Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ecevit’in zeytinine lütfen ilgi...
03 Mayıs 2012 Perşembe, 09:04
Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in iki güzel dizesiyle merhaba sevgili okurlar.
"Aramızda bir mavi büyü, sıcak bir deniz/ Kıyılarında birbirinden güzel iki milletiz.."
Bu dizeler Çekirge Cad. Hacivat Karagöz Anıt Mezarı arkasındaki yeşil alanda bir zeytin ağacı dibinde sarı, büyük bir prinç pano üzerinde yazıyor.
İstanbul'dan okurum Tuba Z. Engin'den gelen mail ve fotoğrafa gelince; buyrun birlikte okuyalım:
***
"İstanbul'da bir tekstil firmasında kreatristim. Ara sıra eşimle Çukurköşk civarında oturan annemi ziyarete geliyoruz.
Fotoğrafta görülen zeytin ağacı Hacivat Karagöz Anıt Mezarı arkasındaki yeşil alanda. Dibindeki prinç panodaki yazı resmen kardeşlik, dostluk bildirgesi sayılır. Bursa'ya her gelişimde çevreyi gezerken görüyoruz.
Şöyle yazıyor:
....
'Bu zeytin ağacı TC Başbakanı Bülent Ecevit'e 11.12.1999'da Türkiye'nin AB üyeliğine aday ülke olarak kabul edildiği Helsinki AB zirvesinde Yunanistan Başbakanı Costas Simitis tarafından takdim edilmiştir.
Başbakan Ecevit zeytin ağacını kabul ederken bunun Türk-Yunan ilişkilerinden yeni bir dostluk, barış ve işbirliği dönemi başlangıcının simgesi, bu dostluğun da bir zeytin ağacı gibi uzun ömürlü ve verimli olmasını dilemiştir. Zeytin ağacının Bursa'ya dikilmesi önerimize sıcak bakan Sayın Bülent Ecevit'e Bursa halkı adına şükranlarımızı sunuyorum..
- Erdoğan Bilenser /1999- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'
....
Fotoğraflarda görüldüğü gibi zeytin ağacının budanması gerek. Altındaki sarı prinç pano, ayakları ve bağlantı yerleri çürük ve pas içinde. Panodaki yazılar bu gidişle pek yakında okunamayacak duruma dönüşebilir. Panonun arkasında da aynı metin İngilizce olarak yazıyor.
Uyarı amaçlı bu mail ve fotoğraflarımı yayınlamanızı rica ederim.
Çünkü Hacivat-Karagöz Anıt Mezarı ve çevresi Büyükşehir Belediyesi'nce yeniden düzenlendi. Ama özellikle buraya gelen turistler Türk -Yunan dostluğunu simgeleyen zeytin ağacı ve dibindeki panonun bakımsızlığına tanık olmamalılar.
Turizme önem veren sayın yerel yöneticilerimiz de ümit ederim benim gibi düşünüyorlardır.
Derin saygılarımla."

- Tuba Z. ENGİN / KreatristDemirtaş mezarlığı orman gibi oldu

"Demirtaş Bucağı'na ait mezarlık resmen ormana döndü. İnsan boyunu geçen otlarla dolu olan mezarlıkta kabir yerlerini bulabilmek başlı başına bir mesele.
Osmangazi ilçesinin ilgili sayın yöneticilerine durumu gelip bir kere görmelerini rica ediyoruz.
Gördükten sonra muhakkak burada bir düzenleme, temizleme çalışması yaptıracaklarına inanıyoruz.."
- Hayrettin TEZEL


Bizim durak nereye gitti?

"Gemlik yolunda, Dürdane Köyü merkez mevkii ve Kuştulli Mh. sakinleriyiz.
Bölgemiz 30 hane. Ayrıca bir dokuma fabrikası bir akaryakıt istasyonu da var. Merkezdeki Kuştulli Mh. girişine 2007'de Karayolları ve Ulaşım Daire Başkanlığı mutabakatıyla halkımızın Gemlik-Bursa arası toplu taşım araçlarından faydalanması için durak tabelaları kondu.
Ancak 7.3.2011 tarihinde duraklarımız sebepsizce kaldırıldı. İptal edildi.
Oysa, vatandaşa verilen bir hak geri alınır mı?.
Bugüne dek bu konuda yaptığımız tüm sözlü ve yazılı başvurularımız da bir sonuç getirmedi. Bu yüzden ciddi bir ulaşım sıkıntısı çekiyoruz.
Çünkü okullarına, işlerine giden çocuk ve gençlerimiz yol kenarında yürüme parkuru olmayan ve sıfır asfalt seyreden araçlar arasında her an bir aracın çarpma tehlikesi altında yürümek zorunda kalıyorlar.. Bu da bölge sakinleri yaya vatandaşlarımız için neredeyse imkansız ve çok büyük riskler taşıyor..
Son derece mağdur durumdayız.
Bizler de bu duraklardan yararlanıp Gemlik'teki sağlık kurumlarına, semt pazarlarına yaz aylarında da Kurşunlu, Kumsaz sahillerine gidip yararlanabiliyorduk..
Şimdilerde ise durakların kaldırılmasıyla bu haklar elimizden alındı.
Sayın yetkililerden bu sorunumuza acilen bir çözüm bulmalarını bekliyoruz. Saygılarımızla.."
- Bölge sakinleri