Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursagaz’ın direği Büyükşehir’in işi
20 Ocak 2015 Salı, 06:40
“5 Ocak köşemizde yayınladığım okurum Yakup Aybey’in uyarısı, kaldırım üzerine eğilip kalmış ve gelen geçene çarpan bir direk hakkındaydı.
Büyükşehir’den gelen yanıtta sorunun BURSAGAZ’a ait bir direkten kaynaklandığı belirtildi.

Bu yanıtı yayınladım.. Bu kez BURSAGAZ’dan aynı konuda fotoğraf belgeli bakın nasıl bir bir yanıt geldi:
....
“15.01.2014 tarihinde köşenizde yer vermiş olduğunuz ‘O Direk Bursagaz’ın’ başlıklı yazıyla ilgili incelemeler gerekli birimlerimizce yapılmıştır. 
İlgili kaldırımda bulunan direk, çelik hatlarımızın yerini gösteren çelik hat güzergâh belirleme direğidir. 
Doğalgaz dağıtım hatlarının yerlerinin bildirilmesi ve uyarı amaçlı olarak şehir genelinde muhtelif yerlerde doğalgaz hattının basınç sınıfını gösteren çelik hat güzergâh belirleme direkleri ve özel geçiş noktalarında hattın özelliklerini belirten uyarı tabelaları dikilmektedir. 
Direğimiz uzun zamandır orada olup, yapılan yol/kaldırım genişletilmesinden kurumumuz haberdar edilmediğinden çelik hat güzergâh belirleme direği kaldırımın ortasında kalmıştır. 
Söz konusu kaldırımdaki direk fotoğrafta da göreceğiniz üzere kaldırılmıştır. 
Bursalı hemşerilerimiz her türlü sorusunda ve sorununda; hafta içi saat 08.30 ile 22.00 arası, cumartesi günleri ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet veren 444 11 33 numaralı çağrı merkezimizi arayarak her türlü desteği alabilirler. 
Saygılarımızla.”
BURSAGAZ

***

ALO, BURASI BÜYÜKŞEHİR


BOĞULMA TEHLİKESİ

“14/12/2014’te yayınlanan ‘Halk otobüsünde boğulma tehlikesi’ başlıklı okur şikayeti incelenmiştir.
Emek ve Akpınar Mah. ile Muradiye Devlet Hastanesi güzergahında sadece B/41-C hattı değil B/41-B ve B/43 hatları da bölgede dönüşümlü hizmet vermektedir. 
Tüm büyükşehirlerde olduğu gibi toplu taşımada zirve saatlerde, gün içi hizmet konfor seviyesinin tam olarak sağlanması mümkün olmamaktadır. Yolculuk taleplerindeki değişimler ‘Bütünleşik Bilet Sistemi’ verileri üzerinden izlenmekte olup, gerekli önlemler filo uygunluğu gözetilerek alınmaktadır. Ayrıca bu hatlarda çalışan araçların  Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası’na kayıtlı şahıslar tarafından işletilmesi nedeniyle şikayet Oda yetkililerine iletilmiştir.”

50 TAM BİLET CEZA

 “19/12/2014’teki bir okur yakınmasında ‘Ulaşım sorunu böyle mi çözülecek?’ diye yakınılıyor. Yazı incelenmiştir.
Toplu taşımadan ücretsiz ve indirimli yararlanma haklarıyla ilgili usul ve esaslar, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ilgili maddesi gereği yeniden düzenlenmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yönetmelik yayınlanıp uygulamaktadır.. Bu yönetmeliğin 12. maddesinde ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için mülki idare amiri tarafından toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. 
Ayrıca şikayet 9/P hattında çalışan araç; Özel Halk Otobüsçüleri Odası’na kayıtlı şahıslarca işletilmektedir.” 

DUMANLAR

“16/12/2014’te yayınlanan ‘Rögarlarda dumanlar’ başlıklı okur uyarı yazısı incelenmiştir.
Duman ve koku, ticari işletmeye ait; Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen alıcı ortam deşarj limit değerlerini sağlayacak şekilde faaliyette olan atıksu arıtma tesisine aittir. Ayrıca bu işletmeye, Yönetim Kurulumuzca 19.12.2013’te Gerçek Zamanlı Uzaktan Atıksu İzleme Sistemi kurulmuş ve sistemden 24 saatlik veriler, ilgili kurumumuzca izlenmiş ve bu verilerde bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. 
Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.”
Büyükşehir Bld.Basın  Halkla İlşk. Şb. Md.

***

UZAK ÇEVRE YOLU RALLİ PİSTİ GİBİ


“Arkadaşımla birlikte özel aracımızla uzak çevre yolundan Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’ne gittik.
Hava yağışlı ve sisli idi. Hızımız, olması gereken düzeyde olduğu için orta şeritten seyrediyorduk. 
Ne var ki birçok özel araç çok daha yüksek hızlarda sağımızdan-solumuzdan geçiyordu. 
Dikiz aynamıza bakmadan sağa yanaşsak üzücü kazaların yaşanması an meselesi idi. 

Trafikte, hele yüksek hızlarda; en ufak bir kural tanımazlık ölümcül kazalara yol açabiliyor. Özellikle böyle olumsuz hava koşullarında risk daha çok. 
Çevre yolunda görev yapacak trafik ekipleri kameralı sistemlerle bazı sürücülerin bu tip vurdumduymaz ve kural dışı hareketlerini saptarsa caydırıcı olacağına inanıyorum. 
Yalnız hareketli veya sabit radarlı hız kontrolleriyle her sene yitip giden binlerce cana mani olunmaz düşüncesindeyim. 
Konuyu dikkatlere saygıyla arz ederim.”
Adının açıklanmasını  istemeyen bir okur