Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Bodrum Masalı’ ve bizim Emre
14 Ağustos 2016 Pazar, 04:58
Bodrum güzelliklerini özleyenler için Gümüşlük’ten Sn. Dilek Köseoğlu objektifiyle bir ‘gün batımı’ manzarası.. Teşekkürler.
Ve şimdilerde Bodrum’un o anlatılamaz güzellikleri ilginç aşk maceralarıyla 18 Ağustos Perşembe gecesi TV ekranlarına geliyor. Kanal D’de ‘Bodrum Masalı’  dizisinde ilginç maceraların yanı sıra bu güzellikleri de izleyebileceğiz.
Bu dizinin senaristi bizim Emre Özdür.
Emre Özdür kim derseniz; o amcamın torunu genç bir yetenek.. 
Emre, bu senaryoyu kendisi gibi yetenekli arkadaşı Başar Başaran’la birlikte kaleme almış. 
Dizide, Evren Ergüven isimli pek çok otel sahibi varlıklı ve hırslı bir adam var.. Karısı Yıldız çocukları Ateş ve Su ile birlikte İstanbul’da görkemli bir hayat içindeler. Otellerinin büyük kısmının olduğu Bodrum’da da ikinci bir kadınla kurduğu gizli bir yaşamı var. Evren’in bu düzeni art arda verdiği yanlış kararlar ve hızlı bir iflasla tamamen bozuluyor.
Ailenin elinde avucunda Bodrum’da Yıldız’ın babasından miras eski bir ev ve küçük bir otelin yarı hissesinden başka bir şey kalmıyor. Ergüven Ailesi lüks yaşamlarını terk etmek, o köhne eve taşınmak ve küçük otelle hayata yeniden başlamak zorundalar..Tabii adı üstünde bir dizi bu.. Filmde aşk da var, meşk de, macera da.. 
Kuzenim Emre sanat ve sanatçı kenti Bursa’nın sinema, dizi dünyasına kazandırdığı genç bir isim.. 
Bu şehrin sahne dünyasına kazandırdığı başka isimlerini de bir anımsayalım.. Örneğin; Ahmet Vefik Paşa, Bursa valisiyken Moliere’in eserlerini adapte etmiş, Bursa’ya tiyatro kazandırmış bir yönetici. Bunu cumhuriyet yıllarında Ziraat Bankası Bursa Merkez Şube çalışanı Sadık Şendil izliyor. Şendil; Yedi Kocalı Hürmüz, Kanlı Nigar gibi daha nice unutulmaz eserleri kaleme almış.
Ve yakın tarihte Aslı Zengin’i görüyoruz bu renkli dünyada. O da izleyici rekorları kıran Çilek Kokusu’ dizisini kaleme almıştı. Şimdilerde de No:309 isimli dizinin senaristi.
Zerrin Güven Tığlıoğlu’nu da unutmuyoruz tabii.. Yazdığı iki perdelik Purşide-i Kara isimli eseri Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nda da oynanan Bursalı bir yazarımız o da..
Hadi bakalım Emre, kalemine kuvvet. Yanaklarından öpüyorum. Tiyatro, sinema ve TV dizilerinin Bursalı diğer kalem erbaplarına da selam olsun.
İyi pazarlar efendim..  

Pazar neşesi

GOLF: Yola yakın bir golf sahası.. Adamlar golf oynamakta. O esnada yolda bir konvoy belirir..
Cenaze konvoyudur bu.
Oyunculardan bir oyunu bırakır ve cenazeye doğru diz çöker. Elini kalbine koyar sonra bir şeyler mırıldanır.
Diğer oyuncu meraklı duygular içinde adam yaklaşır ve ‘sizin gibi saygılı bir insan görmedim hiç’ der..
Adam başını kaldırır ve yanıt verir: 
‘Tabii saygı göstereceğim.. Ne de olsa 35 yıllık karımdı o’ der  
(Teşekkürler K.Y.) 

Güzel sözler

* “Aşk kelimesi ne kadar çok kullanılırsa, anlam yükü o kadar azalır.” 
* “Rüyalar bile geceleri bekler gizlice görünmek için.” 
* “Anne gezindiğin bir bağ, baba ise yaslandığın dağdır!. Ömrümün en güzel çağı, annen ve babanla olandır.” - Ataol BEHRAMOĞLU
(Teşekkürler Neslihan TAHİNCİLER)