Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hem mezun oldular hem konser verdiler
22 Temmuz 2018 Pazar, 07:52

Mutlu pazarlar değerli okurlarım..
Sanat ve sanatçı kenti Bursamıza pırıl pırıl yepyeni sesler eklendi.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı'na bağlı Orkestra Şube Müdürlüğü bünyesinde gördükleri dört yıllık eğitimin ardından diploma almaya hak kazanan öğrenciler için Atatürk Kdngre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos) geçenlerde bir mezuniyet töreni yapıldı.
Mezuniyet töreninde Büyükşehir Bld. Bşk. Alinur Aktaş adına konuşma yapan Bşk. Vekili Ahmet Yıldız, emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, mezun olan öğrencilere hayat boyu başarılar diledi.
Ahmet Yıldız, konuşmasının ardından çiçeği burnunda mezunlara diplomalarını takdim etti ve kendilerini kutladı.
Törenin ardından Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümlerinin yeni sanatçıları tarafından misafirler için mini bir konser de verildi.
Mini konser büyük bir ilgi gördü ve Bursamız'nın yeni yıldızları dakikalarca alkışlandılar..

Sayfanın ortasına çamaşırlar asmıştı

Bursa basını bir değerini daha yitirdi.
Bir dönem birlikte çalıştığım arkadaşım sayfa sekreteri Mehmet Ali İncioğlu'nu kaybettik.
Mehmet Ali İncioğlu'na 'Dali' derdik. O yıllar hazırladığımız haberleri, röportajları magazin eki sayfalarında süsler, renklendirir ve şahane sayfalar yapardı.
Rahmetli arkadaşım bir gün önüne koyduğum haberlere şöyle bir göz gezdirdi ve 'Bugün bana izin ver abi.. Hiç karışma n'olur.. Değişik bir sayfa yapayım' dedi.
'Peki Dali' dedim.
Ertesi sabah erkenden merakla magazin ekimize bakınca şaşkına döndüm.
Rahmetli arkadaşım sayfanın orta yerine bir uçtan öte uca çamaşır ipi fotosu koymuş ve sonra da bu ipe değişik model ve renklerdeki kadın, erkek ve çocuk çamaşırlarını adeta asar gibi yerleştirmişti.
Hazırlanan bu sayfa düzeni gerçekten son derece ilginçti.. Çamaşırlar sanki asıldığı ipte sallanır gibi bir görüntü vermişti..
Yeni çamaşır modelleri ile yapılan röportaj gerçekten de çok ilginç bir sayfada yansıtılmıştı.
Enteresan bir arkadaşımdı bizim Dali.. Canı bir şeye sıkıldığı zaman çeker giderdi. Bir süre sonra gelir, tekrar işinin başına geçer ve özenle çalışırdı.
Işıklar içinde olsun.. Tüm aile bireylerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum..

UÜ Birleşmiş Milletler gibi

Uluslararası öğrencilere Türkiye'yi tanıtmak ve Türkçe'yi öğretmek amacıyla kurulan Yunus Emre Enstitüsü'nde eğitim gören 22 ayrı ülkeden 25 uluslararası öğrenci, Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından misafir ediliyor.
Üç hafta boyunca Bursa'da ağırlanacak olan öğrenciler, Bursa ve çevresini gezerek kent kültürü hakkında bilgiler ediniyorlar..
Uludağ Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Yusuf Ulcay, geçenlerde misafir öğrencileri Rektörlük binasında ağırladı.
ULUTÖMER Müdürü Doçent Doktor Süleyman Eroğlu'nun da eşlik ettiği ziyarette konuşan Rektör Prof. Yusuf Ulcay, 'Geride bıraktığımız dönemde 129 ülkeden 4 bin 640 uluslararası öğrenciye ulaştık.
Bunların bir kısmı mezun oldu ama bu yıl uluslararası öğrenci statüsünde 6 bin 500 kişi başvurdu. Biz bunlardan yaklaşık 2 bin öğrenciyi bu sene kadromuza katacağız" dedi.

Mevlana'dan Güzel sözler

"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra."
"Her gün bir yerden göçmek, ne güzel. Her gün bir yere konmak, ne güzel. Bulanmadan, durmadan akmak ne güzel. Dünle beraber gitti cancağızım.. Ne varsa düne ait şimdi yeni şeyler söylemek lazım."
"İstediğin olmuyor diye üzülme.. Ya daha iyisi olur, Ya da hayırlısı budur."
Sevgi, bilmekten doğar. Sabır ise demirden bir kalkandır."

Pazar neşesi

'NASRETTİN HOCA'NIN YAŞI':- Nasrettin Hoca'nın yakın bir arkadaşı Hoca'nın yaşını merak eder ve sorar:
- 'Hocam kaç yaşındasın?'
Nasrettin Hoca cevap verir:
- '45 yaşındayım...'
Aradan uzun yıllar geçer arkadaşı Hoca'yla karşılaşır ve yine sorar:
- 'Hocam kaç yaşına geldin?..'
- '45 yaşındayım' der yine Hoca.
Arkadaşı şaşırır ve merakla sorar:
- 'Hocam bu nasıl olur?.. Yıllar önce de 45 yaşındayım demiştin ama..'
Hoca'nın cevabı:
-'Eee erkek adam sözünden döner mi hiç yahu?..
(Teşekkürler M.Y)

Yeni çıkan bir kitap

'BURASI BENİM YERİM': Kendine ait özel alan isteğinin sadece büyüklere özgü olmadığı fikrinden yola çıkan abm Yayınevi'nin 'Burası Benim Yerim' isimli kitabı, aynı zamanda paylaşma ve dışlanma gibi çocuklar için yeni öğrenilen kavramları da eğlenceli bir dil ve çizimlerle anlatıyor.
Ödüllü yazar Pippa Goodhart'ın kaleminden çıkan bu ilginç kitap Rebecca Crane'nin naif çizgileriyle küçük okuyucularına değerli bir okuma deneyimi yaşatmayı hedefliyor.