Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dağlar dağlar, yol ver geçem!..
05 Aralık 2015 Cumartesi, 08:46
Hafta sonunda sanatseverlere bir önerim var.    
Devlet Güzel Sanatlar Galerisi uzun bir aradan sonra sanatseverleri tekrar bir araya getiriyor.. 
Yardımcı Doçent Doktor Merih Ercan’ın tamamı özgün yağlıboya tablolarından oluşan resim sergisi 11 Aralık’a dek izlenime açık tutulacak.Sergi Uludağ, Alpler, Toroslar gibi karlı zirveleri konu alan bir dizi çalışmanın ürünü. Ayrıca ek olarak deniz ve dalga konusuna da yer verilen sergi 43 tablodan oluşuyor.
Sanatçı Merih Ercan 1956 Sakarya doğumlu. 1983  İDGSA mezunu ( MSÜ-GSF). 1983-2008 yılları arasında U.Ü.Eğt.Fak. Öğr.Üyeliği (Y.Doç.Dr.) 13 kişisel sergi açtı. Pek çok ödül aldı. Plastik sanatların çeşitli alanlarında ürünler verdi. Rölyef uygulamaları yanında birçok anıtsal eseri olan Ercan halen Bursa’da çalışmalarını sürdürüyor.
İlk sergisini de 1988 yılında aynı galeride açan sanatçımızın eserlerini görmenizi öne
ririm.
Sergide yer alan tablolarda büyük bir ustalıkla tuvale aktarılan birbirinden görkemli dağları izlerken rahmetli Barış Manço’nun “Dağlar dağlar/ Kurban olam yol ver geçem/ Sevdiğimi son bir olsun yakından görem..” şarkısını da anımsamamak kesinlikle mümkün değil... 

Yeni çıkan bir kitap

‘FOTOĞRAFÇILIĞI DEĞİŞTİREN 100 FİKİR’ :
- Fotoğrafçılığı merak edenlere ve bu konuda çalışmalar yapanlar için Literatür Yayıncılık tarafından çıkarılan ve Mary Warner Marien tarafından kaleme alınan ‘Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir’ isimli yeni bir kitap var. Göksu Şimşek tarafından dilimize çevrilen kitap fotoğraf sanatçılarının yararlanabileceği titiz bir çalışma.

‘ÇİN/DÜNDAN BUGÜNE ÇİN’ :
- Kaknüs Yayınları tarafından okurlara sunulan ‘Çin/Dünden Bugüne Çin’ isimli kitap Amerikalı ünlü diplomat ve siyaset bilimci  Henry Kissinger’in kaleme aldığı ilginç bir çalışma.. 92 yaşındaki Kissinger ilk kez bir ülke için kitap yazdı. Kitabı Nalan Işıl Çeper dili-
mize çevirdi.

Cumartesi neşesi     

SEZON:
- “Bir futbol takımında oynayan Temel’in takımı kampa girmiş.. Kampın yan tesisinde de bir kız basketbol takımı kamp yapmaya başlamış.. 
Futbolcuların yan tesise geçip kız basketçilerle konuşmaları yasaklanmış. İki tesis arasına da bir sınır çizgisi çekmişler. Çizgiyi geçenlere bilet kesip ceza veriyorlarmış.
Futbolcu Temel birkaç kere yan tesise geçince antrenörüne yüklü cezalar ödemiş.
Son kez geçmeye kalkmış. Yine ceza makbuzu kesilirken antrenörüne sormuş:
“Sezonluk bilet kaça?..”
(Teşekkürler Altay ÖZCAN)

Güzel sözler

“Bilgi ışıktır. Kullanırsan parlar. Kullanmazsanız söner.”
- Alexander Everett

“Ata nal çakıldığını görmüş, kurbağa da ayaklarını uzatmış..”

“Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz.”
 - Hubbard 

“En kötü yalnızlık, kendinle barışık olmamaktır.”
 - Mark Twain 

“Merkebe haddinden fazla değer verirsen kendisini yarış atı zanneder..”
(Teşekkürler Fahir BULAK)