Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizlerindir!..
19 Mayıs 2016 Perşembe, 07:57
Bugün 19 Mayıs.. 
Ulusal Kurtuluş Savaşımız 1919 yılında bugün başlamıştı. Çok önemli bir gün. 
I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletlerce işgal edilmişti. 
Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919 sabahı Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. 
Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine her yıl ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlandı...Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmişti. Bu nedenle 20 Haziran 1938 tarihli kanunla ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanan ulusal bayramımızın adı daha sonra ‘Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak değiştirildi.
Bugün bu onurlu günümüzün 97. yıldönümü. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkdaşlarını ve kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor ve onun 1924’te gençlere söylediği şu sözün de hiç unutulmayacağını bir kez daha vurguluyorum:
“Ey yükselen yeni nesil. Gelecek sizlerindir. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve devam ettirecek sizlersiniz..” 
Atatürk, tüm silah arkadaşları ve kahraman şehitlerimizin mekanları cennet olsun. 

Hasanağa’da kamyon terörü yaşanıyor

“Yaklaşık yirmi günden bu yana Hasanağa Okul Yolu’nun da bulunduğu Bursa ve Mustafakemalpaşa Caddeleri’nden art arda ve aşırı süratle ağır tonajlı ve hafriyat taşıyan kamyonlar geçmektedir. 
Anayollar bu yüzden sürülmüş tarlaya döndü. Yol onarılır ama Allah korusun bir çocuk kamyon altında kalırsa ne olacak? 
17 Mayıs’ta halkımız toplanıp tepki gösterdi. Daha kötü olayların olmaması için, kamyonların araç ve insan trafiğinin çok az olduğu Maksempınar Mah. yolunu kullanmaları gerekiyor. 
Şoförlere bu söylendi fakat yol uzun diye yanaşmadılar. Belki bu yol 10 km.  uzun olabilir ama kullanılırsa kaza riski en aza iner. 
Ayrıca; kamyonların geçtiği anayola sıfır olan evimin duvarlarında deprem olmuş gibi çatlaklar var. 
Lütfen bu yol kullanılmasın, yoksa tehlike çok.” Hasanağa Mh. sakinleri adına H.ALTIN

TEŞEKKÜR PANOSU

Çekirge semti muhtarlarına

“Eski bir kayıt için bana büyük ölçüde yardımcı olan Osmangazi ilçesi, Çekirge Mahallesi eski Muhtarı Sn. Mehmet Taşkeser ile semtin yeni Muhtarı Sn. Coşkun Alıntaş’a ve arkadaşları Ersin Bey’e gösterdikleri duyarlılık ve çok yakın ilgi nedeniyle açık teşekkürlerimi sunuyorum.
Sağ olsunlar var olsunlar.. ”Adının açıklanmasını  istemeyen bir okur