Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar!..
01 Ağustos 2012 Çarşamba, 08:47

Olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığını sanıyorum. Çünkü Sn.Bld.Bşk. Mustafa Dündar çok duyarlıdır.
Konuyla ilgili bir yanıt gönderilirse durum açıklığa kavuşacak tabii.
Sn.Topalak şunları yazıyor:
..........
“Geçenlerde oldukça tatsız bir olay yaşadık.
Osmangazi Bld.’nce Akpınar Mh.’e yeni bir kapalı pazaryeri inşa ediliyor. Bir yıldır süren inşaatta artık son rötuşlar yapılmakta.
İnşaatın uzaması rahatsızlık verici, bir yıldır pazarımız oldukça dar olan geçici bir alana kuruluyor, haliyle araç parkı vs. gibi sorunlar var.
Geçen perşembe akşamı kapalı pazar alanına masalar, sandalyeler getirildi. Etrafı temizlendi. Mahalleliye iftar verileceği söylendi. Semt sakinleri hem yeni kapalı pazaryerimizi görmek hem de birlikte iftar için alana gidince görevliler Osmangazi Bld. çalışanlarına Bld. Bşk.’ı Sn. Mustafa Dündar’ın da katıldığı bir iftar yemeği verildiğini, dışarıdan konuk alınmayacağı belirtildi. Geri döndük.
Mahalleli bir yıldır bitmeyen inşaatın tüm gürültü, pislik ve tozuna katlandı ama Bld.’miz üstelik adı ‘iftar’ olan bir yemeğe semt sakinlerini almayı düşünmedi.  Kendi pazaryerimize de sokulmadık.
Osmangazi Bld.’ne hatırlatmak isterim.
Geleneğimizde kapıya gelen insan geri çevrilmez. İftar sofrasına gelmiş bir insana oruçlu olup olmadığı sorulmaz, yemek verilir. Büyüklerimizden böyle gördük, gelenekse eğer; biz böyle öğrendik..
Ramazan geleneği diye gecenin 03.ünde davul çaldırmaktansa bu gelenek hatırlanmalı. Bizde eve geleni sofraya oturtmadan göndermek ayıptır. Ne mutlu ki belediyenin vereceği yemeğe muhtaç değiliz, Allah muhtaç etmesin zaten.
Niyetimiz yemekten ziyade Bld’mizin inşa ettiği alanı görmek, topluca vakit geçirmekti.
Özetle Osmangazi Bld. bizleri incitti. Mahallemiz ortasında halkımızın oturmasına izin verilmeyen bir sofra kuruldu.
Eskilerin şu güzel sözünü anımsatırım: “Biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar.” - Volkan TOPALAK