istemez komşularımızın bahçemlerine giriyoruz ve bu da bizleri rahatsız ediyor.
Belediyemiz geçmiş yıllarda bu durumlarda yollarımızı düzeltiyordu. Bu sene de çok rica ettik ama gelen olmuyor.
Ricamızı tekrarlıyoruz. Saygılar.” 
Kemal UYSAL