Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Karafatma’ya ‘bas-geç’li trafik sinyalizesi gerek
02 Ocak 2015 Cuma, 08:28
“Nilüfer, Beşevler bölgesinde bulunan Karafatma Heykeli’nin olduğu yerde Beşevler Caddesi’nden geçmekte çok zorlanı-yoruz. 
Bilginler ve Beşevler Caddesi ile İhsaniye yönünden gelen yoğun trafik akışı ile Karafatma çevresinde büyük yoğunluk oluşuyor. 
Araçlar burada çok da sürat yapıyorlar. Park düzenlemesi sonrası yaya geçidimiz yeşil alanın üzerinde kaldı. Burada cadde en geniş halde ve karşıya geçmek neredeyse imkansız. 

Bu yüzden yaya vatandaşlarımız için bas/geç düğmeli trafik sinyalizasyon ışıkları konulabilirse veya yaya geçidi biraz daha geriye çekilip caddenin daha dar olan kısmında direkt kaldırıma geçilebilecek şekilde yapılırsa daha güvenli hale gelecektir. 
Ayrıca BURFAŞ’a oldukça yoğun talep olduğundan park yerleri yetmiyor. Pek çok araç  bu yüzden kaldırımlara parklanıyor.
Bu da yayalar için gerçekten tehlikeli. Yeni park yerleri yapılarak (halı saha önündeki kısımda da araçlar kaldırıma park ediyor) hem park kapasitesi arttar hem de araçların kaldırıma park etmeleri önlenir. 
Değerlendirilmesini dilerim. Saygılar.”
H.ERDEM

***

TEPEDERBENT'TE BOİ OTOBÜSÜ DURMUYOR.. 


“Mudanya Yolu üzerinde bulunan Tepederbent bölgesi sakinleri olarak uzun zamandan bu yana ulaşım sıkıntısı çekiyoruz.
Çünkü hastane ile Nilüfer Okulları arasında, yani; Tepederbent’te otobüs durağımız yok. Oysa burada oturan pek çok insan var. Ayrıca buradaki evlere gidip gelen konuklarımız, çocuk bakıcıları ve öğrenciler de bu yüzden çok güç durumda kalıyorlar.
Bu önemli sıkıntının yanı sıra yayaların karşıya geçişleri de çok tehlikeli.. Çünkü yol ortasındaki bariyerlerden atlamak zorunda kalıyorlar.
Bu sorunlarımızın halli için söz konusu noktaya bir BOİ otobüs durağı ve karşıya geçişler için de yaya üstgeçidi yapılmasını ilgililerden rica ediyorum.
Bir diğer sorunumuzu da Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz’a iletmek istiyorum.
Bölgemizde geçen yıl geri dönüşüme uygun atıklar haftanın belirli günlerinde belediye ekiplerince toplanıyordu..
2014 yılı içinde ise hiç toplanmadı. Geri dönüşüme uygun atıklar bu nedenle mecburen çöpe atılıyor ve heba olup gidiyor. 
Değindiğim sorunlarımızın 2015 yılı içinde en kısa zamanda giderilmesini rica ediyor tüm yetkili makam sahiplerine peşinen teşekkürlerimi iletiyorum.
Saygılarımla..”
Nİhal ERCEİŞ

***


ACABA KIRMIZI KAR YAĞMASINI MI BEKLİYORLAR?.. 

“Samsun’dan gelen misafirlerimiz bu güne kadar hiç görmedikleri Uludağ’a çıkmak istediler.. Ailecek götürdük.
Ama keşke teleferiği kullanıp kendi aracımızla gitmez olsaydık.
Çünkü oteller bölgesinde aracımızı zar-zor bir yer bulup park ettik ama akşam üzeri dönüş yapmak için aracımızı park ettiğimiz yerden neredeyse çıkaramıyorduk..
Diğer bazı araçlar arabamızın arkasına, önüne ve yanına usulsüz park edip gitmişler. 40 dakika kadar otel otel dolaşıp sahiplerini aradık.
Bugüne kadar Uludağ’a hep bir geniş kapasiteli bir otopark yapılacağı söylendi durdu ama yapılmadı.
Merak ediyorum? Ne zaman yapılacak?.. 
Kırmızı kar yağmasını mı bekliyorlar?
Ş. İbrahim ÖZTÜRK

***

BURULAŞ YÖNETİMİNE


“29 Aralık 2014 günü gazetenizdeki köşenizde ‘Yılbaşı gecesi metro seferleri biraz uzatılsın’ başlığıyla yayınladığınız bir talebim ses getirdi..
Dikkat çektiğim konu; yılbaşı gecesi BursaRay seferlerinin gece biraz daha ileri saatlere uzatılması yolunda idi..
Bu talebim üzerine BursaRay seferleri yılbaşı gecesi saat 02.00’ye kadar devam ettiği için Ankara yolu üzerinde oturan ve davetli olduğumuz kayınbiraderimin evinden Nilüfer, Ertuğrul bölgesi Özlüce civarındaki evimize rahatça dönebildik.
Meseleye hassasiyetle yaklaşan BURULAŞ yönetimine ve gazetenize sonsuz teşekkürler..”
Şahap ALTAY

***

BURSARAY İSTASYONLARI KAYDIRAK GİBİ KAYIYOR


“31 Aralık Çarşamba günü öğleden sonra evime dönmek için Şehreküstü BursaRay İstasyonu’na gittim.
İstasyona iniş merdivenleri ile istasyonda vagonların beklendiği zemin kaydırak gibi kayıyordu. Düşecektim. Zor yürüdüm. Merdiven inişleri veya istasyon zemininde ayakların kayarak düşme ihtimali çok fazla.
Merdiven basamakları kenarındaki ayak kaymaması için konulan siyah bantların çoğu da silinip kopmuş gitmiş.
Onca insanın inip çıktığı merdivenler ve istasyon zemininin yağışlı havalarda (her ne kadar buralarının üstü kapalı ve yağış almasa da, gelen geçen insanların yürürken ıslanan ayakkabıları zemini de ıslatıyor) böylesine kayan taşlarla döşenmesi ne derece doğrudur?. Daha güvenli zemin taşları kullanılabilirdi.. 
Şehrin pek çok yerindeki yaya yeraltı geçitleri merdivenlerinin durumu da aynı.
Kentin yaya kaldırımları pek çok yerde yenilenirken bundan daha da önemlisi yeraltı geçidi merdivenleri ve istasyon zeminleri olmalı..
Çünkü buraları çok tehlikeli...
İlgilenilmesini ve gereken önlemin alınmasını rica ederim..”
Saniye ÖZCAN