Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'dan yolu geçen genç sanatçılarımız...
06 Ocak 2019 Pazar, 08:21

Mutlu pazarlar değerli okurlarım..Bugüne dek ünlü sanatçıların yetiştiği sanat kenti Bursa'da geleceğin ünlenecek yeni sanatçıları da var.Bursa'dan yolu geçen 35 genç sanatçının eserlerinden oluşan "Nilüfer Genç Sanat" sergisinde de büyüleyici eserlerin somut örnekleri sergilendi.
Bugüne dek sanat dünyasının önemli isimlerinin sergilerine ev sahipliği yapan Nilüfer'deki Nâzım Hikmet Kültürevi, 2019 yılına da çok özel bir sergiyle girdi. İlçe belediyesinin düzenlediği, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nde öğrenim gören, mezun olan, sanat faaliyetlerini halen Bursa'da yürüten, Bursalı ya da Bursa'dan yolu geçen genç ve deneyimli sanatçıların eserlerinin yer aldığı "Nilüfer Genç Sanat" sergisi, Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi'nde açıldı.
İlçe Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in açtığı sergi, büyük ilgi gördü. 35 sanatçının farklı çalışmalarını yansıtan sergi, sanatseverleri büyüledi.
Sergide, önemli sergilere eser veren sanatçıların yanı sıra gelecek vaat eden genç yeteneklerin eserleri de bulunuyor.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, başarılı çalışmalarından dolayı sanatçıları kutlarken "Nilüfer'i sanat kenti yapan, sanata ve her yaştan sanatçıya sahip çıkması. İnanıyorum ki aramızda yer alan genç sanatçılarımızdan çoğu, ülkemizi dünyanın farklı yerinde temsil edecek. Nilüfer Belediyesi, bundan sonra da aynı anlayışla sanata ve sanatçıya sahip çıkmaya, genç sanatçıları da desteklemeye devam edecek. Sergide inanılmaz eserler var. Tüm sanatçılarımızın gözlerine ve düşüncelerine sağlık" dedi.
Heykelden seramik yerleştirmeye, videodan yağlı boya ve kolaja kadar toplam 42 eserin yer aldığı Nilüfer Genç Sanat Sergisi, 27 Ocak'a kadar Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi'nde izlenime açık kalacak.
Genç sanatçılarımızı kutluyor ve 'yollarının sık sık Bursamız'a böyle değerli eserlerle düşmesini' diliyorum..

Bir sanatçının şarkılı tebriki

2019 için okurlarımdan ve dostlarımdan çok sayıda yeni yıl kutlama mesajı aldım.
Herkese çok teşekkürler..
Bunların en güzeli; çeşitli korolarda kendine özgü güzel sesini dinlediğimiz ve son kez de TRT Müzik Kanalı'nda izlediğimiz Bursalı tekstilci Nejat Yahya'nınki oldu.
Özenle hzırlanmış tebrik mesajında sözlerini Enis Behiç Koryürek'in yazdığı ve Erol Sayan'ın adeta bir dantel gibi işleyip bestelediği şarkının sözleri vardı:
"Geçsin günler, haftalar, aylar, mevsimler, yıllar/ Zaman sanki bir rüzgar ve bir su gibi aksın..."
Teşekkürler Sayın Yahya. Duyarlı bir sanatçıya da doğrusu bu yakışırdı..
Geçip giden yıllarda daha nice başarılar..

Yılbaşı armağanı

"Adam, yeni yıl öncesi, beş yaşındaki kızını, oldukça pahalı bir hediyelik kaplama kâğıdını ziyan ettiği için azarlamıştı.
Küçük kız, koskoca bir paket altın yaldızlı kâğıdı, bir kutuyu eğri büğrü sarmak için kullanmıştı.
Yılbaşı sabahı, küçük kız paketi getirip 'Bu senin babacığım' dediğinde babası çok üzüldü.
Acaba gereğinden fazla mı tepki göstermişti kızına?
Bir gece önce yaptığından utandı.. Ne var ki paketi açınca yeniden öfkelendi. Çünkü kutunun içi bomboştu.
Kızına yine bağırdı: "Birisine hediye verdiğinde kutunun içinde bir şeyler olması gerekiyor. Bunu da mı bilmiyorsun küçük hanım?"
Küçük kız gözlerinde yaşlarla babasına baktı. Ve "o kutu boş değil ki babacığım!" dedi ve hıçkırıklarla ekledi:
"Ben onun içini öpücüklerimle doldurmuştum!"
Babası, öyle fena oldu ki. Kızına sarıldı; beraber ağladılar. Adam o altın yaldızla kaplı kutuyu ömrünün sonuna kadar yatağının başucunda sakladı.
Ne zaman keyfi kaçsa, ne zaman morali bozulsa, ne zaman kendini kötü hissetse kutuyu açar, içinde minik kızının sevgiyle doldurduğu hayali öpücüklerinden birisini çıkarırdı."
(Minik öyküye teşekkürler Nilüfer COŞKUN )

Yeni çıkan bir kitap

Klasizmin her bakımdan kuralcılığına başkaldıran romantik dönemin müzik duayenleri, sanatçı Serhan Bali'nin "Müzikte Romantik Dönem Bestecileri"nde anlatılıyor.
VakıfBank Kültür Yayınları aracılığıyla okurla buluşan kitapta, 19. yüzyıl müziği incelenirken Paganini'den Donizetti'ye, Brahms'tan Chopin ve Schubert'e kadar 73 bestecinin sıradışı yaşamları ve eserleri bu eserde yer alıyor.
Müzikseverlerin kitaplığında bulunması gereken bir eser.

Özlü ve güzel sözler

"Dalgaları durduramazsın, ama sörf yapmayı öğrenebilirsin." - Jon Kabat Zinn
"Akıl, bir paraşüt gibi-dir. Açık değilse işe yara- maz." - Frank Zappa
"Karakter; kolay ve sessizce geliştirilemez. Ruh, sadece acı ve deneyimle güçlenir."
"Bir şeyi sevmenin yolu, bunun kaybolabileceğini fark etmektir." - Chesterton
"Dünyayı değiştirmene gerek yok; kendini değiştirmek zorundasın." Miguel Angel
"Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar." Paul Boese
(Derleyen Sevda ÇELİK'e teşekkürler)