Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cilimboz Deresi tekrar taşabilir
29 Mayıs 2019 Çarşamba, 08:29

"Osmangazi ilçemizde, Uludağ yolu üzerinde bulunan Alacahırka Mahallesi'nde Cilimboz Deresi'nin yatağı köşenize gönderdiğimiz fotoğraflarda da görüldüğü gibi ot ve çöplerle kaplı..
Uzun yıllar önce aşırı yağışlar sonucu bu dere feci şekilde taşmış ve dere yatağı kenarında bulunan evler yıkılmış, ayrıca anımsadığım kadarıyla bu olayda vefat edenler de olmuştu.
Bu felaket üzerine ilgili belediyemizce dere yatağı temizletilmiş ve gerekli önlemler de alınmıştı.


Fakat son zamanlarda dere yatağı yavaş yavaş yine tehlikeli bir duruma dönüşmek üzere.
Ot yığınlarıyla kaplı olan kesimlerin dışında buraya atılan çöpler de var.
Çöpler zaman zaman çevreye ağır ve pis kokular da yayıyor.
Şiddetli yağışlarda bu durum daha da ciddi boyutlar kazanabilir.


Sorunu, dere yatağı karşısındaki Sağlık Ocağı'na giderken görünce üzüldüm.
Gelişen bu olumsuzluklara el atılmalı. Örneğin semt muhtarı da belediyeye gerekli duyuruyu yapmalıdır.
Saygılarımla.."

- Adının açıklanmasını istemeyen bir okur

ALTINŞEHİR'E LÜTFEN DİKKAT

"Nilüfer ilçemizdeki, Altınşehir Mahallemiz'de yansıtmış bulunduğum sorunlara sayın yetkililerin duyarlı davranmasını rica ediyorum.
Gönderdiğim görüntülere eğer dikkat edilirse semtimizdeki 336. Sokağın tabelası bir süreden beri devrilmek üzere.


Buradan geçen herhangi bir aracın üzerine devrilirse beklenmedik bir kaza meydana gelebilir.
Bu arada Altınşehir Mahallesi, Gençlik Merkezi Tesisleri'nin önündeki rögar kapağı ve çevresinin durumu da onarım bekliyor.. Lütfen."

Doğukan ÇİFTÇİLER

KÖYLERDEKİ İFTAR DAVETİ

"Belediyelerimizce sağlanan araçlarla ramazan ayı nedeniyle çevre köylerde yapılan etkinlikler ve iftar yemeklerine arkadaşlarla fırsat buldukça misafir olarak katılıyoruz.Belediyelerimize teşekkürler.
Köylerimizde konukları titizlikle ağırlamalar ve sunulan yemek ikramları genelde çok güzel.
Fakat köylere giden konuklar köy içi veya yakınına atılmış çöpler ve pisliğin yanı sıra derelerdeki aşırı kirliliklerle karşılaşıyorlar..
Bu da üzüntü veriyor.
Köy çeşmelerinin ayna ve kurnaları da kir içinde.. Bazı köylerde de tuvalet ve el yıkama yerlerinin maalesef içler acısı haline tanık oluyoruz. Sıvı sabun, kağıt havlu vs. yok.
Köy dernekleri ve muhtarlıklar sadece iftar yemeği ikramını düşünürken bu konulara nedense eğilmiyorlar.
Bu tür davetlerin yapılacağı günün öncesi, köy gençleri imece usulü ile bu sorunları giderebilirler. Misafirler de daha güzel izlenimlerle bu köyden ayrılabilirler.
Saygılarımla."

Kemal BAŞEREN

KİTAP KAPAKLARI TASARIM YARIŞMASI

Nilüfer Belediyesi, Kütüphane Müdürlüğü'nün 'Yılın Yazarı' etkinliklerinde düzenlediği Bursa Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması sonuçlandı.
'Yılın Yazarı Nezihe Meriç' adına düzenlenen yarışmaya, Bursa'dan 27 lisenin öğrencileri, birbirinden ilginç 705 eserle başvurdu.
Öğrenciler, armağan edilen Nezihe Meriç'in 'Korsan Çıkmazı' isimli kitabını önce okudu, ardından da bu kitap için yeni kapak tasarladı.


Oluşturulan tasarımları, jüri üyeleri Ayşe Karamustafa, Mehmet Ulusel, Emine Bora, Tülay Palaz ve Nejla Aslan büyük bir özenle değerlendirdi.
Jüri; Hüma Hatun Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencisi Sinem Macıroğulları'nın eserini 1. Yıldırım İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Çiğdem Kurban'ın eserini 2. Necati Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Rumeysa Çakır'ın eserini 3., Necati Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ayşenur Çiftçi'nin eserini de Jüri Özel Ödülü'ne değer buldu.
Yarışmada birinci olan öğrenciye tablet bilgisayar, ikinci ve üçüncüye fotoğraf makinesi, Jüri Özel Ödülü'ne değer görülen katılımcıya da yazar Nezihe Meriç kitapları serisi verilecek.
Ödül töreni 12 Haziran Çarşamba günü saat 11.00'de Nilüfer Belediyesi Halkevi'nde düzenlenecek.
Aynı gün, sergilemeye değer bulunan eserler de Halk Evi Sergi Salonu'nda "Öğrencilerden Kitap Kapağı Tasarımları" başlıklı sergide izlenime sunulacak.
Öğrencilere başarılarının devamı diliyor ve tebrik ediyorum.