Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dalları bastı kiraz!..
23 Haziran 2019 Pazar, 07:45

Mutlu pazarlar değerli okurlarım;
Sebze ve meyvesiyle ünlü yeşil Bursa'da şimdi kiraz mevsimi başladı.
'Dalları bastı kiraz, adalara gidelim bu yaz' diye başlayan fıkır fıkır bir türkümüz bile var.
Ancak "çok kiraz yersen, kiraz sapına dönersin" sözü de unutulmamalı.
Oysa yaz meyvelerinin vücuda çok faydası var. Farklı mineral ve vitaminleri almak için her gün 3-4 porsiyon farklı meyve tüketimi öneriliyor. Tabii miktarını aşmamak gerek. 1 porsiyon meyvenin pratikte avuca sığacak kadar olmasına dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel yaz meyvelerinin faydalarını bakın nasıl anlatıyor?:

***
KİRAZ: Kiraz C vitamini ve bol potasyum içeriyor. Potasyumu yüksek olduğundan vücutta fazla biriken suyu atmaya yardımcı. İçindeki kuarsetin kalp hastalıklarına karşı korur ve kolesterol düşürür.
KARPUZ: Yazın en gözde meyvesi. Bol su içerir, likopen ve beta-karotenden zengin. Kolesterol ve prostat kanserini önleyici ve damarda kan akımını hızlandırır.
ÇİLEK: En önemli antioksidanlardan C vitamini içerir ve vücut hücrelerini hasara karşı korur. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu. Cildin yenilenmesinde C vitamini çok önemli.
KAYISI: Sarı meyveler A vitamini ve beta-karotenden çok zengin. Bunun dışında C vitamini, potasyum ve bol lif içerir. Göz ve kalp sağlığı için önemli. Ayrıca boşaltım sistemini düzenli çalıştırır.
ÜZÜM: Yüzyıllar öncesinden beri en kıymetli meyve. Tazesi, kurusu, pekmeziyle birçok faydası var. Bol lif, C vitamini ve potasyum içeriyor. Üzüm çekirdeği zaten bilinen bir antioksidan. Üzüm kabuğundaki resveratrol ise C ve E vitamininden bile güçlü antioksidan ve kansere karşı koruyucu.
Sağlık sıhhat içinde güzel bir yaz dönemi dilerim..

HARİKALAR YARATTILAR

"Nilüfer Bld. Beşevler Gençlik Merkezi'ndeki Resim Atölyesi kursiyerleri, Konak Kültürevi'ndeki sergide birbirinden güzel eserlerini sergiledi.
Sabriye Tanış Düvenci Atölyesi'nde, eğitim alan kursiyerlerin sergisini, ilçe Bld. Bşk.adına Yardımcısı Dr. Sibel Özer açtı.
Harika eserlerin yer aldığı sergide, yağlıboya ve akrilik boya çalışmalarında 30 kursiyerin 50 eseri yer alıyor.
Bld.Bşk.Yrd. Dr. Sibel Özer, "Sanatın kenti Nilüfer'de, çalışmalarınızı görmek mutluluk verici. Sabriye hocamızın destekleri ile bir dönem boyunca büyük emekler verdiniz. Sizleri yürekten kutluyorum" dedi.
Resim eğitmeni Sabriye Tanış Düvenci ve Dr.Özer daha sonra kursiyerlere sertifikalarını dağıttılar.
Harikalar yaratan sanatçıları kutlarım..

YENİ BİR KİTAP

MAPUSANE ÇEŞMESİ:- Ünlü şairlerimizden Orhan Veli'nin kardeşi gazeteci-yazar Adnan Veli'nin Kırmızı Kedi Yayınları arasında yayınlanan 'Mapusane Çeşmesi' isimli eserinde geçmişin en ilgi çeken kitaplarından biri daha yenilendi.
Mapusane Çeşmesi isimli eser, 1950'li yılların Türkiyesi'nden çeşitli kesitler de sunuyor.

PAZAR NEŞESİ

'TOKAT':- "Sınıfta yaramazlık yapan afacan öğrenciye öğretmeni çok sinirlenince:
-"Eğer senin baban olsaydım, yanağına bir tokat atardım' diye tepki gösterdi.
Afacan hemen cevap verdi:
-"Hiç güleceğim yoktu öğretmenim. Eğer siz babam olsaydınız, şimdi evde bulaşık yıkıyor olurdunuz."
(Teşekkürler Şenol YILMAZ)