Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Haydi Bozbey, Misi’nin eksikleri bitsin artık
28 Mayıs 2015 Perşembe, 08:11
“Bursa’nın hemen yanında, doğa güzellikleriyle ünlü ve tarihi Misi Köyü’nü geçenlerde ailece ziyaret ettik. 
Anacaddenin her iki yanı sanki otopark olmuş. Yanımızda bebek arabası vardı. Daracık ve hasarlı kaldırımlar engelli ve bebekli anneler ile tüm vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamada fiziki yetersizlik gösteriyordu. 
Sürücüler trafik sıkışınca sanki trafik akacakmış gibi kornalara basıyor. Ama çaresizler.. 


Yurtdışında Misi gibi birçok tarihi kent gezdim. Bunların dışında büyük otoparklar olur, kente giren tüm caddeler ise yaya yolu olarak düzenlenmiştir. Ancak ihtiyaç duyulan araçların geçişine kısıtlı olarak izin verilir. Kentler insanlarla barışıktır. 
Misi’de birtakım inovasyonları ve iyileştirmeleri Nilüfer Bld. gerçekleştirdi. Keşke dik ve yetersiz kaldırımları da ihya edip yayalara kazandırsa ve geniş otoparklar yapabilse. Nilüfer Deresi’nin coşkulu aktığı bu köyde yeterli yürüme yolları ve parkurları yapılsa çok yerinde olur. 
Haydi büyük Başkan Sn. Mustafa Bozbey. Her zamanki başarılarını burada da göster lütfen artık!.” - Bir grup Misi dostu

Jeneratörü var ama mazotu yok

“Osmangazi, Soğanlı Kültür Merkezi’nde bir süreden beri permakültür, modern tarım kursunda sabahtan, akşama inşaat mühendisince eğitim veriliyor. 
31.3.2015 de elektrikler kesildi ve bu akıllı denilen ve de çok övünülen merkez de karanlıklara gömüldü. 
Söylenenlere göre jeneratör varmış ama jeneratörü çalıştıracak mazotu yokmuş!. 
Bu yüzden jeneratör çalıştırılamadı. Saat 15.00 sularında elektrikler geldi, normal ders anlatımına geçilebildi.
Avuç dolusu paralar sarf edilen bu gibi önemli yerlerde elektrik kesintisi karşısında böyle çaresiz kalınması doğrusu çok düşündürücü..”
Kemal BAŞEREN

Mezuniyet geceleri ve çevre sakinleri

“Nilüfer, Altınşehir Mh.’nde birçok özel kolej var ve bunlara yenileri de her geçen gün ekleniyor. Ama bahsettiğim sorunun sadece bu semtte olmadığına eminim.
Her yıl mayıs sonunda buralardaki okulların bahçelerinde gece saat 23.00 hatta 24.00’e kadar devam eden bir açık hava gösteri oluyor. Sadece konukların değil tüm semtin duyacağı bir ses sistemiyle öğrenci takdimleri, arkasından son derece tehlikeli havai fişek gösterileri ve tabii ki yüksek volümle kulakları adeta sağır edercesine bir müzik yayını.
Bu sorumsuz davranışa karşı yetkililerin önlem almalı. Böyle ortamlarda yetişip mezun olan çocuk ileride nasıl başkalarının hak ve özgürlüğüne saygı gösterir?.”
M.Enis ÇETİNER

Çiçek saksıları ile trafik çilesi

“İzmir Yolu metro hattı sağ ve sol yanlarına bir süredir çiçek saksıları konuyor.
Trafik akışının en yoğun olduğu bu caddedeki saksı yerleştirme çalışmaları maalesef tüm sürücülerin tepkisini topluyor. Çünkü trafik engelleniyor ve aşırı şekilde aksamalar meydana geliyor.
Tek şeride düşen trafik akışı iki aydır devam ediyor. Buradan geçerken adeta akla karayı seçiyoruz.
Bu çalışmalar eski Hal’e kadar devam ediyor. Varın çekilen trafik çilesini bir düşünün. Madem bu iş yapılacak gece çalışılsa olmaz mı?.” 
Murat ASLAN