Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyük sanat maratonunda rekor tiyatro izleyicisi
07 Mayıs 2016 Cumartesi, 08:31
Hafta sonunun bu ilk gününde ülke çapında ses getiren bir sanat etkinliğine imza atanları yürekten kutluyorum değerli okurlar.. 
Eski valilerimizden Ahmet Vefik Paşa ile yıllar önce start alan Bursa’daki tiyatro etkinliklerinde her tür sanat olaylarına sahne olan Nilüfer ilçesinde bu kez yeni bir rekor kırıldı ve 32 gün süren Nilüfer Tiyatro Festivali’nde oyunları 17 bin 500 kişi izledi.  
Nilüfer Bld.’nin düzenlediği, Türkiye’nin en kapsamlı ve en uzun soluklu tiyatro festivali olan Nilüfer Tiyatro Festivali 5’inci kez ‘Seyirci kalma’ sloganıyla seylircilerle buluşurken 5’i yurtdışından toplam 53 tiyatro topluluğu hayranlıkla izlendi.. 
7 ayrı sahnede toplam 113 oyunun gerçekleştiği festivalde, 7 atölye, 3 konser ve 1 sergi de düzenlendi. 53 topluluğun katıldığı festival sanatseverler için tam bir sanat ziyafeti oldu. 28 Mart’ta Bizim Tiyatro’nun sahnelediği  “Yargı” ile başlayan festival kapsamında Haldun Dormen’in rol aldığı  “Müfettiş”,  Tiyatro İstanbul’un  “Anlatılan Senin Hikayendir”, Antalya Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Tarla Kuşuydu Juliet”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği “Tesadüfen Kadın”, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun sahneye koyduğu  “Kim Var Orada Muhsin Bey’in Son Hamlet’i”, Jest Tiyatro’nun “Havada Yüzmek”,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın  “12. Gece”, Genco Erkal’ın oynadığı “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Gergedan” isimli oyunları  izleyici ile buluşan oyunlar arasındaydı. 
Festivalde ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu “Shakespeare’in “Hamlet” isimli oyununu bale dilinde sahneledi. 
Ayrıca yabancı ülkelerden gelen ekiplerin oyunları da büyük bir ilgi gördü.
Yabancı ülke toplulukları oyunlarını kendi dillerinde oynadı ve üst yazı tercümesiyle izleyice sunuldu.

Yeni çıkan bir kitap

‘100 GÜZEL KELİME’:- Ağaçkakan Yayınları’na ait ‘Hazır Bilgi’ serisi tüm hızıyla devam ediyor. Serinin beşinci kitabı yazar Sevan Nişanyan’dan ‘100 Güzel Kelime’ adıyla kitapçı vitrinlerinde yerini aldı.
Yazar bu eserinde yüz güzel kelime seçti ve bu kelimeleri kökeninden anlamına derinlemesine açıkladı. Kitapta Ali Nesin’in önsözü yayınlandı.   

Güzel sözler

“Duruşunu hiç bozma.. Bırak sen âlemi, alem seni seyretsin.”
    
Eden kendine eder. Yapan bulur ve çeker! Unutma! Kazanmak koca bir ömür ister, kaybetmeye ise anlık gaflet yeter.’
  
“Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengârenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.”
(Teşekkürler Songül ALADERE)

Cumartesi neşesi

DANS:- “İki sevgili katıldıkları bir partide sarmaş dolaş dans ederken genç kız taşradan gelen sevgilisinin kulağına fısıldıyor:
‘Sevgilim sen dans etmesini çok seviyordun değil mi?’’
‘Evet.. Daha önceden sevdiğimi söylemiştim sana.. Neden sordun yine?’
‘Hiiç, madem dans etmeyi  çok seviyorsun neden iyice öğrenmiyorsun, hep ayağıma basıyorsun tatlım!.’