Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’nın en güzel sesleri
10 Ekim 2015 Cumartesi, 08:59
‘Cıstak cıstak, cıstak cıstak..’ Pop müziği, rock müziği, metal müzik ve daha niceleri..
Bu sesler tarihsel bir altyapısı olan Türk sanat müziğimizi neredeyse toplumumuza unutturmak için çabalıyor.
Ama; hayır efendim ‘cıstak cıstak’lar unutturamayacak..
Çünkü Türk sanat müziğine gönül veren öyle dernekler, topluluklar ve gönüllüler var ki en güzel eserleri, en güzel şarkıları toplumumuza, özellikle gençlere sevdirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
İşte bunlardan biri de bu yıl 10. kuruluş yıldönümünü görkemli bir organizasyonla kutlamaya hazırlanan Nilüfer Belediyesi Kadın Korosu.Yaz tatilini geride bırakan başarılı koro 2015-2016 sezonu için şimdi yoğun bir hazırlık içinde.
Şef Dr. Aysel Gürel yönetiminde, ikisi Bursa dışı olmak üzere onbeş konserin yanı sıra farklı konseptlerin sergilendiği üç ayrı TV programıyla geçen sezonu kapatan koroda yeni sezon öncesi tatlı bir telaş var bugünlerde. 
10. kuruluş yılı konserini önümüzdeki ay gerçekleştirecek olan koro, sezon boyunca her konserde farklı konseptlerle izleyici karşısına çıkacak.
Geçenlerde düzenlenen bir kahvaltıda buluşan koro üyeleri, ardından ilk dersi gerçekleştirdi. Şef Gürel, ‘Bu sezonda da sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde kadın ve eğitim derneklerine katkı sağlayacağız. Koromuza kurulduğu günden bu yana destek veren Nilüfer Bld. Bşk. Mustafa Bozbey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz’ dedi.
Bursa’nın en güzel seslerine selam olsun.. Ve hep bülbüller gibi şakısınlar!.

Yeni çıkan kitaplar

‘HAYALET ÇOCUK’:- Hayret verici ve ilham dolu bir gerçek yaşam öyküsü olan “Hayalet Çocuk”, 12 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum, hiç hareket edemeyen, konuşamayan, ama etrafındaki dünyayı tüm gerçekliğiyle algılayan Martin Pistorius’un otobiyografik bir romanı Pena Yayınları tarafından okura sunuluyor..  
Bedensel engellilere destek veren ve Penayayinlari.com’dan satın alınacak her kitabın 5 TL’si Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’ne aktarılıyor.
...
‘ALTIN’:- ‘Dünya Tarihine Farklı Bir Pencere: Altın’.. Altın ve gümüş başta olmak üzere kıymetli madenlerin 5000 yıllık izini süreren yazar İbrahim Okur’un kaleme aldığı önemli bir eser.
Okursoy Kitapları dizisi içinde yayınlanan kitapta yazar, 5000 yıldan beri olan bitenleri sıraya dizerek dünyanın geleceği hakkında bazı kestirimlerde de bulunuyor.

Güzel sözler

*- “Yüreğinizde daima yeşil bir ağaç oluşturun. Bir gün elbet güzel bir kuş gelip mutluluk şarkıları söyler..’ - U. Olit 
..
*- “Küçük şeylere gereğinden çok fazla önem veren insanlar, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.”- Eflatun 
..
*- “Metodu olan topal, metotsuz koşandan daha çabuk ilerler.”-  Francis BACON
..
*- “Şerefli insanlar kendi hatalarının cezasını vicdanlarından alır.”
(Teşekkürler A. BARUTÇU)

Cumartesi neşesi

ARABA:- “Dursun koşturarak arkadaşı Temel’in yanına gelir ve:
‘Hemen fırla Temel.. Birileri senin arabanı çalıyor..” der.
Temel bunu duyunca büyük bir telaşla evden dışarı çıkar.. Bir süre sonra nefes nefese geri döner.
Dursun ‘Yakalayabildin     mi hırsızları bari?’ diye sorar.
Temel’in yanıtı şu olur: ‘Yakalayamadum ama arabamin plakasinu aldım’