Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BUSKİ: 'filtre gereksiz, sularımız temiz, içiniz'
11 Eylül 2018 Salı, 08:47

"28.8. 2018'de yayınladığınız 'BUSKİ bu işe ne der?' başlıklı okur yazısı incelenmiştir.
Yazıda '..Şehir şebeke suyu gerçekten filtrelenmeli mi?. Evlerde filtrelenmiş cihazları su arıtma cihazlarını kullanmalı mıyız?' deniliyor. Su arıtma cihazı satıcılarının; su analizi konusunda teknik bilgiye sahip olmayan vatandaşlarımızın bu durumundan yararlanarak yapılan analizlerde renk değişikliğini suyun kirliliğine dayandırma gibi yanlış yönlendiriyorlar.
Renk değişiminde gerçek şudur:
Orto-tolidin, tetrametil benzidin verilen maddeler suya eklendiğinde sudaki klorla reaksiyona girerek sarı renk meydana getirir. Eğer katılan bileşik içerisinde bromfenol blue maddesi varsa mavi renk oluşuyor.
Renk değişimi kötü bir şey olmadığı gibi aksine suyumuzun yeterince klorlandığını ve sudan bulaşabilecek mikrobik hastalıklara karşı güvende olduğumuzu gösterir. Arıtma cihazları sudaki kloru yok ettiğinden daha sonra suya bulaşabilecek bakterilere karşı suyumuz korumasız hale gelir.
Bu cihaz satıcılarınca bugünlerde yaygın olarak yapılan başka bir yanlış yönlendirme de bir bardak çeşme suyuna iki tane elektrot daldırıp bunları bir pile (veya elektriğe) bağlayıp sistemi çalıştırdığında suyun içinde kahverengimsi bir renk ve çökeltilerin meydana gelmesidir.
Arıtma cihazından alınan suda ise böyle bir değişiklik oluşmaması ve pazarlamacının bu renk değişimi ve çökeltinin, sudaki kirliliğin bir göstergesi olduğunu ifade etmesidir.
Bu işlem basit bir elektroliz olayıdır, ancak kullanılan metal elektrotlardan birisi bu tanıtım düzeneğinde özel olarak hazırlanmıştır. Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır. Eğer su iletkense buradaki demir, elektrottan serbest bırakılarak ortama karışır ve az miktarda renk değişimi ve çökelti oluşturur. Eğer suda bir miktar klorür varsa demirle klorür reaksiyona girerek bariz bir sarımsı-kahverengi renk değişimi ve çökelti oluşacaktır. Sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır.
Bu bağlamda BUSKİ olarak 'Bursa'da su çeşmeden içilir' sloganımızın arkasında olduğumuzu, ürettiğimiz suyun Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği'nde belirlediği kriterleri sağladığını bir kez daha Bursa halkına duyururuz. Halkımıza verdiğimiz suyun kalitesine ilişkin veriler BUSKİ web sayfamızda bulunan Su Analiz Raporları bölümünde tüm Bursalılarla paylaşılıyor..
Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz." - Büyükşehir Bld. Basın Yayın ve Halkla İlşk. Dairesi Başk.

96. yılda çifte mutluluk

Bugün çifte mutluluk içindeyiz değerli okurlarım.
Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümünün coşkusunu kutlarken gazeteniz Bursa Hakimiyet'in de 45. kuruluş yılının onuru içindeyiz.
Büyük günde başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyorum. Mekanları cennet olsun.
Kuruluş yıldönümü nedeniyle bu sabah Tophane'den Atatürk Anıtı önüne kadar; Mehteran, Kılıç Kalkan Ekibi, Büyükşehir Bld. Bandosu ve katılımcılar eşliğinde kortej yürüyüşü yapılacak. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile göndere bayrağımızın çekilmesi, günün önemini yansıtan şiirlerin okunması ardından Karagöz Halk Dansları ekibi Kent Müzesi önünde bir gösteri yapacak. Büyükşehir Bld. Bşk. Alinur Aktaş'ın konuşması sonrası mehteran ve kılıç kalkan ekibi gösterileri ve öğleye doğru da Yüzbaşı Rüştü Bey'in Doburca yolundaki kabri ziyaret edilecek.
Ayrıca Sönmez Medya'nın 'amiral gemisi' olan Bursa Hakimiyet'i bugünlere getiren ve 45 yıllık onurlu mücadelede görev alıp edediyete intikal etmiş tüm meslektaşlarımı da saygıyla anıyorum.
Nurlar içinde olsunlar. - ERDAL ÖZDÜR

Düğmeli trafik lambası gerek

"Burası, Muradiye, Osmangazi Halk Eğitim'e çıkan yokuş.
Burada trafik çok yoğun oluyor. Karşıya geçmek gerçekten çok zor. Geçemeyince otobüsü kaçırıyoruz.
Buraya düğmeli bir trafik lambası konulması gerek..
Okullar açılıyor. Öğrenci yoğunluğu da bölgede çok oluyor. Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Oteli de var.. Daha yukarda ise yatılı bir orta okul da bulunuyor..
Ayrıca, çevrede yaşlı ve zor yürüyen hastalar da zaman zaman Muradiye Parkı'na inip hava değişikliği yapmak istiyorlar.
Yani, burada yoğun akan trafikte bir kaza olması an meselesi.
Şimdiden teşekkür ederiz."
Bölge sakinleri

1251. Sokağımız adeta bir göl!

"Ben Demirtaş bucağı, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Mayil..
Göreve geldiğim günden beri Cumhuriyet Mahallesi, 1251. Sokağımızın hali içler acısı bir vaziyette..
Tüm yetkililerle yaptığım görüşmelere rağmen bu sorunun halli için bir sonuç alamadım.
Lütfen benim ve mahalle sakinlerimin sesi olur musunuz?
Çocuklarımız pis sular içinde oynuyorlar. Sağlıkları tehdit altında. Bizler halkımızın hizmetkârı olarak göreve geldik. Bu sıkıntımı sayın yetkililere bir kez daha köşenizden aktarmak istiyorum.
Mahallemizde yaşanılan sıkıntımıza da köşenizde yer verirseniz çok sevineceğiz. Belki sesimiz bu şekilde daha kolay duyulur ve 1251. Sokağımız altyapı çalışması yapılarak göl haline gelmekten kurtulur. Saygılarımızla."
Semt muhtarı Mustafa MAYİL