Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyük sanatçı ve mini mini anılar
15 Şubat 2015 Pazar, 08:33
Rahmetli Zeki Müren’den sonra Bursalı efsane bir ses daha hafta içinde toprağa verildi.
Müzeyyen Senar’dan söz ediyorum. Mekanı cennet olsun.
Sanatçıyla tanıştığım günü hiç unutamıyorum.
Kültürpark’taki eski Taylan Gazinosu’na gelmişti. Onunlu röportaj yapmak için epeyce çaba sarf etmiştim. Sonunda eski bir aile dostu olan ve o günlerin yenilikleriyle ünlü tekstil firması Bemsa’nın ortaklarından Zühtü Kocaer kanalıyla sanatçıya ulaşabildim.
Kendisiyle Kocaer’in Kozahan üst katındaki ofisinde buluştuk.
Müzeyyen Senar, geniş deri koltuklardan birinde oturmuş Zühtü Bey’le bir yandan sohbet ediyor, bir yandan da kucağına aldığı minik, çok sevimli, kar beyazı köpeğini okşayıp duruyordu. 
Köpeğin pati tırnakları da kırmızı oje ile boyanmıştı. Çok sıcak karşıladı rahmetli.
Bundan cesaret alıp ‘bu ne kadar güzel, ne kadar şirin bir köpek Müzeyyen Hanım’ dedim. Ama bu kelimeleri duyar duymaz, büyük bir tepki gösterdi. “O köpek değil. Onun adı Laki..” dedi.
Şaşırdım. Zühtü Bey’le göz göze geldik. ‘Sus’ gibisinden bir işaret yaptı.
**
Senar’ın Bursa’daki günlerine denk gelen bir anı daha:
Gariban bir öğrenci kör olma tehlikesi içinde. O günlerde çalıştığım gazetede yazdık çizdik. Rahmetli Atilla Tatveren ‘tüm masraf benden. Hemen ameliyat ettirelim’ dedi. Bir başka rahmetli; Opr.Dr. Ulcay Tahsin Akın ‘ameliyat da benden’ dedi. Özel Bursa Hastanesi’nde gerekli operasyonla öğrenci kör olmaktan kurtuldu.
Epeyce yazdık çizdik...
Öğrenci hastanede yatarken zırrn bir telefon. Müzeyyen Hanım arıyor. ‘O çocuğu ziyarete gideceğim, nerede bu hastane?..”
Detaylı bir adres tarifi ve bu kez hastanede buluştuk.
Senar göz ameliyatını başarıyla geçiren yoksul öğrenciye çantasından çıkardığı bir banka hesap defterini verdi, ‘geçmiş olsun evladım’ dedi. Başından şefkatle okşadı.
Öğrencinin adına epeyce yüklü bir hesaptı banka defterindeki..
**
Şehrimizin ilk yerel radyosu Radyoaktif’te canlı yayın yaptığım gecelerden biri..  Yılbaşı. Şarkılar türküler arasında Bursalı ünlülerle telefon bağlantısı ve onlardan yeni yıl mesajları alıyorum.
Zeki Müren, Yıldırım Gürses.. Müzeyyen Hanım’ın Kavaklı Caddesi’nden eski komşusunun oğlu, yakın dostu rahmetli Nedim Keklik’i de arayıp sanatçının telefon numarasını aldım. Bu bir araç telefon numarasıydı. Aradım.
“Alo Müzeyyen Hanım.. Alooo..”
“İyi seneler...”
“Nereden buldunuz beni?. Evde falan değilim çünkü. Boğaz’da iskeleye bağlı teknede kalıyorum ne zamandır..”
“Nedim Keklik’ten aldım numaranızı efendim..”
Ve Müzeyyen Hanım’ın içten gelen duygularıyla söylediği yeni yıl mesajı Radyoaktif antenlerine çıkıp Bursalı hayranlarına ulaşıyor.
Ardından kasetten antenlere çıkan ve onun güzel sesiyle yankılanan bir de şarkı: ‘Benzemez kimse sana...” 
**
Müzeyyen Hanım’ı Kültürpark’taki eski Taylan Gazinosu’nda dinlemiştim.. Takdimcinin ‘programımızııın nın nın, bu müstesna bölümündeee de de de’ diye başlayan ekolu anonsuyla başlayan müzik ziyafetiyle gerçekten müstesna bir gece yaşanıyordu..
Müzeyyen Hanım coştukça coşuyor, bülbüller gibi şakıyordu.
Bestekar Teoman Alpay’ın en güzel hüzzamlarından biri “At kadehi elinden/ Bin parçaya bölünsün/ Dökülsün meyler yere/ Hatıralar gömülsün’ şarkısını söylerken elindeki rakı kadehinden bir yudum alıyor, sonra kadehi başının üzerinde çevirip, şraaak diye hızla yere fırlatırken alkış alkııış. Ortalık yıkılacak neredeyse!. 
‘Senar’a özgü unutulmaz bir show oluyordu bu, hem benim, hem de o gecenin tanıkları için..
Mekanı cennet olsun. Mutlu pazarlar efendim..

Pazar neşesi

AVCI VE TİLKİ: “İki avcı sohbet ediyormuş. Birisi ‘sana bir av hikayemi anlatayım’ deyip başlamış:
“Ben bir kurşunla tilkinin hem kulağından, hem de arka bacağından vurdum” der demez diğeri atlamış ve :
“Ne büyük yalan bu.. Bir kurşunla bu dediğin hiç olur mu?..”
diye gülerken diğeri:
“Niye olmasın? Ben nişan alıp ateş ederken tilki ayağıyla kulağını kaşıyordu .” demiş..
(Teşekkürler Soner METİN)

Güzel sözler

*- “Gençliğimde hayat bir sevinçtir sanırdım. Yetiştim ve gördüm ki hayat bir çalışmadır. Çalıştım ve gördüm ki, çalışmak da bir sevinçtir.” - Thomas CARLY
*- “Ey oğul, daima sabırlı ol. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Dünya senin gözlerinle gördüğün gibi değildir. Unutma..” - Şeyh EDEBALİ
*- “Dehanın yüzde biri hünerdir. Yüzde doksan dokuzu da terdir.” - EDİSON

Yeni çıkan kitaplar

*- AŞKIN CANI CEHENNEME:- Omca Korugan, ünlü yazarların eserleri arasında yaptığı detaylı bir araştırmada sevgililerinden ayrılanlar,reddedilenler ve kalpleri kırılanların teselli edici ve öfke dolu sözlerini içeren bir kitabı tercüme etti.
‘Aşkın Canı Ceheneme’ isimli kitap  Doğan Kitap tarafından yayınlanan ilginç bir derleme..
*- YALNIZLIK DOKTORASI:- Yazar Cam Şancı  Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan son kitabı ‘Yalnızlık Doktorası’nda, yalnızlık duygusu içinde olanların yaşamlarını irdeliyor. Yalnızlık duygularının da insanlarda kendilerini tanımalarını ve geliştirmelerinde önemli bir enstürman olduğunu anlatan kitap okurlarca ilgi görüyor.