Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'nın Eskişehir ve Antalya'dan neyi eksik?
23 Ocak 2019 Çarşamba, 07:59

"Geçen hafta sonu bir yakınımızın ziyaretine gitmek için otobüsle Eskişehir'e, oradan da Yüksek Hızlı Tren'le Ankara'ya yolculuk yaptık..
Güzel bir seyahatimiz oldu.
Eskişehir Garı'nda trenimizin gelmesini beklerken çok hoşumuza giden bir durumla karşılaştık.
Garda tren bekleyen yolcuların üşümemesi için elektrik enerjisi ile ısıtılan kapalı bir bekleme yeri yapılmış.
Görünce sevindik. Çünkü hava müthiş soğuktu.
Hemen içeri girdik. Bizler gibi aynı kapalı yerde sıcacık bir ortamda trenin gelmesini rahatça bekleyen başka yolcular da bulunuyordu.
Aklımıza, aynı uygulama Bursamız'da da yapılamaz mı diye bir soru takıldı?
Özellikle BursaRay istasyonlarında sabah saatlerinde müthiş bir soğuk ortam, ayaz ve sert rüzgarlarla karşılaşıyoruz.
Üstelik BursaRay istasyonlarında kapalı bir bekleme yeri yaptırılabilecek alanlar da mevcut.
Buna benzer bir başka uygulamayı da iki yıl önce temmuz ayında Antalya'ya yaptığımız bir gezide görmüştük.
Orada da merkezdeki bazı anayollar kenarındaki kapalı otobüs durakları buralara konulan klimalarla serinletiliyor ve o yakıcı güneş ve anormal sıcak altında araçlarının gelmesini bekleyen yolculara büyük kolaylık sağlanıyordu.
Bunu gerçekleştiren klimalar ise güneş enerjisinden elde edilen elektrikle çalıştırılıyordu.
Bursamız hem tarihi ve hem de turistik bir şehir.
Bu meselede de ne Eskişehir'den ne de Antalya'dan geri kalan bir yanının olmaması gerekir.
Böyle bir uygulama eğer gerçekleştirilebilirse hem turistler hem de bu şehirde yaşayan insanlar için büyük bir jest yapılmış olur.
Sefer saatleri dışında da bir zamanlama aletiyle klimalar veya ısıtıcılar kapatılabilir böylece hiçbir sorun olmaz.
Hangi aday seçilirse seçilsin, önümüzdeki seçimleri kazanacak olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız konuya el atabilirse büyük bir sempati toplar düşüncesindeyim.
Saygılarımı sunarım."
A. Dinçer ÖZGEN

TEŞEKKÜRLER PANOSU

KALDIRIM ÇALIŞMASI

"11 Ocak 2019 tarihli köşenizde 'Ne paça kalıyor, ne de giysiler' başlıklı yakınmamızda Atatürk Caddesi'nde Setbaşı köprüsüne kadar olan yaya kaldırımlardaki zemin taşlarının çoğunun kırık, yerinden çıkmış harap bir vaziyette olduğunu, yağışlı havalarda üzerlerine basınca pis suların üzerimize sıçradığını belirterek ilgili belediyemizden soruna eğilmesini, bu durumun kentin ana caddesine gerçekten hiç yakışmadığını belirtmiştik.
Köşenizde yer alan şikayetimiz üzerine 19 Ocak Cumartesi sabahından itibaren belirttiğimiz güzergahtaki yaya kaldırımlar üzerinde gerekli olan zemin taşları onarımına başlanıldı. Soruna ilgi gösterip çalışmaları başlatan tüm ilgililere açık teşekkürlerimizi sunuyoruz."
Bölge sakinleri

TAM DA DÖRT YOL AĞZINDA

"Gazetenizdeki köşenize gönderdiğim bu fotoğraftaki çukurun buluduğu yer, trafik akışının bir hayli çok olduğu Nilüfer ilçesindeki, Konak Mahallesi, Yakut Sokak'ta tam dört yol ağzında bulunuyor.
Çukur gece karanlıklarında hiç görülmüyor.
Farkında olmadan hızlı gelen ve buradan dönüş yapmak isteyen bir araç veya bu noktadan karşıya geçmek için hareket eden bir yaya vatandaş çok kötü biçimde aniden çukura giriyor.
Yetkililerin ilgilenmesini önemle rica ederiz."
Çevre sakinleri adına
Firdevs ÖZTÜRK

YARIN 'SERENATLI' ROMANTİK BİR GECE

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BDSO) periyodik konserlerine devam ediyor. Yarın gece düzenlenecek 'Nefesli Çalgılar Konseri' ile müzikseverleri bu kez Mozart ve Strauss'un serenatlarıyla buluşturacak.
Şef Dağhan Doğu'nun yöneteceği orkestra, Uludağ Premium'un sponsorluğunda Avusturya'nın en önemli bestecilerinden Mozart ve Strauss'un serenatlarıyla müzikseverlerin karşısına çıkacak.
Orkestra, 18. yüzyılın biçim ve stillerini müziğinde birleştiren ve Aydınlanma Çağı'ndan esinlenen Wolfgang Mozart'ın 'Gran Partita' adını taşıyan 10 No'lu serenatını seslendirecek.
Orkestra ayrıca Strauss'un yalnızca 17 yaşındayken bestelediği melodik ve lirik eseri 'Nefesli Çalgılar için Serenat'ıyla Bursalı müzikseverlere keyifli, romantik ve güzel bir gece yaşatacak.
Konser; saat 20.00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde.

BEŞ PET ŞİŞEYE BİZ BEZ ÇANTA

Naylon torba ve poşetlerin kullanımı önlenmeye ça-lışılırken bezden yapılan torba, çanta ve fileler revaçta..
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Halitpaşa Mahallesi'nde kurulan Pazartesi Pazarı'nda
'Beş pet şişe getir, bez çantanı al' projesini başlattı.
Bez çanta ve torbalar pazaryerine alışverişe gelen ilçe sakinleri tarafından büyük bir ilgi görürken toplanan pet şişelerle de engellilere akülü sandalye alınacak. Halitpaşa Pazaryeri'nde alışveriş eden ilçe sakinlerine ve pazarcı esnafına 'bereketli olsun' diyen Başkan Hayri Türkyılmaz, Mudanyalılar'la çeşitli konularda fikir alışverişinde de bulundu ve yaklaşan seçimler öncesinde halkın isteklerini dinledi.