Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İyi ki söndürmüşler, ya cayır cayır yansaydı?..
23 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:38

Görenlerin yüreğini sızlatan bir manzara..
Bursa'ya kazandırılan parkların temizliği, bakımı ve kullanılması açısından bazı duyarsız kişilerin yarattığı olumsuzlukların önüne geçilemiyor..
İşte bunun tipik bir örneği de 'Vatandaş Okur Hattı' köşemize gönderilen bir fotoğraf..
Değerli okurumuzun bu fotoğrafla ilgili kısa açıklama yazısı da şu şekilde:

"Burası Adnan Menderes Mahallemizde, Okul Caddesi üzerinde bulunan çamlık alanımızdaki yürüyüş parkuru.."

Fotoğrafı eğer dikkatli şekilde incelerseniz birileri bu alana gelmiş, çamlık alanda oturmuşlar, yemişler, içmişler.. Hepsi güzel hoş, afiyet olsun..
Olsun da; büyük bir olasılıkla kendilerine bir de ziyafet çekerken yürüyüş parkuru üzerinde büyükçe bir ateş yakmışlar.
Sonra da duman dumana bir ortamda günü noktalayıp evlerine dönerken geriye yaktıkları ocağın tüm atıklarını, küllerini, ateş parçalarını söndürüp yol üzerine olduğu gibi bırakmışlar.
Oluşan bu kirlilik önemli tabii ama tek teselli buradaki çamlık alan olası bir yangında cayır cayır yanmamış ve alevlere kurban gitmemiş..
Evet; çok şükür olumsuz ve tehlikeli bir şeyler olmamış.. Ama ya olsaydı?..
Parklarımıza biraz daha özen gösterilip, duyarlı davranılsa yerinde bir davranış olmaz mı?..

Yıldırım'da sorunlar var

"Yıldırım ilçesindeki Gökdere Bulvarı ile Eğitim Caddesi arasındaki yolumuz son derece süratle seyreden bazı motosikletlerin ve özel araçların yarış pisti haline geliyor.
Bu da hem aynı güzergahta ilerleyen araçları, hem de yayaları tehlikeye düşürüyor.
Geceleri, değiştirilmiş ve çok gürültü çıkartan egzozların takıldığı motosikletlerden bıktık uandık. Bu motositler va bazı özel araçlar da çok süratle seyrediyorlar.
Ayrıca bu güzergah üzerinde çoğu kesimde yol kenarlarına park edilen araçların yanlarına ikinci sıra araç park edilince yollar çok daralıyor. Bazı araçlar da kaldırımlar üzerine bırakılınca yayaların durumu vahim bir hale geliyor.
Yine aynı bölgede hemen her hafta sonundaki düğün ve sünnet konvoylarının devamlı şekilde korna çalmalarının yanında asker uğurlamalarında da yine devamlı korna çalarak halkı rahatsız edenlerle hiç ilgilenilmiyor.
Bu arada Yıldırım ilçemizdeki Selimzade Mahalesi'ndeki çocuk parkımız da geceleri zifiri karanlıkta.
Bu yüzden park parklıktan çıkıp adeta bir açık hava meyhanesi gibi oluyor.
Emniyet kuvvetlerimizin bu konulara eğlmesini ve gerekli önlemleri almasını saygılarımızla rica ediyoruz.."
Bölge sakinleri adına Salih SARIGÖL

Otopark ve bir 'iddia'

"Geçenlerde aracımı Çakırhamam semti, Cemal Nadir Caddesi'nde Kızılay Kan Merkezi ve Merkez Bankası binaları arkasındaki sokakta bulunan bir otoparka bırakmıştım..
Fakat burada uygulanan otopark ücreti çok pahalı.
Örneğin bir saatlik otopark ücreti beş lira.. Ama daha sonraki her bir saat için altı lira ücret talep edildi..
Aslında diğer pek çok otoparkta ilk bir saat için beş lira ve devamındaki her bir saat için sadece bir lira ücret talep ediliyor.
Ben iki saate yakın bir süre sonra otoparktan aracımı almaya gittiğimde on bir lira ücret ödemek zorunda kaldım.
Otoparklardaki ücret uygulamasına da denetimlerin yapılması gerekmiyor mu?
Saygılarımla.."
Hasan ÇAKIR

Alo, burası UEDAŞ

'GEREKLİ AYAR YAPILDI':- "Gazetenizdeki 'Vatandaş Hattı' köşenizde Bursalıların talep ve şikayetlerine yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.
17 Temmuz 2018 tarihli köşenizde yayımlanan 'Gece yanmıyor, gündüz yanıyor!.' başlıklı okur uyarı yazısı üzerine Osmangazi İşletme Müdürlüğü ekiplerimizce belirtilen adreste yapılan çalışmada sokak aydınlatma lambaları kontrol edilmiştir.
Söz konusu sokak aydınlatmaları-nın saat 20:30'da devreye girip saat 05:48'de çıkacak şekilde zaman ayarı yapılmıştır.
UEDAŞ olarak; Bursa dahil hizmet verdiğimiz dört ilde kaliteli ve kesintisiz enerji hizmeti sunma vizyonumuzla çalışmalarımıza devam ettiğimizi belirtir, bu süreçte duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.
Saygılarımızla."
ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürlüğü

Alo, burası Osmangazi

SOĞUKPINAR'DA TEMİZLİK:- "Bursa Hakimiyet gazetesinin 17 Temmuz 2018 tarihli sayısındaki köşenizde 'Soğukpınar'da Çöp Merkezi Gibi Park' başlığı altında bir okur şikayetine yer verilmiştir.
Yazıda bahsi geçen parkımız, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ilgili ekiplerince bakım iş programımız kapsamında temizlendi.
Çalışmalarımız, düzenli periyotlarda da devam edecektir.

DEMİRTAŞ'TAKİ AĞAÇLAR:- "17 Temmuz 2018 tarihli gazetenizdeki köşenizde 'Ağaçlarımız Kuruma Tehlikesi Altında' başlığı ile bir okur uyarı yazısı yayınlanmıştır..
Yazıda bahsi geçen Demirtaş Kültür Merkezi inşaat alanı içinde kalan ağaçlarımızın, belediyemizin ilgili ekiplerince yaptığı inceleme sonucu yaşları itibarıyla kökleriyle topraktan ihtiyacı olan nemi karşılayabilecek büyüklükte olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca ekiplerimiz tarafından ağaçlara, belli aralıklarla da bu konuda takviye yapılıyor.
Bölgede yapılan çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte yine ilgili ekiplerimiz, günlük periyotlar halinde ağaçların bakımlarını gerçekleştireceklerdir.
Konuya duyarlılığından dolayı okurlarınıza ve bunları bize ilettiğiniz için size teşekkür eder, esenlikler dileriz."
Osmangazi Bld. Basın
Yayın Halkla İlşk. Md.