Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İDO’dan şaşırtan yeni bir uygulama
07 Haziran 2012 Perşembe, 01:12
 "İstanbul yolculuğunuzda İDO'nun feribot seferlerini tercih ederseniz beklenmedik sürprizlerle karşılaşıyorsunuz.
31 Mayıs itibariyle telefon veya internet yoluyla bilet rezervasyonu yaptırmak isteyenlerden kimlik bilgilerinin tamamı isteniyor.
TC Kimlik no, doğum yeri, doğum yılı, baba adı, ikamet vs.. Araç plaka no, aracın markası ve yılı beyan edilmeden bilet alınamıyor. Ayrıca araç şoförü için bilet alınması mecburiyeti yeni bir uyanıklık olarak tepki çekmekte olup bunun üstüne bir de 4 TL. hizmet harcı talebiyle karşılaşıyorsunuz..
Rezervasyon için telefonu açan siz; interneti kullanan siz, ama hizmet bedeli size patlıyor..
Bu uygulamanın bir zaman sonra ne getireceği ihtimali hakkında iyi niyetli düşünmek mümkün olamıyor!
Örneğin; bu işlemleri yapmak istemeyenler iskeleye yığılıyor, bilet kalmama ihtimali veya uzun bekleme riskine karşılık (Eskihisar - Topçular hattında olduğu gibi) %40 fark verenler ekspres biniş bileti almaya mı zorlanacaklar acaba?
Vatandaşın sırtına üç kambur birden bindirmeye kalkmak İDO'nun şanına yakışacak mı?
1.Araç şoförsüz binemeyeceğine göre; eskiden araç adına bilet kesiliyordu şimdi şoför ayrı bir yolcu imiş gibi biletlendiriliyor..
2.4 TL. hizmet bedeli gibi anlamsız yükleme niye yapılıyor?
3.(İhtimalen) %40 ekspres geçiş bileti yoluyla İDO ciddi bir zam yapmış olabilecektir.
Başbakanlık sitesinde bu konuda 20.000'i aşan şikayet olduğunu söyleyen bilet kabini memurlarının yalancısıyım ama böyle güzelleştirmeye (pardon özelleştirmeye) ne demeli acaba??
- Fahrettin GÜLENER/ Bursa eski
milletvekili, sanayiciYol delik deşik, rögar da düşük...
"Tarihi Okçular Çarşımızdaki Okçular Camii yanındaki Okul Sokak yayaların ve esnafın ençok kullandığı bir yer. Ama sokağımız yıllardan beri bakımsız. Her tarafı delik deşik, çukurlar dolu. Rögar kapağı da çok düşük. Buradan geçen yayalar ve çevre esnafının çukurlara, yükseltilere ayağı takılıyor, düşenler bile var.
Osmangazi Belediyesi'nin dikkatine sunarız."
Oğuz  Can AYDIN


Sn. Bozbey bu ne yaman çelişki?
"Nilüfer, Fethiye Mh. Kırlangıç Sk. Zorlu Apt.'nda dairem var. Belediyemiz, teras katın tarafımdan açıldığını, imara aykırı olduğunu belirtip encümen kararıyla (2012/603) 2.348.24 TL. ceza yazdı.
Oysa dairemi 2010'da aldığımda teras zaten açıktı!.
İlave veya değişim yapmadım. Bunu tüm komşular biliyor.
Bina müteahhidi 9.12.2011'de imar iznini terasın açık olduğu şeklinde Nilüfer Belediyesi'nden almış.
Şimdi ise belediyemiz kendi onayladığı imara yine kendisi 'imara aykırı' diye fatura çıkartıyor.
Bu ne yaman çelişki böyle?.. Belediyemiz şaşırtıyor. Acaba alınan bu kararda bir kasıt mı var?.
Sayın Başkan Bozbey'in dikkatine saygıyla sunarım."
Mithat ÖZTÜRK


Osmangazi, bu yol çok berbat halde!..
"Osmangazi Belediyesi'nin dikkatine. Çeltik Köy Mahallesi Hizmet binası karşısı ya da Çeltik Cami önünden başlayan yoldaki olumsuz durum ve çukurlar, gittikçe derinleşiyor. Derin çukurlar tam virajlarda. Çukurdan kaçzmak isteyen sürücüler karşıdan gelen ve aniden önüne çıkan araçların tehditi altında.
Çeltik Köy Mahallesi'nden Yeniceabat merkezine kadar olan yol da aynı şemilde. Br süre önce asfalt yolun bir kenarını baştan sona 20 cm. genişliğinde kestiler ve kablo döşendi ama o şekilde bırakıldı.
Bu yol kent içi trafik yoğunluğunu azaltan alternatif bir yol olarak gösteriliyor. Ama hiç bakım yapılmıyor. Yol çok düzensiz.
Belediyemizden duruma el koymasını istirham ederiz."
Abidin ÇAVUŞ


Şahin ve Salih'e
"Gurup Elektrik firması çalışanlarından Şahin Korkmaz ve Salih Arslan isimli iki eleman evimizin TV kablo sistemlerini değiştirdi. Son derece efendi, saygılı vöe dikkatli çalışmaları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum, firmayı da böyle elemanları seçip çalıştırdıkları için kutluyorum."
Ataevler'den bir okur