Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cezaevi’nden bir telgraf
13 Eylül 2015 Pazar, 08:33
Mutlu pazarlar.
Sevgili okurlarım, hafta içinde Bursa Cezaevi’nden uzun bir telgraf aldım. Güzel satırlar var içinde.

Okulların açılmasına çok az bir zamanın kaldığı şu günlerde okurum Ahmet Mesut Çelikcan’ın telgrafını özetleyerek sizlerle paylaşırken tüm kader mahkumlarına sabır, ferahlık ve kısa süreçte hürriyetlerine kavuşmalarını diliyorum:
Telgraf özetle şu şekilde:
***
“Sevgili öğrenciler, 
Yeni öğretim yılı başlamak üzere.. Sizlere başarılar diliyorum. Bu arada Kurban Bayramınız da kutlu, neşeli günleriniz olsun.
Sevgili öğrenci velilerine de seslenmek istiyorum. 
Sayın anne-babalar öğretmenlerle öğrencileriniz için daima temasta olun. Çocuklarınıza arkadaş gibi davranın. Sonuç mükemmel olur.
Sevgili gençler, sizler de aman uyuşturucu pisliğinden uzak durun. Bu mücadelede elbirliği içinde olalım. Ben hayat boyu bununla mücadele ettim ve edeceğim. Sn. Emniyet Md.’üm ve güvenlik güçlerinin tüm mensupları; sizlere de çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyorum. 
Sn. Cezaevi Md.’müz, Savcımız, gardiyan arkadaşlar ve değerli öğretmenlerimize de sağlık, başarı dileklerimle birlikte, saygı ve sevgiler sunuyor, Kurban Bayramlarınızı içtenlikle kutluyorum..” 
Ahmet Mesut ÇELİKCAN

***

PAZAR NEŞESİ


AĞARMIŞ SAÇLAR: “Çok yaramaz çocuğa babası akşam yemeğinde ‘Oğlum uslan artık. Senin yüzünden bak saçlarım ağardı’ diye yakınmış.. 
Küçük yaramaz bu yakınmayı duyunca bilgiç bir şekilde hemen yanıt vermiş: 
‘Babacığım sen de dedeme kimbilir ne yaramazlıklar yapmışsın. Baksana dedemin saçları da bembeyaz olmuş kalmış!..” 

***

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

‘FİKRET MUALLA’:Yaşamını Paris’te sürdürürken vefat eden ünlü ressam Fikret Mualla hakkında yazar Kaya Özsezgin uzun bir çalışma sonrası güzel bir araştırma kitabı hazırladı. 
Kaynak Yayınları tarafından okurlara sunulan kitapta ünlü ressamın Paris’teki sıkıntılı ve bohem yaşamı, yaptığı tablolarda yarattığı yaşam sevinçleri yansıtılıyor.
Türk resim sanatına ilgi duyan sanatseverler için kitaplıklarında bulunması gereken bir eser.
**
‘KURBAĞA GÜNCESİ’:Nobel Ödüllü Alman yazar Günter Grass’ın son kitabı olan ‘Kurbağa Güncesi’ Fatih Özgüven’in çevirisi ile Everest Yayınları tarafından okurlara sunuluyor. 
Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi, Körfez savaşı ile büyük ve tutkulu bir aşk öyküsü içinde çerçevelenip gelişen olayları anlatan kitap golf turizmine kadar da uzanıyor..
**
‘VİRAN KÖFTECİ’:Yazar Erdinç Gültekin’in kaleme aldığı ‘Viran Köfteci’ isimli eser ilginç öyküleri bir araya getiriyor.
Kora Yayınevi tarafından özenle basılıp hazırlanan kitap, toplum içinde yaşanılan karmaşada bireylerin gel-git içindeki duygularını ve yaşam mücadelelerini okura sürükleyici şekilde anlatıyor..

***

GÜZEL SÖZLER


“Ne söylediği sözleriyle seni etkileyene, ne de göze hitabedene aldanma. Sen, sen ol.. Yüreğiyle yüreğini titretene bağlan.”
“Beni ne kadar seviyorsun diye sorana vereceğin en güzel yanıt: ‘Hak etmediğin kadar’ olmalı.”
“Cehaletle deha arasındaki fark nedir? Dehanın sınırları var. Cehaletin sınırları yoktur.” Goldberg
İnsanlar her zaman kahraman olamaz. Ama her zaman insan olabilir.”
(Teşekkürler Erol GÜRÇAY)